POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Działania na rzecz BRD | Kampania edukacyjna "Jazda bez trzymanki"

Jazda bez czytanki… na telefonie

28.01.2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: materiały prasowe

Zarządca autostrady A4 Katowice-Kraków rozpoczął kampanię edukacyjną „Jazda bez trzymanki”. Ma ona zwrócić uwagę na problem korzystania ze smartfonów przez kierowców.

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Kampania społeczna Jazda bez czytanki, rysunek Andrzej Mleczko

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca podczas prowadzenia pojazdu nie może korzystać z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Grozi za to 12 punktów karnych oraz mandat w wysokości 500 złotych. Jak jest w rzeczywistości, każdy może sobie odpowiedzieć, albo własnego doświadczenia, albo obserwacji.

„Każde działanie powodujące brak skupienia na drodze jest niebezpieczne i stwarza zagrożenie. Jadąc z prędkością 50 km/h, w ciągu 1 sekundy potrzebnej na reakcję, przejeżdżamy już prawie 14 metrów, więc nawet ta chwila nieuwagi na odczytanie smsa, może doprowadzić do tragedii

– tłumaczy sierż. sztab. Damian Sokołowski, specjalista Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie PZU w 2019 roku ponad połowa kierowców przyznała się do korzystania z telefonu w nieprzepisowy sposób. Co trzecia z pytanych osób twierdziła, że ma wystarczająco podzielną uwagę, aby robić to bezpiecznie podczas prowadzenia pojazdu. Tymczasem, jak szacuje Instytut Transportu Samochodowego, przyczyną nawet co czwartego wypadku na polskich drogach mogło być właśnie używanie telefonu lub innego urządzenia mobilnego.

„Dostrzegając wagę problemu, jakim jest korzystanie ze smartfonów w trakcie jazdy, zdecydowaliśmy się na zorganizowanie kampanii Jazda bez czytanki. Nieuważność kierowcy na drodze szybkiego ruchu niesie znacznie większe ryzyko konsekwencji dla ludzkiego zdrowia i życia”

- mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska, zarządy A4 Katowice-Kraków.

Do udziału w kampanii zaproszono znanych rysowników, którzy w swoim stylu skomentowali problem korzystania z telefonu przez kierowcę. Wśród autorów są: Andrzej Mleczko, Marta Frej, Andrzej Rysuje, Magda Danaj – Porysunki i Janek Koza. Swoje zdanie na ten temat dołożyła też Krystyna Czubówna.

Akcja „Jazda bez czytanki” potrwa do końca lutego 2023, a swoim zasięgiem obejmuje radio, internet oraz social media. Towarzyszy jej także strona www.jazdabezczytanki.pl