POLSKIE DROGI

Aktualności | Węzły

Drogowcy porządkują nazwy i numeracje węzłów

31-07-2022 | oprac. redakcja | foto: GDDKiA

Sieć dróg szybkiego ruchu w Polsce liczy obecnie blisko 4700 kilometrów. Dotychczas w oznaczaniu znajdujących się na nich węzłach nie było konsekwencji, a część nie ma już uzasadnienia.

Polskie drogi - nazwy i numeracje węzłów na autostradach i drogach ekspresowych

Nazwy węzłów nadawane są na autostradach i ekspresówkach. Do tej pory przypisywano im różne nazwy. Najczęściej od znajdującej się nieopodal miejscowości, jednak nie brano przy tym pod uwagę liczby mieszkańców. I tak mogły to być zarówno aglomeracje miejskie, jak i wsie, np. Aleksandrowo czy Lisi Ogon (S5). Innym sposobem była numeracja, jednak nie chodziło o kolejność, a kilometr danej drogi (nr 164 na A4). Dziś część najstarszych nie pasuje do aktualnego układu sieci.

Zasady nadawania nazw uregulowano w 2009 roku. Według wytycznych z rozporządzenia mają odnosić się do pobliskich miast lub miejscowości o istotnym znaczeniu gospodarczym czy komunikacyjnym. Alternatywą mogą być nazwy geograficzne w kontekście wydarzeń histrorycznych lub kulturowych. Podstawowa zasada mówi o nazwie składającej się z jednego wyrazu. Oczywiście za wyjątkiem miejscowości dwuczłonowych, np. Grodzisk Mazowiecki (A2) czy Kędzierzyn-Koźle (A4).

Przy kilku węzłach w obrębie jednego miasta stosuje się odniesienie do geograficznego położenia danej części, np. Rzeszów Zachód, Rzeszów Północ czy Rzeszów Wschód (A4). Są też dłuższe, jak Zduńska Wola Wschód czy Zduńska Wola Zachód. Dopuszcza się przy tym też nazwy charakterystycznych miejsc jak Częstochowa Jasna Góra.

W 2013 roku do nazwy węzła dołączono - w formie eksperymentu - numer. Tym razem oznaczający jego kolejność na danej drodze (liczonej z zachodu na wschód lub z północy na południe). W przypadku obwodnic Krakowa i Warszawy pojawi się dodatkowa litera R (ring). Na przykład R11 Kraków Nowa Huta czy budowany właśnie R18 Warszawa Wschód.

GDDKiA porządkuje obecnie nazwy i numeracje wszystkich węzłów. Takim przykładem jest zmiana z Łódź Teofilów i Aleksandrów Łódzki (z tym miastem połączy S14), zaś pierwotny Aleksandrów Łódzki na Zgierz Zachód. Natomiast projektowane wcześniej węzły Podgórze, Nowy Kamień i Kamień na S19 ostatecznie to Jeżowe, Nowa Sarzyna i Łowisko.

Polskie drogi - mapa z docelowymi nazwami i numeracja węzłów na autostradach i drogach ekspresowych

Docelowy układ prezentuje powyższa mapka (kliknij aby powiększyć).