TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki | Fiat Tipo kombi

Dziecko w Fiacie Tipo kombi - foteliki i wózki

09-12-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Podczas prób z montażem fotelików dziecięcych na kanapie Fiata Tipo zauważyliśmy problem z dopasowaniem do niej podstawy bazy Isofix (i-Size). Wysokość bagażnika przedzielona jest na dwie części, przy pakowaniu wózków nie było potrzeby jej obniżania.

Testy - Fiat Tipo kombi - próby z fotelikami dziecięcymi Maxi-Cosi, Britax-Romer i Recaro

Foteliki dziecięce użyte w teście Fiacie Tipo kombi:

- grupa 0/0+ Maxi-Cosi model Pebble Plus montowany tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasa bezpieczeństwa lub opcjonalnej bazy Isofix 2WayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 0/1 Maxi-Cosi model 2WayPearl montowany tyłem lub przodem do kierunku jazdy za pomocą opcjonalnej bazy Isofix 2wayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 1 Britax-Romer model Trifix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z dodatkowym punktem kotwiczenia top-tether z system SI-PAD chroniącym przy zderzeniach bocznych,

- grupa 2-3 Recaro model Monza Nova 2 Seatfix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z systemem ASP chroniącym przy zderzeniach bocznych.

Testy - Fiat Tipo kombi - próba z fotelikiem dziecięcym Maxi-Cosi, tyłem do kierunku jazdy

Do dezaktywacji czołowej poduszki powietrznej pasażera można na przednim miejscu Fiata Tipo ustawić fotelik dziecięcy w pozycji tyłem do kierunku jazdy. Jego montaż możliwy jest tylko za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa. Jego długość jest odpowiednia. Podczas naszej próby z fotelikiem Maxi-Cosi Pebble Plus nie zauważyliśmy żadnych problemów.

Według dokonanych pomiarów długość siedziska fotela pasażera ma 51 cm, zaś szerokość to 47 cm.

Testy - Fiat Tipo kombi - miejsce na nogi, kanapa

Ustawienie na przednim miejscu pasażera fotelika dziecięcego wymaga maksymalnego obniżenia całości (dopłata do tej funkcji w każdej wersji wyposażenia Fiata Tipo wynosi 500 złotych) i odsunięcia od kokpitu. Oparcie fotela należy też ustawić do pionu.

W tej konfiguracji na wysokości nóg osoby podróżującej na kanapie z tyłu pozostało około 12 cm.

W naszym testowym egzemplarzu zamontowano opcjonalne podgrzewanie przednich foteli (dopłata 800 złotych).

Testy - Fiat Tipo kombi - próba z fotelikiem dziecięcym Maxi-Cosi, tyłem do kierunku jazdy

Na skrajnych miejscach kanapy znajdują się pary mocowań do fotelików dziecięcych typu Isofix. Umieszczono je głęboko pomiędzy siedziskiem i oparciem. Nie utrudniało to wsunięcia szyn bazy Maxi-Cosi 2WayFix jednak po zamontowaniu jej podstawa nie przylegała całą powierzchnią do kanapy. Podobnie było podczas testu Tipo w nadwoziu sedan.

Podczas ustawiania na bazie fotelika dziecięcego Maxi-Cosi Pebble Plus nie stwierdziliśmy żadnych nieprawidłowości.

Zmierzona przez nas długość siedziska kanapy wyniosła 47 cm, zaś wysokość od podłogi do jej górnej krawędzi 36 cm.

Testy - Fiat Tipo kombi - miejsce na nogi, przód

Przy takim ustawieniu przedni fotel pasażera należy maksymalnie przesunąć do kokpitu. Siedząca na nim osoba nie powinna narzekać na brak miejsca na wysokości kolan.

Testy - Fiat Tipo kombi - próba z fotelikiem dziecięcym Maxi-Cosi, tyłem do kierunku jazdy

Na tej samej bazie można też ustawić fotelik dziecięcy Maxi-Cosi 2WayPearl. W pozycji tyłem do kierunku jazdy należy zachować te same zasady ustawienia fotela pasażera.

Podczas naszej próby nie odnotowaliśmy żadnych przeszkód, wszystkie czynności związane z posadzeniem i zapięciem dziecka w foteliku ułatwiają szeroko otwierane drzwi.

