WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 43/2019

26-10-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: ITS, Volkswagen, archiwum, magdarysuje, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.


Bezpłatna kontrola oświetlenia

Ósma odsłona Volkswagena Golfa

Pierwsze podsumowania akcji "Bezpieczna droga do szkoły z ITD"

Debata o smogu, nie tylko w Warszawie

Pierwszy tunel na Zakopiance gotowy


Bezpłatna kontrola oświetlenia

Wydanie na weekend - Bezpłatna kontrola oświetlenia

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo". Jej organizatorem jest Instytut Transportu Samochodowego we współpracy między innymi z Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W ramach kampanii w dniach 26 października oraz 16 i 23 listopada na wybranych stacjach diagnostycznych (pod patronatem ITS i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów) prowadzona będzie bezpłatna kontrola oświetlenia pojazdów (lista dostępna jest pod tym linkiem). Dzięki wsparciu firmy Yanosik, osoby korzystające z jej nawigacji, będą mogli odnaleźć najbliższy adres takiej stacji. W między czasie działania prewencyjne względem kontroli oświetlenia prowadzić będzie policja.

Organizatorzy kampanii podkreślają szczególną wagę świateł w okresie jesienno-zimowym. Sprawne oświetlenie pozwala kierowcy szybciej dostrzec potencjalne zagrożenie na drodze czy znajdujące się na niej osoby. Źle ustawiane światła nie tylko pogarsza pole widzenia kierowcy, ale też może oślepić pozostałych uczestników ruchu drogowego.


Ósma odsłona Volkswagena Golfa

Wydanie na weekend - Ósma odsłona Volkswagena Golfa

PREMIERA TYGODNIA | Jedna z najważniejszych premier motoryzacyjnych tego roku miała miejsce w czwartek, 24 października. Volkswagen zaprezentował w Wolfsburgu ósmą generację Golfa. Sprzedaż tego modelu, od rozpoczęcia produkcji w 1974 roku, przekroczyła 35 milionów egzemplarzy.

Nowy Golf zbudowany został na zmodernizowanej płycie podłogowej MQB. Jego podstawowe wymiary nie uległy większym zmianom - długość 4284 mm, rozstaw osi 2636 mm, szerokość 1789 mm i wysokość 1456 mm. Producent nie ujawnił jeszcze wszystkich szczegółów technicznych.

Ósma generacja trafi do salonów sprzedaży w przyszłym roku. Prawdopodobnie będzie to tylko pięciodrzwiowe nadwozie. Zmiany nastąpią w nazewnictwie wersji, bazową będzie Golf, następne to Life, Style i R-Line.

Na liście fabrycznego wyposażenia znajdzie się między innymi system Car2X, który umożliwia nawiązanie komunikacji z innymi pojazdami bądź urządzeniami infrastruktury drogowej. Volkswagen liczy, że to rozwiązanie (oparte na łączności WLANp/ITS 5G, która jest zatwierdzonym standardem na terenie UE) zostanie wkrótce wdrożone przez innych producentów samochodów. Dostępny będzie także system Travel Assist (automatyzacja jazdy na autostradzie do prędkości 210 km/h) i reflektory diodowe IQ.Light.

W gamie jednostek napędowych oferowane będą silniki benzynowe i wysokoprężne oraz hybrydy. Mild Hybrid z układem 48V i eHybrid typu plug-in.


Pierwsze podsumowania akcji "Bezpieczna droga do szkoły z ITD"

Wydanie na weekend - Pierwsze podsumowania akcji Bezpieczna droga do szkoły z ITD

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Inspekcja Transportu Drogowego podsumowała prowadzone od początku września kontrole autobusów szkolnych. W tym czasie sprawdzono 1440 pojazdów, w 151 przypadkach zatrzymano dowód rejestracyjny ze względu na zły stan techniczny. Z tej puli 39 autobusów nie zostało dopuszczonych do dalszej jazdy.

"Średnio podczas co dziesiątej kontroli inspektorzy zatrzymywali dowody rejestracyjne niesprawnych pojazdów. To dużo częściej niż w przypadku autokarów przewożących dzieci na letni lub zimowy wypoczynek. O taką kontrolę mogą zawsze poprosić rodzice, mogą poprosić dyrektorzy szkół. Inspektorzy sprawdzą autobus już bezpośrednio pod szkołą, aby nie utrudniać dowozu dzieci do szkół"

- powiedział podczas briefingu prasowego Główny Inspektor Transportu Drogowego, Alvin Gajadhur.

Najwięcej kontroli autobusów szkolnych przeprowadzono w województwach kujawsko-pomorskim, mazowieckim dolnośląskim i warmińsko-mazurski. Najczęściej dowody rejestracyjne zostały zatrzymane w kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.


