WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 24/2021

12-06-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Volvo, Lexus, Mercedes, Circle K, archiwum, Google, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Smartfon jak cegła

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - i zabezpieczeniu telefonów oraz tabletów, z których korzystają dzieci podczas podróży

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | W naszych testach samochodów zwracamy uwagę między innymi na rozmieszczenie gniazd, poprzez które można ładować urządzenia elektroniczne zajmujące uwagę dzieci podczas podróży. W najnowszej kampanii edukacyjnej marka Volvo apeluje o ich odpowiednie zabezpieczenie. Za przykład służy tablet, który imituje… pomalowana cegła. Z siłą uderzenia takiej właśnie masy możemy mieć do czynienia podczas gwałtowniejszego hamowania.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Volvo, 70 proc. rodziców pozwala dziecku na korzystanie z tabletu podczas jazdy. Z tego grona 64 proc. osób zadeklarowało, że zdaje sobie sprawę, że może on być przyczyną dodatkowych obrażeń. Pomimo to tylko (chociaż zdaniem naszej redakcji to aż) 38 proc. stosuje przy tym odpowiednie uchwyty lub mocowania.

Co godne naśladowania zabezpieczają oni również inne przedmioty, jak książki, telefony, kubki czy butelki. A taka o pojemności 1,5 litra przy prędkości 50 km/h może uderzyć z siłą masy 60 kg.

Volvo apeluje też o korzystanie ze schowków oraz mocowanie przedmiotów przewożonych w bagażniku.

Nowy NX pierwszą hybrydą plug-in Lexusa

PREMIERA TYGODNIA | Lexus NX - średniej wielkości SUV - zadebiutował w 2014 roku. Od tego czasu cieszy się dużą popularnością zarówno w Europie, jak i w Polsce. W ubiegłym roku jego sprzedaż w naszym kraju zamknęła się wynikiem 1377 sztuk. I był to najczęściej wybierany model tej marki.

Właśnie zadebiutowała jego II generacja. Nowy NX mierzy 4660 mm długości (+20 mm) przy rozstawie osi 2690 mm (+30 mm), 1865 mm szerokości (+20 mm) i 1640 mm wysokości (+5 mm). Niezauważalnie zmieniono też proporcje - zwis przedni zyskał 7 mm, tylny stracił 17 mm.

Na liście fabrycznego wyposażenia pojawił się między innymi pakiet Lexus Safety System +3. Zmodyfikowano w nim układ autonomicznego hamowania awaryjnego przed przeszkodą o asystenta skrętu w lewo (ryzyko kolizji z nadjeżdżającym z przeciwka pojazdem) i prawo (ryzyko potrącenia pieszego lub rowerzysty na pasach). Adaptacyjny tempomat w połączeniu z asystent utrzymania wybranego pasa ruchu zyskał na stabilności podczas pokonywania zakrętów, zaś do katalogu rozpoznawania znaków drogowych dodano np. STOP.

Opcjonalną zestaw Extended Safety Package doposażono w system automatycznego wspomagania zmiany pasa ruchu w trakcie wyprzedzenia czy wykrywania ruchu poprzecznego przy wyjeździe tyłem. Z kolei na postoju Safe Exit Assist przyblokuje drzwi, gdy ich otwarcie obarczone będzie ryzykiem kolizji z innym pojazdem bądź rowerzystą lub pieszym.

W gamie jednostek napędowych zadebiutuje pierwsza hybryda Lexusa typu plug-in. Model NX 450h+ bazuje na silniku benzynowym o pojemności 2.5 litra i zestawie baterii o pojemności 18,1 kWh. Umieszczenie na tylnej osi elektrycznego gwarantuje przeniesienie napędu na cztery koła (E-Four). Zasięg w trybie EV określono do 63 kilometrów, łączna moc to 306 KM.

Pozostałe jednostki to czterocylindrowe silniki benzynowe 2.5 199 KM i 2.4 279 KM oraz miękka hybryda 2.5 242 KM.

Sprzedaż nowego Lexusa NX rozpocznie się jesienią. W czasie wakacji zostaną podane ceny na polskim rynku.

Ósmy sezon szkoleń AMG

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - ósmy sezon szkoleń AMG

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Mercedes powraca z cyklem szkoleń AMG Driving Academy Poland. Pierwsze zajęcia odbyły się w mijającym tygodniu na Torze Jastrząb. Kolejne zaplanowano w lipcu (6-7), wrześniu (19-24) i październiku (8). Część z nich odbędzie się na torze Silesia Ring i Autodromie Brno (Czechy).

Celem programu jest nauka panowania nad autami o wysokich osiągach w bezpiecznych warunkach zamkniętego toru wyścigowego. Do wyboru są trzy programy treningowe o różnym stopniu zaawansowania - Experience, Performance i Drift Experience. Szkolenia - jedno lub dwudniowe - obejmują między innymi techniki pokonywania szybkich i wolnych zakrętów, jazdy z kontrolowanym poślizgiem, w tym z wykorzystaniem systemów wspomagających czy hamowania awaryjnego.

