POLSKIE DROGI

Aktualności S7

Droga ekspresowa S7 nabiera kształtu

04.11.2023 | tekst: Maciej Kalisz | foto: GDDKiA/archiwum

Drogowcy otworzyli ostatni węzeł na nowo wybudowanym odcinku S7 pod Warszawą. Sprawdzamy co się dzieje z budową pozostałych fragmentów tej ekspresówki.

Polskie drogi – oddanie do ruchu węzła Tarczyn Północ, S7, województwo mazowieckie

Pod koniec kwietnia oddano do ruchu 15-kilometrowy odcinek S7 pomiędzy węzłami Lesznowola a Tarczyn Południe. To nowa wylotówka z Warszawy w kierunku Krakowa. Jednak w wielu miejscach wciąż prowadzone są prace. Między innymi na wyłączonych z użytkowania węzłach Antoninów i Tarczyn Północ.

Ten pierwszy ukończono w sierpniu. Teraz udostępniono ostatni, co jednak nie oznacza końca budowy. Nadal prowadzone są roboty budowlane na drogach serwisowych, lokalnych i na terenie pary Miejsc Obsługi Podróżnych Mieszkowo.

Niemniej to co powinno cieszyć kierowców, to wraz z oddaniem do użytku węzła Tarczyn Północ podwyższono ograniczenie prędkości z 80 do 100 km/h. Status ekspresówki, a więc 120 km/h, powinien zostać wprowadzony w I kwartale 2024 roku.

Za rok kolejne kilometry S7 w Małopolsce

Polskie drogi – budowa S7 w województwie małopolskim

W przyszłym roku planowane jest oddanie do ruchu dwóch odcinków S7 w województwie małopolskim. W sierpniu będzie to droga pomiędzy Miechowem a Szczepanowicami (5,3 km), a na jesieni od Widomej do węzła Kraków Nowa Huta. Tym samym ekspresowe połączenie byłej i obecnej stolicy Polski stanie się faktem.

Niestety, dalej na tzw. Zakopiance kolejne opóźnienie. Wybrany w przetargu wykonawca Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla odcinka Kraków - Myślenice zrezygnował z podpisania umowy. GDDKiA planuje ogłoszenie nowego przetargu jeszcze w tym roku.

Wylotówka z Warszawy w kierunku Gdańska

Polskie drogi – budowa S7 Płońsk - Warszawa Północ

Z kolei po północnej stronie Warszawy prowadzone są prace na odcinku S7 Płońsk - Czosnów (35 km). Droga gotowa będzie w 2025 roku. Do wyników przetargu na projekt i budowę odcinka Czosnów - Kiełpin (9 km) jeden z oferentów złożył odwołanie. Zgodnie z planem oddanie do ruchu powinno nastąpić wiosną 2027 roku.

W minionym miesiącu GDDKiA ogłosiła przetarg na projekt odcinka Kiełpin - węzeł Warszawa Północ z S8 (12,9 km). W jego ciągu mają powstać dwa tunele: pod Bielanami (1000 m) i pod Bemowem (1100 m). Termin składania ofert wyznaczono na 20 listopada, zaś podpisanie umowy na wiosnę 2024 roku.

Do obowiązków wykonawcy należeć będzie także uzyskanie Zezwolenia realizacji inwestycji drogowej. Dopiero po tej decyzji zostanie ogłoszony przetarg na prace budowlane.