TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Renault Clio V hatchback

Dziecko w Renault Clio - wyposażenie samochodu

07-04-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W piątej generacji Renault Clio bez zmian - do dyspozycji mamy trzy pary mocowań do fotelików dziecięcych typu Isofix. Szkoda, że dla osób podróżujących na kanapie znowu zabrakło kratek nawiewów układu wentylacji.

Testy - Renault Clio V hatchback - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

W nowym Clio wyłącznik poduszki powietrznej pasażera umieszczono w prawym boku kokpitu. Dostęp do niego możliwy jest dopiero przy pełnym otwarciu drzwi.

Przełącznik jest typową konstrukcją Renault. Zintegrowano w nim pokrętło, które wystarczy wcisnąć i obrócić w żądanym kierunku (zgodnie z widniejącym schematem).

Testy - Renault Clio V hatchback - status poduszki powietrznej pasażera - ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej umieszczono w obudowie lusterka wstecznego.

Przy aktywnej podświetla się, na 60 sekund od uruchomienia silnika, piktogram z napisem ON.

Testy - Renault Clio V hatchback - status poduszki powietrznej pasażera - OFF

Do dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera podświetla się, przez cały czas pracy silnika, piktogram z napisem OFF.

Testy - Renault Clio V hatchback - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera widnieje ostrzeżenie przed montażem na jego miejscu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej.

Testy - Renault Clio V hatchback - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Ostrzeżenie ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Renault Clio V hatchback - top-tether - dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych na przednim miejscu pasażera

Na samym dole pleców oparcia fotela pasażera znajduje się top-tether, czyli dodatkowy punkt kotwiczenia (dla wybranych modeli) fotelików dziecięcych typu Isofix.

Testy - Renault Clio V hatchback - mocowania Isofix na przednim fotelu pasażera

Standardem wyposażenia każdej wersji piątej generacji Renault Clio jest para mocowań Isofix (i-Size) na przednim miejscu pasażera. Uchwyty umieszczono bezpośrednio pomiędzy siedziskiem i oparciem fotela.

Testy - Renault Clio V hatchback - top-tether - dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych

W plecach oparć kanapy, za skrajnymi miejscami, umieszczono top-tether (dodatkowy punkt kotwiczenia wybranych modeli fotelików dziecięcych typu Isofix).

Testy - Renault Clio V hatchback - mocowania Isofix na skrajnych miejscach kanapy

Na skrajnych miejscach kanapy umieszczono pary mocowań Isofix (i-Size). Każdy uchwyt obudowano plastikową nakładką, która ułatwia prawidłowe wsunięcie szyn fotelika. Nieużywane można zasłonić ruchomą zaślepką.

Testy - Renault Clio V hatchback - blokada możliwości sterowania bocznymi szybami

Poza wersją Zen wszystkie pozostałe wersje posiadają elektrycznie sterowane szyby także z tyłu. Wszystkie wyposażono w automatyczne opuszczanie i podnoszenie z funkcją zapobiegającą przycięciu palców.

W panelu drzwi kierowcy znajduje się przycisk do elektrycznej blokady sterowania szybami. Po jej załączeniu pełną funkcjonalność zachowuje dla siebie kierujący i pasażer siedzący obok.

Testy - Renault Clio V hatchback - blokada możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka samochodu

W ramie tylnej pary drzwi znajduje się manualna blokada możliwości ich otwarcia od środka. Do zmiany jej statusu - zgodnie z wygrawerowanym schematem - wystarczy przestawić dźwignię.

Testy - Renault Clio V hatchback - przyciemniane szyby z tyłu + czyszczenie tapicerki

Przyciemniane szyby z tyłu są standardem wyposażenia tylko w topowej wersji R.S. Line. W Zen i Intens wymagają dopłaty 300 złotych, zaś w bazowej Life są niedostępne.

Do testowanej wersji Intens wybrano opcjonalną tapicerkę skórzaną (4000 złotych). Wykonano z niej także kieszenie w oparciach foteli, ale całe plecy pokryto tworzywem sztucznym. W naszych próbach z obu powierzchni bez trudu usunęliśmy zabrudzenia pozostawione przez dzieci.

Testy - Renault Clio V hatchback - zasilanie multimediów

Gniazda do zasilania urządzeń elektrycznych, którymi można umilić podróż dzieciom, znajdują się tylko w dolnej części kokpitu. Mamy po jednym wejściu 12V i jack, zaś od wersji Zen dwa porty USB. Podłączenie do dowolnego z nich paruje zawartość smartfona z system Apple CarPlay lub Android Auto. Do połączenia urządzenia do systemu nagłośnienia można też użyć bluetooth.

Testy - Renault Clio V hatchback - linki zabezpieczające przewożone przedmioty

Bagażnik nowego Renault Clio w wersjach wyposażenia Intens i R.S. Line ma podwójną podłogę. Nad górnym poziomem umieszczono cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty.

Według naszych pomiarów przekątna pomiędzy uchwytami wynosi 95 cm. Rozstaw oczek przy kanapie to 95 cm, przy progu ładunkowym 52 cm.

TESTY | Renault Clio V hatchback

Testy - Renault Clio V hatchback - próby z fotelikami dziecięcymi Maxi-Cosi, Britax-Romer i Recaro

Foteliki i wózki
Dziecko w Renault Clio V