Debata o smogu, nie tylko w Warszawie

Wydanie na weekend - Debata o smogu, nie tylko w Warszawie

EKOLOGIA | Legia Warszawa i Toyota Motor Poland zorganizowały debatę poświęconą problemom zanieczyszczenia środowiska. Duet ten nie jest przypadkowym zestawieniem. Jak wspomniał dr Piotr Żmijewski, kierownik Centrum Badawczo-Rozwojowego Legia Lab, osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu narażone są poważne choroby układu oddechowego. Na przykład biegacz na 16 oddechów potrzebuje od 100 do 150 litrów powietrza.

Z kolei Toyota, na tle innych koncernów motoryzacyjnych, wyróżnia się podejściem do ekologii. Obecnie z gamy japońskiego producenta znikają silniki wysokoprężne, a w ich miejsce wprowadzane są hybrydy. Należący do Toyoty Lexus od wielu lat oferuje tylko takie modele samochodów. Obecnie z całej ich floty korzystają zawodnicy i pracownicy Legii Warszawa.

Obecny na debacie wiceprezydent m. st. Warszawy Michał Olszewski, przypomniał, że żyjemy w jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast nie tylko Polski, ale i Europy. Punktem krytycznym był styczeń 2017, podczas 48 godzin praktycznie nie powinno się oddychać. Skutecznym rozwiązaniem ma być ograniczenie ruchu samochodów w centrum, a nawet rezygnacja z budowy garaży podziemnych w nowo powstających inwestycjach.

Główną przyczyną smogu w okresie jesień - zima - wiosna są przede wszystkim gospodarstwa domowe. Ich właściciele nie przykładają wagi do tego czym palą w piecach. W ciągu całego roku kolejną kategorią trucicieli są zakłady przemysłowe. Ale też jedną trzecią wszystkich zanieczyszczeń generuje motoryzacja. Jak zauważyli prelegenci, to nie tylko emisja spalin, ale też pył powstający ze ścieranych opon czy elementów układu hamulcowego.

Wszyscy byli zgodni co do konieczności zintensyfikowania działań. Jacek Pawlak, prezes Toyota Motor Poland zwrócił uwagę na słabe premiowanie przez zarząd zakupów aut hybrydowych i elektrycznych, a także nieskuteczność przepisów w kwestii usuwania filtrów DPF. Apelowano też o częstsze korzystanie ze środków komunikacji miejskiej. Padła przy tym propozycja, aby kibice jadący na mecz przy Łazienkowskiej mieli darmowe przejazdy.

Ciekawym spostrzeżeniem podzielił się dr hab. Grzegorz Mazurek z Akademii Leona Koźmińskiego. Uważa, że młode pokolenie, bardziej świadome zagrożeń, będzie wywierać coraz większą presję na poprawę jakości powietrza i życia. Bo to jest ich przyszłość. Jednocześnie zmienia się ich system wartości. Zamiast posiadać, wolą korzystać z tego co jest im potrzebne w danej chwili. To właśnie młodzi ludzie najczęściej korzystać z wypożyczalni pojazdów - hulajnóg, rowerów i samochodów - na godziny.


Pierwszy tunel na Zakopiance gotowy

Wydanie na weekend - Pierwszy tunel na Zakopiance gotowy

POLSKIE DROGI | Po dwóch i pół roku od rozpoczęcia budowy, przebity został pierwszy tunel drogowy (1919,6 m) pod górą Luboń Mały. Docelowo będzie to fragment drogi ekspresowej S7 na tzw. Zakopiance. Prace w drugim tunelu (1922,4 m), z uwagi na wystąpienie osuwiska i konieczność zmian w projektach, zaawansowane są w 62 procentach.

Pod koniec września oddano do użytku sześciokilometrowy fragment S7 Skomielina Biała - Chabówka. Jeszcze w tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje udostępnić blisko osiem kilometrów pomiędzy miejscowościami Lubień i Naprawa. Budowane tunele są trzecim i środkowym etapem tej inwestycji. Zakończenie prac ma nastąpić w 2021 roku.

GDDKiA wybrała firmy, które dokończą pracę na odcinku autostrady A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Blachownia. Najkorzystniejszą ofertę na montaż barier ochronnych złożyło Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Prowerk z Krakowa, na postawienie ogrodzenie firma Gramar z Lublińca, zaś na wykonanie oznakowania poziomego i pionowego firma GZD z Jonkowa.

Jeśli nie wpłyną odwołania podpisanie umów przewidziane jest na przełom października i listopada. Od tego dnia każdy z wykonawców będzie miał dwa miesiące na wykonanie tych prac.

Kilkanaście dni temu długość drogi ekspresowej S6 wzrosła do 130 kilometrów. To odcinek pomiędzy Goleniowem a Koszalinem. Prace prowadzone są także o strony Trójmiasta. Wojewoda Pomorski wydał już dwie zgody na realizację inwestycji drogowej (ZRID) od Gdyni do Chwaszczyna i dalej do Szemud. Teraz dołączył do tego etapu kolejny fragment do Luzino. A jeszcze w tym roku spodziewana jest decyzja na odcinek do miejscowości Bożepole Wielkie.