WYDARZENIA

Targi | Fleet Market 2019

Nowe auta w rozmiarze XL

21-11-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum
Na jedenastej edycji branżowych targów Fleet Market naszą uwagę przyciągnęły przede wszystkim samochody dostawcze i zbudowane na ich bazie wersje osobowe. Wyróżniamy pięć modeli, które łączy możliwość wyboru hybrydowych lub elektrycznych jednostek napędowych.

Wydarzenia - Fleet Market 2019 - premiery

Targi Fleet Market pokazują ciekawy przekrój modeli samochodów, którymi producenci chcą zainteresować firmy. W tym zestawieniu może zaskoczyć tegoroczna obecność MINI Cooper SE, Tesli model 3, DS 7 Crossback E-Tense 4x4 czy Land Rovera Defender. Swoje premierowe odsłony miały także elektryki z PSA - Peugeot e-208 i Opel Corsa-e, nowe Renault ZOE, Hyundai IONIQ, Ford Explorer czy odświeżona Toyota C-HR. Wśród wystawców - co pewnie dziwi - zabrakło oferty Skody i Volkswagena.

My jednak tradycyjnie - koncentrujemy się na dużych autach i wybierany z tego grona najciekawszą piątkę.

Wydarzenia - Fleet Market 2019 - Fiat Ducato MY 2020

W czerwcu Fiat zaprezentował Ducato MY 2020. Na jego pokład wprowadzono nowe elementy podnoszące bezpieczeństwo i asystujące kierowcy. To między innymi system autonomicznego hamowania awaryjnego, rozpoznawania znaków drogowych, asystent utrzymania pasa ruchu czy inteligentny układ przednich świateł.

W gamie jednostek napędowych wszystkie spełniają najnowszą normę Euro 6D. Do tego dziewięciostopniowa przekładnia automatyczna i EcoPack zawierający rozwiązania obniżające zużycie paliwa. Ofertę uzupełnia model zasilany metanem, a w przyszłym roku dołączy silnik elektryczny. W tym wariancie ładowność Ducato wyniesie niecałe dwie tony, zaś przestrzeń liczyć będzie od 10 do 17 m3.

Wydarzenia - Fleet Market 2019 - Ford Custom EcoBlue Hybrid

Przed rokiem na targach Fleet Market, Ford zaprezentował hybrydową wersję Transit Custom Plug-in. Tym razem mogliśmy zobaczyć osobową wersję Tourneo Custom EcoBlue Hybrid (bez możliwości ładowania zewnętrznego). Znalazło się w niej osiem niezależnych siedzeń, połowę z nich przygotowano do montażu fotelików dziecięcych typu Isofix. Kolejny autem z tej serii będzie Custom Tourneo Custom Plug-In Hybrid.

Tak zwaną miękką hybrydę wyposażono w silnik wysokoprężny 2.0 EcoBlue i elektryczny o łącznej mocy 185 KM. Napęd, za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej, przenoszony jest na przednią oś. Według danych Forda średnie spalanie (w cyklu WLTP) wynosi 7,9 l/100 km.

Prezentacja na targach zbiegła się w czasie z przyznaniem Fordom Transit Custom Plug-in Hybrid i Tourneo Custom Plug-In Hybrid prestiżowego tytułu International Van of the Year 2020.

Wydarzenia - Fleet Market 2019 - MAN eTGE

Marka MAN należy do Volkswagen AG, stąd też pomysł na wykorzystanie Craftera do stworzenia kolejnego modelu auta dostawczego. Tak powstał TGE (Trucknology Generation Express), który zadebiutował na rynku w 2017 roku. W ofercie znalazły się warianty furgon, kombi oraz platformy do zabudowy z pojedynczą lub podwójną kabiną. Paletę jednostek napędowych oparto na dwulitrowym silniku wysokoprężnym o mocach 102, 122, 140 lub 177 KM. Do tego napęd na przednią oś, tylny z pojedynczymi lub bliźniaczymi kołami lub 4x4. Teraz dołącza do nich elektryczny, o mocy 136 KM, zasięgu 173 kilometrów, z czasem ładowania 5:20 (7,2 kW) lub 0:45 (80 procent za pośrednictwem 40kW).

MAN na Fleet Market 2019 zaprezentował dwa takie modele, dla rozróżnienia oznaczone jako eTGE. Trzymiejscowy furgon o ładowności 950 kg (10,7 m3) i osobowy z dziewięcioma miejscami.

Wydarzenia - Fleet Market 2019 - Renault Z.E.

Renault Master z napędem elektrycznym oferowane jest od dwóch lat. W połowie bieżącego roku przeszedł face lifting. W ofercie furgon o trzech długościach i dwóch wysokościach nadwozia, ale wybór ograniczony jest do czterech wariantów. Przestrzeń ładunkowa od 8 do 13 m3. Do tego dwie platformy (średnia i długa) przygotowana do zabudowy.

Według procenta Master Z.E. ma pełnić rolę auta dostawczego "ostatniego kilometra". Stąd pod maską silnik elektryczny o mocy 57 kW (76 KM) i baterie nowej generacji zapewniające zasięg do 120 kilometrów. Ładowanie za pomocą WallBoxa (7,4 kW) zajmuje około 6 godzin.

Wydarzenia - Fleet Market 2019 - Toyota Proace City

Dzięki współpracy PSA z Toyotą powstała wspólna gama pojazdów użytkowych i dużych vanów. W japońskim koncernie to Proace, które w nowej odsłonie zadebiutowało na Fleet Market. Auto, z dopiskiem w nazwie City, oferowane będzie w dwóch wersjach - dostawczej oraz osobowej Verso. Będą też dwie odmiany długości - 4403 i 4753 mm. Odmiana towarowa pomieści od 3,3 do 4,4 m3 ładunku, zaś osobowa 5 lub 7 miejsc. W gamie jednostek napędowych zadebiutują silniki elektryczne. Początek sprzedaży w przyszłym roku.

W tym miejscu trzeba odnotować obecność pozostałych modeli, czyli Citroena Berlingo, Opla Zafirę Life i Peugeota Riffter.