WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 42/2019

19-10-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, Toyota, PGE, Warsaw Motor Show, archiwum

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.


Propozycje zmian w zakresach kontroli drogowej

Toyota Yaris z centralną poduszką powietrzną i nowym układem hybrydowym

Inwestycje Polskiej Grupy Energetycznej w rozwój elektromobilności

Piąta edycja Warsaw Motor Show

Służby zimowego utrzymania dróg już w pogotowiu


Propozycje zmian w zakresach kontroli drogowej

Wydanie na weekend - Propozycje zmian w zakresach kontroli drogowej

PRAWO | Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakończyło prace nad projektem rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego. Zmiany zakładają między innymi uproszczenie procedury kontroli trzeźwości, podczas których policjant nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy.

Być może kolejne służby - Inspektorzy Ochrony Środowiska - zyskają prawo do decyzji o kontroli. Dotyczyć ona będzie pojazdów przewożących odpady, w ramach prowadzonych czynności będzie można zerwać z nich plombę.

Kolejne zmiany to uprawnienia Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej i Służby Celno-Skarbowej do sprawdzenia stanu licznika przebiegu w zatrzymanym pojeździe, jak i holowanym bądź transportowanym. Informacja o tym zostanie wpisana do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Ponadto pojazdy organów kontroli ruchu drogowego podczas wykonywanych czynności służbowych będą mogły stać w miejscach niedozwolonych o ile nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu drogowego. Kontrolujący zyska też prawo do wystąpienia z wnioskiem o ocenę stanu zdrowia kierującego bądź skierowaniem go na egzamin sprawdzający kwalifikacje.

Projekt tych zmian znajduje się jeszcze w fazie uzgodnień międzyresortowych. MSWiA zakłada, że proponowane zmiany w przepisach wejdą w życie w listopadzie 2019 roku.


Toyota Yaris z centralną poduszką powietrzną i nowym układem hybrydowym

Wydanie na weekend - Toyota Yaris z centralną poduszką powietrzną i nowym układem hybrydowym

PREMIERA TYGODNIA | Toyota zaprezentowała czwartą generację Yarisa. Auto powstało na nowej platformie GA-B, w porównaniu do poprzednika jest szersze o 50 mm i niższe o 40 mm. Został też przesunięty środek ciężkości i zastosowano nową konstrukcję zawieszenia.

Na standardowe wyposażenie Yarisa trafia wiele współczesnych rozwiązań wpływających na bezpieczeństwo. To między innymi adaptacyjny tempomat działający w pełnym zakresie prędkości IACC (Intelligent Adaptive Cruiser Control) czy asystent utrzymania wybranego pasa ruchu LTA (Lane Trace Assist).

Największą uwagę zwraca jednak obecność nowej kategorii poduszki powietrznej. Umieszczono ją centralnie pomiędzy fotelami, a jej zadaniem będzie dodatkowa ochrona pasażerów podczas uderzenia bocznego.

Kolejna nowość obejmuje gamę jednostek napędowych. Wśród nich trzycylindrowe silniki benzynowe o pojemności 1.0 70 KM i 1.5 91 KM. Na tym drugim będzie bazować układ Hybrid Dynamic Force. Toyota podkreśla jej wysokie zaawansowanie technologiczne, co pozwoliło zredukować o 20 procent zużycie paliwa przy 15 procentowym wzroście mocy. Nowe baterie są o blisko 30 procent lżejsze od dotychczas stosowanych.

Nowy Yaris produkowany będzie we Francji, europejski debiut zaplanowano w przyszłym roku.

Poznaj także nasze wrażenia i opinie z testu III generacji Toyoty Yaris - Miejski hit Toyoty z napędem hybrydowym


Inwestycje Polskiej Grupy Energetycznej w rozwój elektromobilności

Wydanie na weekend - Inwestycje Polskiej Grupy Energetycznej w rozwój elektromobilności

ELEKTROMOBILNOŚĆ | Polska Grupa Energetyczna planuje powiększenie, do dwustu punktów, sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Część z nich ma postawać przy oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce. W tej sprawie podpisano już list intencyjny.

