TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Ford Edge II facelifting

Dziecko w Fordzie Edge - wyposażenie samochodu

18-02-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Ford Edge wyróżnia się elektryczną blokadą sterowania bocznymi szybami i możliwością otwarcia tylnych drzwi od środka. Osoby podróżujące na kanapie mają do dyspozycji nawiewy automatycznej klimatyzacji dwustrefowej.

Testy - Ford Edge II facelifting - wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik czołowej poduszki powietrznej jest standardem wyposażenia każdej wersji Forda Edge. Umieszczono go po prawej stronie kokpitu, dostęp możliwy jest dopiero przy pełnym otwarciu drzwi.

Do zmiany statusu poduszki powietrznej pasażera - według widniejącego schematu - potrzebny jest kluczyk. W przypadku testowanego modelu ST-Line (a także Titanium i Vignale) schowano go w module Ford KeyFree.

Testy - Ford Edge II facelifting - ON - status aktywnej poduszki powietrznej pasażera

Na centralnej części panelu, pod ekranem LCD, znajduje się panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera. Przy aktywnej podświetla się, na minutę od uruchomienia silnika, napis ON z odpowiednim piktogramem.

Testy - Ford Edge II facelifting - OFF - status odłączonej poduszki powietrznej pasażera

Po dezaktywacji podświetla się, przez cały czas pracy silnika, napis OFF z odpowiednim piktogramem.

Testy - Ford Edge II facelifting - podniesiona osłona przeciwsłoneczna pasażera

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Ford Edge II facelifting - opuszczona osłona przeciwsłoneczna pasażera

Umieszczono je po obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Ford Edge II facelifting - top-tether - dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych typu Isofix

W plecach skrajnych oparć kanapy znajduje się dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych modeli fotelików dziecięcych typu Isofix.

Testy - Ford Edge II facelifting - pary uchwytów Isofix (i-Size) do mocowania fotelików dziecięcych

Odpowiadają im pary mocowań Isofix (i-Size) znajdujące się na skrajnych miejscach kanapy. Wysunięto je lekko spomiędzy siedziska i oparcia, wokół nie ma plastikowych nakładek ułatwiających wsuwanie szyn fotelika.

Testy - Ford Edge II facelifting - blokada sterowania bocznymi szybami

Standardowo wszystkie boczne szyby opuszczają się i podnoszą automatycznie, po jednym wciśnięciu guzika. Stąd wyposażono je w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców.

W panelu drzwi kierowcy znajduje się przycisk do blokady sterowania bocznymi szybami przez pasażerów. Po załączeniu kierujący zachowuje dla siebie pełną ich funkcjonalność.

Testy - Ford Edge II facelifting - blokada możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka kabiny pasażerskiej

W przypadku drugiej generacji Forda Edge blokada sterowania bocznymi szybami uniemożliwia także otwarcie tylnych drzwi od środka.

Jest też drugi, manualny sposób. Służący do tego przełącznik umieszczono w ramie drzwi, który należy obrócić według wytłoczonego schematu. Potrzebny jest do tego kluczyk z modułu KeyFree lub płaski przedmiot pasujący do wąskiej szczeliny.

Testy - Ford Edge II facelifting - pokryte skórą plecy oparć przednich foteli

Standardem w wersji ST-Line jest częściowo skórzana tapicerka Miko Suede. Pokryto nią także plecy przednich foteli, co ułatwia usuwanie wszelkich zabrudzeń pozostawionych przez dzieci.

Testy - Ford Edge II facelifting - panoramiczny, otwierany dach i przyciemniane szyby

Przyciemniane szyby z tyłu otrzymamy w cenie każdego egzemplarza Forda Edge.

Za to panoramiczny szklany dach wymaga dopłaty, w Titanium i Vignale 4400 złotych, w Trend i ST-Line 5650 złotych. Podzielono go na dwie części, przednią można otworzyć jak szyberdach. Zastosowane szkło posiada filtr przeciwsłoneczny, mamy też do dyspozycji elektrycznie sterowaną roletę.

Testy - Ford Edge II facelifting - porty usb

Ford Edge został wyposażony w dwa porty usb. Oba znajdują się w zamykanym schowku na dole kokpitu. Za ich pośrednictwem można podłączyć się systemu audio oraz Apple CarPlay lub Android Auto.

Obok znajduje się płytka bezprzewodowej ładowarki do smartfonów. Jest to standard w Titanium, ST-Line i Vignale, ale tylko przy automatycznej przekładni biegów.

Zasilanie urządzeń multimedialnych dla dzieci można podłączyć także do gniazda 12V. Jedno znajduje się na boku centralnego tunelu, na wysokości nogi pasażera, drugie w zamykanym schowku, trzecie z tyłu przed kanapą i czwarte w bagażniku.

Poza wersją Trend w pozostałych, na końcu centralnego tunelu, montowane jest gniazdko 230V. Układem przypomina brytyjskie, ale bez problemu włożymy płaską wtyczkę.

Testy - Ford Edge II facelifting - system wentylacji dla osób podróżującyh na kanapie

Dwustrefowa klimatyzacja automatyczna jest standardem wyposażenia już w bazowej wersji Forda Egde. Pasażerowie podróżujący z tyłu mogą skorzystać z jej dwóch nawiewów.

Dodatkowo w ST-Line montowane jest ogrzewanie skrajnych miejsc kanapy. W Titanium to opcja przy wyborze tapicerki Salerno (10 450 złotych).

Testy - Ford Edge II facelifting - składany podłokietnik na środkowym miejscu kanapy

Na środku kanapy znajduje się rozkładany podłokietnik. Według naszych pomiarów ma 35 cm długości i 19,5 cm szerokości. Wewnątrz mamy dwa miejsca na napoje o średnicy standardowej puszki.

Z tyłu brakuje otworu do przewożenia dłuższych przedmiotów, np. nart.

Testy - Ford Edge II facelifting - linki zabezpieczające przewożone przedmioty w bagażniku

W bagażniku znajdują się cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Zmierzona przez nas przekątna to 131 cm.

TESTY | Ford Edge II facelifting

Testy - Ford Edge II facelifting - face lifting drugiej generacji Forda Edge

Pierwsze wrażenia
SUV w amerykańskim stylu

Testy - Ford Edge II facelifting - próby z fotelikami dziecięcymi Maxi-Cosi, Britax-Romer i Recaro

Foteliki i wózki
Dziecko w Fordzie Edge