POLSKIE DROGI

Aktualności | S19

Drogowcy wybrali wykonawcę S19 Jawornik - Lutcza

13.01.2024 | oprac. redakcja | rys. GDDKiA

Trwa wielka budowa drogi ekspresowej S19 w województwie podkarpackim. GDDKiA wybrała właśnie wykonawcę przedostatniego odcinka Jawornik - Lutcza.

Polskie drogi - wybór wykonawcy S19 Jawornik - Lutcza

Ekspresówka S19 połączy przejścia graniczne Polski z Białorusią w Kuźnicy (woj. podlaskie) i ze Słowacją w Barwinku (woj. podkarpackie). Obecnie w użytkowaniu jest odcinek S19 od Lublina do Rzeszowa. Małym wyjątkiem jest Sokołów Małopolski - Jasionka z przemiennym przekrojem 2+1, na którym trwają już przygotowania do budowy drugiej jezdni. We wrześniu 2023 roku został złożony dla niego wniosek o wydanie Zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Poniżej Rzeszowa trwa realizacja blisko 73 kilometrów S19, które podzielono na sześć kontraktów. Kolejne dwa odcinki czekają na wykonawców. Pod koniec września 2022 roku zakończono przetarg na jeden z nich.

Jedno odwołanie na S19 Jawornik - Lutcza

Na projekt i budowę 5,2 kilometrów S19 Jawornik - Lutcza złożono siedem propozycji. Do jednej z nich drogowcy poprosili o dodatkowe wyjaśnienia, na co oferent odpowiedział pozwem do Krajowej Izby Odwoławczej. Organ ten przychylił się do tego wniosku, teraz z kolei GDDKiA złożyła skargę do Sądu Okręgowego w Warszawie. Ten zaś uznał zasadność zadania dodatkowych pytań.

Turecka firma na placu budowy S19 Jawornik - Lutcza

Spośród złożonych ofert najkorzystniejsza pochodzi od firmy Kolin Insaat Turizm Sanayi ve Ticaret (1 850 mln zł). Przy braku odwołań zostanie z nią podpisana umowa. Od tego dnia inwestycja powinna być ukończona w czasie 59 miesięcy z wyłączeniem robót budowlanych w okresach zimowych. I tu uwaga - liczonych nie od 15 grudnia do 15 marca, ale w pełnych czterech miesiącach.

W ramach tej inwestycji powstanie droga ekspresowa o przekroju dwóch jezdni po dwa pasy ruchu plus awaryjny w każdą stronę. W jej ciągu znajdzie się 800-metrowa estakada oparta na 36-metrowych filarach. Dodatkowo pod górą Kamieniec zostanie wydrążony dwunawowy tunel o długości trzech kilometrów. Przy jezdni w kierunku Barwinka zostanie wybudowane Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) Jawornik.

Czy Turcy wybudują także S19 Lutcza - Domaradz?

Na potwierdzenie wyboru wykonawcy czeka jeszcze odcinek S19 Lutcza - Domaradz (6,4 km). W tym przetargu najkorzystniejszą ofertę także złożyła firma Kolin Insaat Turizm Sanayi ve Ticaret (1 416 mln zł).