TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Kia XCeed

Dziecko w Kii XCeed - wyposażenie samochodu

05-06-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Wyposażenie crossovera Kia XCeed pod kątem bezpieczeństwa i komfortu podróży dzieci zawiera się w przyjętym przez nas standardzie. Niestety, z nawiewów powietrzna (opcjonalnej) klimatyzacji nie skorzystają pasażerowie kanapy w bazowej wersji M.

Testy - Kia XCeed - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera jest standardem wyposażenia każdej wersji Kii XCeed. Umieszczono go w prawym boku kokpitu, dostęp możliwy jest dopiero przy pełnym otwarciu drzwi.

Do zmiany statusu poduszki powietrznej - zgodnie z widniejącym schematem - potrzebny jest kluczyk od stacyjki zapłonu silnika. W przypadku testowanej przez nas wersji L dodano Pakiet Business Line (11 000 zł), który zawiera między innymi bezkluczykowy dostęp do samochodu. W jego module schowano kluczyk przeznaczony do tej czynności.

Testy - Kia XCeed - aktywna poduszka powietrzna pasażera

Panel z aktualnym statusem poduszki powietrznej pasażera umieszczono na centralnej części kokpitu. Przy aktywnej podświetla się - na 60 sekund od chwili uruchomienia silnika - pomarańczowa dioda ON ze stosownym piktogramem.

Testy - Kia XCeed - nieaktywna poduszka powietrzna pasażera

Fakt odłączenia poduszki powietrznej pasażera potwierdza zapalona dioda OFF z piktogramem. Jest ona widoczna przez cały czas pracy silnika.

Testy - Kia XCeed - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrzne ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Kia XCeed - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej

Ostrzeżenie umieszczono po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Kia XCeed - punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych - top-tether

W plecach oparcia kanapy za skrajnymi miejscami umieszczono top-tether przeznaczony do kotwiczenia klamry pasa fotelików dziecięcych typu Isofix.

Testy - Kia XCeed - mocowania Isofix na kanapie

Pary mocowań Isofix do fotelików dziecięcych umieszczono na skrajnych miejscach kanapy. Każdy punkt został obudowany plastikową nakładką ułatwiającą prawidłowe wsunięcie szyn. Nieużywane zasłaniają ruchome klapki.

Testy - Kia XCeed - blokada otwarcia szyb

Elektrycznie regulowane szyby z przedniej i tylnej parze drzwi to standard wyposażenia wszystkich wersji Kii XCeed. Każda opuszcza się i unosi automatycznie, stąd posiadają funkcję zapobiegania przypadkowemu przycięciu palców.

W panelu drzwi kierowcy umieszczono przycisk blokady regulacji szyb przez osoby podróżujące na kanapie. Po jej załączeniu kierujący nadal może nimi sterować.

Testy - Kia XCeed - blokada otwarcia drzwi

Blokada możliwości otwarcia tylnych drzwi od wnętrza samochodu jest manualna. Do jej załączenia - zgodnie z wytłoczonym schematem - potrzebny jest płaski przedmiot pasujący do wąskiej szczeliny. Najwygodniej użyć do tego kluczyka ukrytego w module Kia Smart Key.

Testy - Kia XCeed - przyciemniane szyby + tapicerka foteli

Przyciemniane szyby z tyłu to standard wersji L i XL. W bazowej M dostępne są w Pakiecie Smart (2500 zł).

Zawiera on także dwustrefową klimatyzację automatyczną. W L i XL to standard, który poszerzono o dwa nawiewy powietrza dla pasażerów podróżujących na kanapie.

Siedzenia testowanej Kii XCeed pokryto tapicerką materiałową z elementami skóry. Użyto jej również na plecach obu foteli, co ułatwia usuwania z nich zabrudzeń, np. pozostawionych przez buty dzieci siedzących w fotelikach.

Szklany, otwierany dach z elektryczną roletą to opcja w L i XL, wymagająca dopłaty 3500 złotych.

Testy - Kia XCeed - podłokietnik kanapy

Rozkładany podłokietnik kanapy to standard każdej wersji wyposażenia crossovera XCeed. Według naszych pomiarów ma 36 cm długości i 21 cm szerokości. W środku znajdują się dwa uchwyty na napoje (średnica standardowej puszki).

Testy - Kia XCeed - porty USB i gniazdo 12V

Zasilanie urządzeń elektronicznych, którymi można umilić podróż dzieciom, podłączymy do dwóch gniazd 12 V. Jedno znajduje się na dole centralnej części kokpitu, drugie w bagażniku po lewej stronie.

Dostępne są także dwa porty USB, umieszczone także na dole kokpitu. Podłączenia do środkowego urządzenia multimedialnego pozwoli sparować jego zawartość poprzez Apple CarPlay lub Android Auto. Prawe (zasłonięte) pełni rolę tylko ładowarki.

Bluetooth z zestawem głośnomówiącym i sześcioma głośnikami to standard każdej wersji Kii XCeed. W naszym przypadku, poprzez Pakiet Business, znalazł się system JBL z 9 głośnikami, subwooferem i wzmacniaczem 320W.

Testy - Kia XCeed - linki zabezpieczające przedmioty w bagażniku

Kia wyposażyła swój najmniejszy crossover w ruchomą podłogę bagażnika. Umieszczono w niej cztery zaczepy do siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Według naszych pomiarów przekątna ich rozstawu wynosi 101 cm.

TESTY | Kia XCeed

Testy - Kia XCeed - przód

Pierwsze wrażenia
Prosty przepis na sukces

Testy - Kia XCeed - próby z fotelikami dziecięcymi Maxi-Cosi, Britax-Romer i Recaro

Bezpieczeństwo dziecka
Foteliki i wózki