POLSKIE DROGI

Aktualności | S7

Dłuższa ekspresowa siódemka

20-08-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: GDDKiA

Symbolicznie zakończono budowę dwujezdniowej S7 od granicy województwa mazowieckiego do Płońska. Teraz drogowcy zabierają się za jej realizację w kierunku Warszawy.

Polskie drogi - otwarcie drugiej jezdni na S7 węzeł Dłużewo - Płońsk

Drogowcy udostępnili do ruchu ostatni fragment budowanej S7 pomiędzy węzłem Dłużniewo a Płońskiem. To druga jezdnia o długości niespełna dziewięciu kilometrów, ale dzięki temu powstał docelowy układ o przekroju 2+2.

Wciąż jednak trwają tu prace wykończeniowe, stąd czasowe ograniczenie do 80 km/h. Taki stan rzeczy ma potrwać do przełomu września i października.

Z kolei na dotychczasowych przejazdach pomiędzy jezdniami droga została zwężona do jednego pasa. Jest to związane z montażem barier rozdzielających, który powinien zostać zakończony do 26 sierpnia. W tych miejscach należy też zwolnić do 60 km/h.

Przejezdność w układzie 2+2 jest symbolicznym zakończeniem budowy 71 kilometrów S7 na odcinku Napierki (granica województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego), a obwodnicą Płońska. W sumie powstało 9 węzłów Mława Północ, Wschód i Południe, Żurominek, Strzegowo Północ i Południe, Glinojeck, Pieńki Rzewińskie oraz Dłużniewo. Udostępniono też 4 Miejsca Obsługi Podróżnych: para Pepłowo oraz Ćwiklinek i Dłużniewo.

S7 Siedlin - Czosnów

Wkrótce pojawią się nowe utrudnienia związane z realizacją 35 kilometrów S7 w stronę Warszawy. Zadanie podzielono na trzy odcinki: Siedlin - Załuski, Załuski - Modlin i Modlin - Czosnów. Wykonawcy wszystkich zakończyli już etap projektowania i złożyli wnioski o wydanie decyzji o Zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Polskie drogi - zezwolenie na realizację S7 Modlin - Czosnów z poszerzeniem mostu na Wiśle do trzech pasów

Wojewoda mazowiecki właśnie wydał ją dla fragmentu Modlin - Czosnów (ok. 10 km). Istniejąca dziś droga zostanie rozbudowana do układu 3+3 łącznie z mostem na Wiśle. Po jego jednej stronie powstanie chodnik dla pieszych, po drugiej droga dla rowerów. Przebudowie ulegną węzły Modlin i Błonie.

Według podpisanej umowy z firmą Budimex (599 mln zł) odcinek ten powinien być gotowy pod koniec 2023 roku. Wykonawca złożył jednak tzw. roszczenia. Dotyczą one możliwości wydłużenia tego czasu (z uwagi na przeciągające się procedury wydania ZRID), jak też zwiększenie kwoty kontraktu (wzrost cen materiałów budowlanych i płac).

Wydanie ZRID dla dwóch pozostałych fragmentów powinno nastąpić na przełomie września i października. Termin realizacji tych kontraktów przewidziano na wiosnę-lato 2025 roku.

S7 Czosnów - Warszawa

Jeszcze w tym roku GDDKiA chce ogłosić przetarg na projekt i budowę odcinka Czosnów - Kiełpin. Natomiast kolejny - bezpośrednio do Warszawy - czeka na przyznanie środków finansowych.