WYPADKI DROGOWE

Statystyki wypadków drogowych | Wrzesień 2021

Echa wrześniowych wydarzeń na drogach

01-10-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: policja

Na polskich drogach codziennie dochodzi do wielu niebezpiecznych i tragicznych zdarzeń. Wrzesień okazał się pod tym względem "rekordowy", a dwa z nich trafiły na czołówki wszystkich wiadomości.

Wypadki drogowe - nietrzeźwa za kierownicą Beata Kozidrak i szokujące tłumaczenia uczestnika śmiertelnego wypadku

W 2163 wypadkach drogowych ucierpiało 2461 osób, a 181 poniosło śmierć. To wstępne dane policji za wrzesień 2021. Według tej statystyki był to drugi, po czerwcu, niebezpieczny miesiąc tego roku.

Do największej liczby zdarzeń (123) doszło w piątek, 10 września. W ich następstwie obrażenia odniosło aż 147 osób (3 ofiary śmiertelne). Pod względem zabitych, najwięcej było kolejnego dnia, 11 września (110 wypadków, 118 rannych) i we wtorek, 14 września (82 i 84).

Najbezpieczniejszym dniem minionego miesiąca był czwartek, 23 września - 46 wypadków (50 rannych i 6 zabitych). Natomiast w niedzielę, 19 września doszło do 48 zdarzeń z najmniejszą liczbą poszkodowanych - 48 osób. I paradoksalnie zginęło w nich aż 11 osób!

Najmniej ofiar śmiertelnych (po 2 osoby) było w środę 1 września (70 wypadków i 78 rannych), sobotę 18 września (63 i 87), wtorek 28 września (73 i 92) oraz w środę 29 września (64 i 75).

*****

W mediach szerokim echem odbił się tragiczny w skutkach wypadek z niedzieli 26 września. Na - zmodernizowanej niedawno - drodze wojewódzkiej nr 595 pomiędzy miejscowościami Barczewo - Jeziorany (woj. warmińsko-mazurskie) doszło do czołowego zderzenia Audi 80 z Mercedesem CLA. W jego następstwie zginęły dwie osoby podróżujące starszym autem.

Szczegółowe wymienienie danych modelach i wieku pojazdów nie jest przypadkowe. Kierowca tego nowszego uznał bowiem, że miało to decydujący wpływ na śmierć tych osób. Wkrótce po zdarzeniu opublikował w mediach społecznościowych film (profil @adwokatnowejery), w którym padły między innymi stwierdzenia: "(…) nie zapominamy moi drodzy o tym, że po naszych drogach poruszają się trumny na kółkach. I to była konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach (…)" oraz "(…) a nie lepiej wziąć kredyt? Pożyczyć od kogoś kasę? Poczekać? Uzbierać? I kupić auto bezpieczne?(…)".

Jak się okazało tym kierującym był adwokat, który według wstępnych ustaleń policji zjechał na przeciwległy pas doprowadzając do zderzenia z prawidłowo jadącym autem. Film zniknął, dostęp do konta w mediach społecznościowych został zablokowany, a Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi wszczęła wobec niego postępowanie dyscyplinarne. Biegli zaś rekonstruują całe zdarzenie.

*****

Statystyczna dzienna średnia od początku roku (na podstawie wstępnych danych) to 58 wypadków, 67 poszkodowanych i 5 zabitych.

We wrześniu 2021 funkcjonariusze policji ujawnili 6866 nietrzeźwych kierujących.

*****

Wśród nich była znana piosenkarka Beata Kozidrak. Fakt ten po raz kolejny stał się przyczyną nagłośnienia w mediach tego problemu na polskich drogach. Efekt?

W dniu, w których zatrzymano Beatę Kozidrak, czyli 1 września, ujawniono 192 nietrzeźwych kierujących. I był to jeden z niższych wyników w skali tego miesiąca! "Rekordy" padły w ciągu trzech następujących po sobie dniach, 11-13 września. Odpowiednio było to 358, 352 i 364 kierujących.

Piosenkarce zatrzymano prawo jazdy i postawiono zarzut kierowaniem pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (według badań 2 promile). Za ten czyn grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Beata Kozidrak zadeklarowała, że nie uchyla się od odpowiedzialności. Niemniej chce powrócić do swojej działalności artystycznej, najbliższy występ zaplanowała na 3 października.