AKCJE PRZYWOŁAWCZE DO SERWISÓW

UOKIK | Maj 2024 | BMW serii 3, 4 i M4 Jeep Grand Cherokee i Wrangler Kia EV6 Mini Cooper 3d Volvo EX30

Fabryczne wady i błędy oprogramowania w BMW, Jeepie, Kii, Mini oraz Volvo

15.05.2024 | oprac. redakcja | foto: BMW, Jeep, archiwum, Mini i archiwum

Mechaniczne uszkodzenia są przyczyną wezwań do serwisów właścicieli modeli BMW, Jeep oraz Mini Cooper. Elektronika, poprzez błędy w oprogramowaniu, zawodzi w także Jeepie oraz Kii i Volvo.

WEZWANIA DO SERWISÓW | Maj 2024 – BMW serii 3

BMW serii 3, 4 i M4

Przedstawiciele marki BMW poinformowali, że w modelach serii 3 (F30), 4 (F32) i M4 (F82) - prod. Niemcy - może dojść do rozszczelnienia ładunków wyzwalających kurtyny powietrzne. W efekcie nie spełnią one swojej roli w trakcie wypadku. Ponadto - w następstwie działania wysokich temperatur, na przykład słońca - może dojść do niekontrolowanej aktywacji tych poduszek powietrznych.

Problem ten może wystąpić w 17 samochodach sprzedanych w Polsce.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 279 71 00.


WEZWANIA DO SERWISÓW | Maj 2024 – Jeep Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee

Dwie akcje serwisowe rozpoczyna marka Jeep. W przypadku modelu Grand Cherokee przyczyną jest mechaniczne uszkodzenie sworzni górnego wahacza na przedniej osi. Mogło do tego dojść na etapie fabrycznego montażu (prod. USA). Stwarza to ryzyko oddzielenia się wahacza od zwrotnicy i odpadnięcia koła w trakcie jazdy.

Z tego powodu w Polsce wystawiono 115 wezwań do ASO. W ramach naprawy zostaną wymienione sworznie mocujące górny wahacz przedniej osi.

WEZWANIA DO SERWISÓW | Maj 2024 – Jeep Wrangler

Jeep Grand Cherokee i Wrangler

Druga akcja serwisowa marki Jeep dotyczy modeli Grand Cherokee i Wrangler z napędem hybrydowym plug-in (PHEV). W ich przypadku przyczyną jest usterka elektroniki w module odszraniania przedniej szyby.

Problem ten może dotyczyć 579 samochodów sprzedanych w Polsce. Zostanie on rozwiązany poprzez aktualizację oprogramowania sterującego.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 00 800 0 426 5337.


WEZWANIA DO SERWISÓW | Maj 2024 – Kia EV6

Kia EV6

Kia wzywa do serwisu właścicieli modelu EV6 (kod CV, prod. 20 kwietnia 2021 - 28 lutego 2024, Korea Południowa). Przyczyną jest usterka jednostki sterującej ładowaniem akumulatora 12V. W konsekwencji dojdzie do stopniowej utraty mocy układu napędowego samochodu, o czym informować będzie ikonka na desce rozdzielczej. Całkowite rozładowanie podczas jazdy może skutkować wypadkiem.

W Polsce akcją serwisową objęto 2302 samochody. W ramach naprawy zostanie zaktualizowane oprogramowanie jednostki ICCU. W przypadku stwierdzenia jej uszkodzenia także wymiana na nową wraz z bezpiecznikiem.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 605 542 542.


WEZWANIA DO SERWISÓW | Maj 2024 – Mini Cooper 3d

Mini Cooper 3d

W 3-drzwiowym Mini Cooper z napędem elektrycznym (kod F56, prod. Niemcy) istnieje ryzyko przedostania się wody do wnętrza akumulatora trakcyjnego. Kierowca powinien zostać poinformowany o tym komunikatem na desce rozdzielczej „Możliwość kontynuowania jazdy. System wysokiego napięcia. W celu uniknięcia dalszych uszkodzeń, należy sprawdzić u partnera serwisowego”. Niemniej w trakcie jazdy może dojść do spięcia i wybuchu pożaru.

Problem ten może wystąpić w 9 samochodach Mini sprzedanych w Polsce. W ASO zostanie przeprowadzona kontrola układu akumulatora trakcyjnego.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 279 71 00.


WEZWANIA DO SERWISÓW | Maj 2024 – Volvo EX30

Volvo EX30

Volvo ogłosiło akcję naprawczą dla elektrycznego modelu EX30 (roczniki 2024 i 2025). Przyczyną są błędy w oprogramowaniu wyświetlacza umieszczonego na desce rozdzielczej. Jego wygaszenie uniemożliwia odczyt informacji z komputera pokładowego, w tym bieżących danych z jazdy i naładowania oraz zasięgu, jak też sterowania systemem multimedialnym czy klimatyzacją. Rozwiązaniem usterki może być ponowny rozruch silnika.

Z tego powodu w Polsce wystawiono 1020 wezwań do ASO. Naprawa obejmie aktualizację oprogramowania wyświetlacza.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 566 28 00.