Kadrę AMG Driving Academy Poland tworzy zespół certyfikowanych instruktorów z doświadczeniem w roli wyścigowych i rajdowych kierowców. Do szkoleń przeznaczono szeroką gamę modeli AMG - od A 35 4Matic (306 KM) poprzez GLA 45 S 4Matic+ (421 KM) do GT 63 S 4Matic+ (639 KM).

Od 2013 roku Polska jest jednym z 15 krajów na całym świecie, w którym działa ten program. Dotychczas skorzystało z niego ponad cztery tysiące osób.

Infrastruktura dla kamperów na stacjach Circle K

Stacje paliw - Circle K udostępnia instalację wodno-kanalizacyjną dla kamperów

STACJE PALIW | Sieć Circle K udostępnia posiadaczom kamperów złącza do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dzięki nim można wypłukać i uzupełnić zbiornik na wodę oraz dokonać zrzutu nieczystości.

Służące do tego urządzenia zlokalizowano na stacjach Circle K znajdujących się w Miejscach Obsługi Podróżnych Lubień i Machnacz przy autostradzie A1. Oba w województwie kujawsko-pomorskim. Korzystanie z nich jest bezpłatne.

Dwa kolejne punkty znajdują się na stacjach w Jędrzychowicach (woj. dolnośląskie) i Nowym Targu (woj. małopolskie). Montaż następnych planowany jest między innymi w kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.

Remont na A4 oraz przygotowania do budowy S6 i S19

Polskie drogi - utrudnienia na A4 w okolicach Węgrzyc Wielkich

POLSKIE DROGI | Do 12 sierpnia mają potrwać utrudnienia na pomiędzy 431 a 434 kilometrem autostrady A4 w okolicach miejscowości Węgrzce Wielkie (woj. małopolskie). Są one związane z remontem dwóch wiaduktów nad drogami lokalnymi.

Prace podzielono na cztery etapy:

  • 7 - 14 czerwca: zamknięcie lewych pasów na obu jezdniach A4 (ograniczenie prędkości do 80 km/h);

  • 14 czerwca - 9 lipca: ruch na prawej jezdni A4 w układzie 2 pasy w kierunku Rzeszowa (80 km/h), 1 w kierunku Krakowa (60-80 km/h);

  • 10 lipca - 4 sierpnia: ruch na lewej jezdni A4 w układzie 2 pasy w kierunku Krakowa (80 km/h), 1 w kierunku Rzeszowa (60-80 km/h);

  • 5 - 12 sierpnia: zamknięcie lewych pasów obu jezdni A4 (80 km/h).

Polskie drogi - budowa S6 w województwie pomorskim

Dwie dobre informacje z przyszłej drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim. W przetargu na projekt i budowę odcinka Słupsk - Bobrowniki (16 km) wpłynęło pięć ofert.

Najkorzystniejszą złożyła firma PUT Intercor (473,5 mln zł). Jednak po analizie i weryfikacji dokumentów GDDKiA uznała, że najkorzystniejszą zaproponowało konsorcjum firm NDI, NDI Sopot i Limited Liability Partnership "Todini Central Asia" (548,7 mln zł).

W ramach tej inwestycji zaplanowano między innymi dwie jezdnie po dwa pasy oraz węzły Budy i Bobrowniki.

Natomiast dla odcinka S6 Skórowo - Leśnice (11 km) trwają przygotowania do podpisania umowy z firmą PUT Intercor (344,4 mln zł). Tu również powstaną dwie jezdnie po dwa pasy ruchu plus węzeł drogowy Leśnice.

W drugiej połowie roku mają zostać ogłoszone przetargi na kontynuację S6 Koszalin - Słupsk. Cała droga do Trójmiasta ma być gotowa do 2025 roku.

Polskie drogi - budowa S19 w województwie podkarpackim

GDDKiA wybrała też dwie najkorzystniejsze oferty na zaprojektowanie i budowę odcinków S19 w województwie podkarpackim. Na realizację tych inwestycji przewidziano 36 miesięcy od daty podpisania umowy.

Fragment Iskrzynia - Miejsce Piastowe (10,3 km) wykona konsorcjum spółek Aldesa Construcciones (365 mln zł). Na obu końcach powstaną węzły drogowe, a także Obwód Utrzymania Drogowego i pięć wiaduktów.

Natomiast odcinek Miejsce Piastowe - Dukla (10,1 km) wykona firma Strabag (478,9 mln zł). Na jego końcu znajdzie się węzeł drogowy, a pomiędzy nimi para Miejsc Obsługi Podróżnych Równe (kat. I).