PGE jest również jedną ze stron porozumienia Polskiej Grupy Zbrojeniowej, spółki Autosan, Enea i Tauron Polska Energia. Jej celem jest rozwój produkcji pojazdów elektrycznych wykorzystywanych między innymi przez ekipy monterskie czy pogotowia energetycznego. Zapotrzebowanie określono na 1500 sztuk, ich produkcja ma się rozpocząć w perspektywie czterech lat.

Drugim wspólnym przedsięwzięciem PGE i Autosanu jest współpraca przy projekcie związanym z produkcją autobusów elektrycznych. Ich przeznaczeniem ma być transport publiczny, jak i dowóz dzieci do szkół. Dofinansowanie do ich zakupów przez jednostki samorządowe mają pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu "Kangur - Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły".


Piąta edycja Warsaw Motor Show

Wydanie na weekend - Piąta edycja Warsaw Motor Show

WYDARZENIA | W przyszły piątek, 25 października, w podwarszawskim Nadarzynie rozpocznie się Warsaw Motor Show. Organizatorzy zapowiadają premierowe pokazy między innymi Audi Q3 Sportback, Land Rovera Defender, Peugeot 208 i SsangYong Korando.

Impreza ta to również okazja na spotkanie ze znanymi osobami. Wśród nich pojawią się uczestnicy popularnego programu Top Gear - Richard Hammond i domniemany Stig, czyli Ben Collins. Polskę reprezentować będzie między innymi Gosia Rdest, Karolina Pilarczyk, Krzysztof Hołowczyc, Maciej Wisławski i Wojciech Chuchała.

Podobnie jak przed rokiem, jedna z hal Ptak Expo przeznaczona będzie dla producentów i dostawców części motoryzacyjnych oraz warsztatów i serwisów. Nie zabraknie też prezentacji klasyków, tuningu i detailingu.

Piąta edycja Warsaw Motor Show 2019 potrwa do niedzieli, 27 października. Na odwiedzających czeka bezpłatny parking na 15 tysięcy miejsc. Organizator zapewnia też bezpośrednie połączenie autobusowe spod Pałacu Kultury i Nauki - przystanek Centrum 03.


Służby zimowego utrzymania dróg już w pogotowiu

Wydanie na weekend - Służby zimowego utrzymania dróg już w pogotowiu

POLSKIE DROGI | GDDKiA rozpoczęła już przygotowania do zimowego utrzymania dróg (ZUD). Akcja obejmuje nie tylko 17 700 kilometrów dróg krajowych, ale też i odcinki serwisowe. A tych jest ponad dwa tysiące kilometrów. ZUD, realizowany przez firmy wyłonione w przetargu, obowiązuje w 24-godzinnym trybie przez 7 dni w tygodniu. Kolejność odśnieżania, uprzątania błota pośniegowego oraz posypywania uzależniona jest od danego odcinka drogi. Obowiązują na niej standardy od I do IV.

GDDKiA już dziś apeluje do kierujących o wyrozumiałość w spowolnieniu ruchu i nieutrudnianie przejazdu służbom drogowym.

Po pierwszej nieudanej próbie, wpłynęły oferty na dokończenie prac na autostradzie A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ - Częstochowa Blachownia. Tym razem całość prac podzielono na trzy zadania: montaż barier ochronnych, wykonanie oznakowań poziomych i pionowych oraz budowę ogrodzenia. GDDKiA planuje rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umów jeszcze w październiku. Wykonawcy będą mieli dwa miesiące na jej realizację.

Prace te są konieczne do dopuszczenia ruchu kołowego na tym odcinku. Pierwotnie cały odcinek miała wybudować firma Salini Polska, z którą ze względu na niewywiązywanie się z kontraktu zerwano umowę.

Taki sam powód dostarczył Energopol Szczecin, który miał zrealizować obwodnicę Wałcza (termin zakończenie przypadał na 31 maja 2019) i modernizację węzła Szczecin Kijewo (lipiec 2020). Do dokończenia pierwszej z tych inwestycji brakuje około 15 procent planu, zaś w drugiej zaawansowanie wyniosło 20 procent w trakcie upływu 70 procent czasu kontraktu. Powstały za to zaległości wobec podwykonawców, które obecnie pokryto z funduszu gwarancyjnego. GDDKiA chce jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na te budowy.