TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Mercedes CLA Shooting Brake II

Dziecko w Mercedesie CLA - wyposażenie samochodu

19-12-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Mercedes stosuje system automatycznego wykrywania fotelika dziecięcego na przednim miejscu pasażera. Przy lżejszym nacisku (według instrukcji do 13 kg) komputer pokładowy podejmuje decyzję o dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera.

Testy - Mercedes CLA Shooting Brake - sygnalizacja aktywnej poduszki powietrznej pasażera

Panel z informacją o aktualnym statusie przedniej poduszki powietrznej pasażera umieszczono na środkowej części kokpitu. O aktywnej informuje dioda ON podświetlona na biało przez 60 sekund od uruchomienia silnika.

Porównaj test Mercedesa CLA II Shooting Brake do Mercedesa CLA I sedan (2013)

Testy - Mercedes CLA Shooting Brake - sygnalizacja odłączenia poduszki powietrznej pasażera

O dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera informuje pomarańczowe podświetlenie diody OFF. Jest ona widoczna przez cały czas pracy silnika samochodu.

Testy - Mercedes CLA Shooting Brake - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Ostrzeżenie przed ustawieniem z przodu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej znajdują się z obu strony osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Mercedes CLA Shooting Brake - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Ostrzeżenia mają uniwersalny format.

Testy - Mercedes CLA Shooting Brake - top-tether, punkt kotwiczenie fotelików dziecięcych

Dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych typu Isofix, tzw. top-tether, znajduje się w plecach oparć skrajnych miejsc kanapy.

Testy - Mercedes CLA Shooting Brake - mocowania do fotelików dziecęcych typu Isofix (i-Size)

Na zewnętrznych miejscach kanapy umieszczono pary zaczepów do fotelików dziecięcych typu Isofix (i-Size). Obudowano je plastikowymi prowadnicami.

Testy - Mercedes CLA Shooting Brake - blokada otwarcia szyb

W Mercedesie CLA Shooting Brake wszystkie boczne szyby są automatycznie sterowane. Stąd wyposażono je w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców.

W panelu drzwi kierowcy znajduje się przycisk do zdalnego zablokowania możliwości sterowania szybami przez pozostałych pasażerów.

Testy - Mercedes CLA Shooting Brake - blokada otwarcia drzwi od środka

Blokada możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka jest manualna. Umieszczono ją po wewnętrznej stronie ramy drzwi.

Testy - Mercedes CLA Shooting Brake - okno dachowe i przyciemniane szyby

Według otrzymanej od Mercedesa szczegółowej specyfikacji testowanego egzemplarza CLA, przyciemniane z tyły szyby montowane są fabrycznie.

Otwierany dach (obejmujący tylko przednie miejsca) to opcja, tutaj jako jeden z dwunastu elementów Pakietu Premium Plus za 22 913 złotych.

Testy - Mercedes CLA Shooting Brake - ażurowe kieszenie w oparciach foteli

Pomimo skórzanej tapicerki, plecy foteli wyłożono plastikowym panelem. Ułatwia do usuwanie zabrudzeń pozostawionych przez dzieci, ale… Kieszenie wykonano z siatki, co jednak utrudnia sprzątanie.

Testy - Mercedes CLA Shooting Brake - środkowy podłokietnik kanapy

Składany podłokietnik na środku kanapy (wymiar 22 x 33 cm) jest jednym z elementów wymienionego już Pakietu Premium Plus. Znajdują się w nim dwa wysuwane uchwyty na napoje.

Podłokietnik jest częścią dzielenia kanapy w proporcji 40:20:40, po jego złożeniu mamy możliwość przewiezienia dłuższych rzeczy w bagażniku.

Testy - Mercedes CLA Shooting Brake - nawiewy klimatyzacji w II rzędzie siedzeń

Poprzez Pakiet AMG testowany egzemplarz Mercedesa CLA został doposażony w klimatyzację automatyczną Thermotronic (11 613 złotych). Z jej nawiewów mogą skorzystać także pasażerowie kanapy.

Auto wyposażone jest w szereg portów USB, dwa z nich (5V) znajdują się na końcu centralnego tunelu, a kolejne dwa w jego zamykanym schowku. Piąty umieszczono tuż pod kokpitem, za jego pośrednictwem można sparować smartfon z systemem pokładowym (Apple CarPlay i Android Auto). Niestety, wszystkie porty USB to typ C.

Urządzenia elektryczne można podłączyć także poprzez gniazdo 12V (tylko jedno pod kokpitem).

Testy - Mercedes CLA Shooting Brake - linki do mocowania przewożonych przedmiotów w bagażniku

W bagażniku znajdują się cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty.

Dwa przymocowano do podłogi przy progu ładunkowym, kolejne dwa w nadkolach przed kanapą, na wysokości 13 cm. Przekątna pomiędzy zaczepami mierzy 123 cm.

TESTY | Mercedes CLA Shooting Brake II