POLSKIE DROGI

Opłaty | A4 Katowice - Kraków

Drożej i z utrudnieniami na A4 Katowice - Kraków

04-07-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Stalexport/archiwum

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska podnosi stawki za przejazd A4 na odcinku Mysłowice - Balice. Jednocześnie wprowadzane są utrudnienia związane z remontem obiektu mostowego tuż za wjazdem od strony Katowic.

Polskie drogi - Spółka Stalexport podwyższa opłaty za przejazd A4 pomiędzy Katowicami i Krakowem

Od dziś, 4 lipca, kierowcy pojazdów o dwóch osiach (osobowych i lekkich dostawczych) zapłacą za przejazd 61 kilometrów 26 złotych (43 gr/1 km). Płatność podzielona jest na dwie transze - w Mysłowicach i Balicach. Zjazd na węzłach zlokalizowanych pomiędzy tymi punktami jest bezpłatny. Podwyżka w tym przypadku wynosi z 12 do 13 złotych.

Większa różnica, bo o 4 złote, dotyczy kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) i kategorii 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami). Od dziś za przejazd cały odcinkiem trzeba zapłacić 48 zł.

W przypadku kategorii 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami) i kategorii 5 (pojazdy nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4, i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym) różnica wynosi 10 złotych. Obecnie to 80 zł zamiast 70 zł.

Bez zmian dla kierujących jednośladami - to wciąż 12 złotych (po 6 zł na każdym Placu Poboru Opłat).

Poprzednia podwyżka opłat za przejazd tym fragmentem autostrady miała miejsce na jesieni 2021. Umowa koncesyjna ze spółką Stalexport Autostrada Małopolska na 61 km A4 Katowice - Kraków wygasa w 2027 roku.

Rabaty za przejazd A4 Mysłowice - Balice

Kierowcy pojazdów z kategorii 2 mogą uzyskać rabat - w sumie to 6 złotych przy przejeździe przez cały odcinek. Warunkiem jest skorzystanie z płatności automatycznych. Stalexport zalicza do nich elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass oraz videotolling z aplikacjami Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz z kartami ORLEN Flota.

la pozostałych kategorii pojazdów zniżek nie ma. Wyjątkiem są motocykle, które przy formie elektronicznego poboru zwolnione są z opłat.

Kolejne bramki dla płatności automatycznych

W połowie czerwca spółka Stalexport poinformowała o dodaniu kolejnych bramek do systemu płatności automatycznych videotollingu i A4Go. Na PPO Mysłowice i Balice dodano po dwie kolejne w każdą stronę. Obok działającej na skrajach tzw. „pomarańczowej linii” otwierane będą - w zależności od natężenia ruchu - następne dla pojazdów osobowych i ciężarowych lub tylko ciężarówek.

Remont obiektu mostowego na A4

Od wtorku 5 lipca (godz. 6:00) aż do grudnia 2022 roku z eksploatacji zostanie wyłączony kilometrowy odcinek A4 za PPO Mysłowice w kierunku Krakowa. Ruch zostanie przełożony na sąsiednią jezdnię. Na niej dostępne będą po dwa pasy w obie strony.