TESTY

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Citroen Grand C4 Picasso

Dziecko w Citroenie Grand C4 Picasso - wyposażenie samochodu

12-12-2014 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Po raz pierwszy w naszych testach mamy tak długą listę elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci. Większości z nich nie otrzymamy jedynie w bazowej wersji wyposażenia Attraction.

Testy - Citroen Grand C4 Picasso - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik działania przedniej poduszki powietrznej pasażera umieszczono po prawej stronie kokpitu. Dostęp do niego możliwy jest dopiero przy pełnym otwarciu drzwi.

Do zmiany statusu poduszki, według załączonego schematu, potrzebny jest kluczyk. Schowano go w pilocie centralnego zamka (bezkluczykowy dostęp do pojazdu w testowanej wersji wyposażenia Exclusive jest standardem).

Testy - Citroen Grand C4 Picasso - sygnalizacja dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera OFF, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Dezaktywacja poduszki powietrznej sygnalizowana jest wyświetleniem informacji Passenger Airbag OFF w lewym dolnym rogu 12-calowego ekranu na kokpicie.

Testy - Citroen Grand C4 Picasso - sygnalizacja aktywnej poduszki powietrznej pasażera ON

Przy aktywnej poduszce powietrznej pojawia się - na 60 sekund od uruchomienia silnika - piktogram z informacją Passenger Airbag ON.

Testy - Citroen Grand C4 Picasso - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Po obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera umieszczono ostrzeżenie przed ustawieniem na jego miejscu fotelika dziecięcego tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej.

Testy - Citroen Grand C4 Picasso - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Ostrzeżenie te ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Citroen Grand C4 Picasso - dodatkowe ostrzeżenie na słupku B, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej pasażera

Ostrzeżenie to - w formie piktogramu - powtórzono na środkowym słupku. Jest ono widoczne po otwarciu prawych drzwi z przodu auta.

Testy - Citroen Grand C4 Picasso - dodatkowe lusterko do obserwacji dzieci podróżujących z tyłu

W listwie mocującej lusterko wsteczne (tutaj fotochromatyczne) umieszczono drugie przeznaczone do obserwacji dzieci siedzących z tyłu.

W wersji wyposażenia Intensive i Exclusive jest ono standardem, a w wersji Seducion wymaga dopłaty 900 złotych (pakiet podróżny).

Testy - Citroen Grand C4 Picasso - top-tether za fotelami w II rzędzie siedzeń

W II-rzędzie siedzeń umieszczono trzy niezależne fotele. W plecy każdego wbudowano dodatkowy punkt kotwiczenia wybranych modeli fotelików dziecięcych, tzw. top-tether.

Nieużywane chroni przed zabrudzeniem zdejmowana zaślepka.

Testy - Citroen Grand C4 Picasso - trzy niezależne fotele z parami mocowań Isofix

Każdemu z nich odpowiada para mocowań Isofix, które są we wszystkich fotelach.

Testy - Citroen Grand C4 Picasso - blokada sterowania bocznymi szybami

W panelu drzwi kierowcy znajduje się przycisk do zablokowania pozostałym podróżnym funkcji sterowania elektrycznymi szybami.

Są one standardem we wszystkich wersjach wyposażenia, jedynie przednie opuszczają się i podnoszą automatycznie.

Testy - Citroen Grand C4 Picasso - blokada otwarcia tylnych drzwi od środka

W ramie drugiej pary drzwi znajdują się manualne blokady możliwości ich otwarcia od środka.

Do zmiany jej statusu - zgodnie z widniejącym schematem - wystarczy płaski przedmiot pasujący do wąskiej szczeliny. Na przykład kluczyk wyjęty z pilota zamka centralnego.

Testy - Citroen Grand C4 Picasso - przyciemniane boczne szyby

Przyciemniane szyby z tyłu montowane są w cenie auta jedynie w topowej wersji wyposażenia Exclusive.

W Intensive otrzymamy je w Pakiecie Styl 3D (plus tylne światła LED) za dopłatą 1400 złotych.

Testy - Citroen Grand C4 Picasso - żaluzje przeciwsłoneczne i stoliki lotnicze

Dodatkowe żaluzje przeciwsłoneczne oferowane są w dwóch najwyższych wersjach wyposażenia. W poziomie Seduction zawarte są w pakiecie Podróżnym.

W tych trzech wymienionych wersjach znajdziemy również składane stoliki lotnicze z dodatkowym oświetleniem umieszczonym w plecach foteli.

Testy - Citroen Grand C4 Picasso - tapicerka foteli i kieszeń z siatki

Plecy foteli pokryto tworzywem, z którego w łatwy sposób usuniemy zabrudzenia pozostawione przez buty dzieci siedzących w fotelikach. Jednak utrudnieniem mogą być kieszenie, które wykonano z siatki.

Testy - Citroen Grand C4 Picasso - ekrany LCD w zagłówkach foteli

W zagłówkach foteli umieszczono dwa ekrany, na których można odtwarzać niezależnie filmy, na przykład z bajkami dla dzieci.

Do każdego z nich dostaniemy słuchawki działające na bluetooth. Komplet ten dedykowany jest tylko do dwóch topowych wersji wyposażenia i wymaga dopłaty 5 tys. złotych.

Testy - Citroen Grand C4 Picasso - uchwyty do siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty w bagażniku

W bagażniku, przy złożonych fotelach w III-rzędzie, znajdziemy 4 uchwyty do mocowania linek lub siatki zabezpieczającej transportowane przedmioty.