Testy - Fiat Tipo kombi - próba z fotelikiem dziecięcym Maxi-Cosi, przodem do kierunku jazdy

Przy starszym dziecku fotelik Maxi-Cosi 2WayPearl można ustawić przodem do kierunku jazdy (zalecamy jednak możliwie jak najdłuższe stosowanie pozycji tyłem).

Bez przeszkód mogliśmy regulować kąt nachylenia skorupy fotelika w pełnym zakresie.

Wszystkie używane przez nas produkty Maxi-Cosi, jak i kanapa Fiata Tipo mają oznaczenie i-Size. Pomimo to mieliśmy zastrzeżenia do kompatybilności bazy 2WayFix do siedziska samochodu.

Testy - Fiat Tipo kombi - próba z zapięciem top-tether fotelika dziecięcego

Dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych, tzw. top-tether, znajduje się w plecach oparć skrajnych miejsc kanapy. Z uwagi na długość bagażnika kombi najłatwiejszy do nich dostęp zyskujemy od strony kabiny pasażerskiej. Wystarczy do tego uchylić jedną część oparcia kanapy (dzielonej fabrycznie w proporcji 60:40).

Testy - Fiat Tipo kombi - próba z fotelikiem dziecięcym Britax-Romer

Pomimo głęboko umieszczonych uchwytów Isofix i braku nakładek naprowadzających bez problemu wsunęliśmy grubsze szyny fotelika Britax-Romer TriFix. Co ciekawe, są one regulowany kąt nachylenia przez co jego podstawa przylegała całą powierzchnią do kanapy.

Po zamontowaniu bez przeszkód mogliśmy regulować kąt nachylenia skorupy fotelika w pełnym zakresie regulacji.

Testy - Fiat Tipo kombi - próba z fotelikiem dziecięcym Recaro

Podczas naszej próby podstawa fotelika Recaro Monza Nova 2 Seatfix nie zakryła zamka do wpięcia samochodowego pasa bezpieczeństwa. W tym przypadku korzysta z niego także dziecko. Przed zamontowaniem fotelika usunęliśmy z kanapy zagłówek.

Zmierzona przez nas wysokość od siedziska kanapy do podsufitki to 96 cm.

Testy - Fiat Tipo kombi - dziecko bez fotelika na środku kanapy

Od 2014 roku obowiązuje w Polsce przepis zezwalający na przewożenie dziecka (powyżej 3 roku życia) poza fotelikiem w sytuacji, gdy na kanapie nie ma miejsca na montaż trzeciej sztuki. Zwracamy na to uwagę w naszych testach, z reguły praktycznie we wszystkich ocenianych samochodach jest to fizycznie niemożliwe (dziecko musi siedzieć na środkowym miejscu i być prawidłowo zapięte pasem bezpieczeństwa).

Fiat Tipo kombi nie jest tu wyjątkiem. Szerokość kanapy to 128 cm. Po zamontowaniu na skrajnych miejscach naszych fotelików Isofix, pozostały 31 cm przy ich podstawie.

Testy - Fiat Tipo kombi - próby z wózkami dziecięcymi X-lander i Quinny

Wózki dziecięce użyte w teście Fiata Tipo kombi:

- dwuczęściowy X-lander z gondolą X-pram,

- spacerówka Quinny model Zapp Xtra 2.

Testy - Fiat Tipo kombi - próba z wózkiem dziecięcym X-lander

Przestrzeń bagażowa Fiata Tipo w nadwoziu kombi została fabrycznie podzielona systemem Cargo Magic Space. W praktyce są to dwa poziomy, my przy obu częściach wózka X-lander pozostaliśmy przy górnym położeniu. Wysokość od jej powierzchni do zwijanej rolety mierzy 47 cm.

Testy - Fiat Tipo kombi - próba z wózkiem dziecięcym Quinny

Przy próbie pakowania wózka Quinny wykorzystaliśmy możliwość obniżenia podłogi. W ten sposób, pozostały fragment konstrukcji górnego położenia pełni dodatkową rolę zabezpieczenia przed przesunięciem przewożonych przedmiotów.

Testy - Fiat Tipo kombi - próby z pakowaniem dwóch wózków do bagażnika

Pomiędzy górnym położeniem podłogi bagażnika, a zwijaną roletą Tipo kombi zmieściły się jednocześnie oba wózki dziecięce.