WYPADKI DROGOWE

Statystyki wypadków drogowych | 11-15 sierpnia 2023

Masakra na polskich drogach

16.08.2023 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Policja Małopolska i Lubelska oraz OSP Osie

Przedłużony weekend sierpniowy okazał się najtragiczniejszym okresem od początku 2023 roku. W statystykach tylko jednego dnia odnotowano aż 15 ofiar śmiertelnych.

Wypadki drogowe - tragiczne dachowanie Renault Megane R.S., Harmęże, Małopolska, trzy ofiary śmiertelne

Według wstępnych danych policji w okresie piątek - wtorek (11-15 sierpnia) doszło 408 wypadków drogowych. W ich następstwie 463 osoby zostało rannych, a 45 poniosło śmierć na miejscu.

Najniebezpieczniejszym dniem okazał się poniedziałek. W 98 wypadkach obrażenia odniosło 111 osób (zabitych 8 osób). Dla porównania statystyczna średnia dzienna za okres styczeń - lipiec 2023 to 53 wypadki i 59 rannych.

Czarny dzień na polskich drogach

Najtragiczniejszym dniem okazała się sobota 12 sierpnia. W następstwie 90 wypadków (102 rannych), aż 15 osób poniosło śmierć. To najwyższa dobowa statystyka w 2023 roku. Średnia dzienna za okres styczeń - lipiec to 4 ofiary śmiertelne.

Do tego dnia najtragiczniejszy bilans dobowy 2023 roku wynosił 13 ofiar śmiertelnych. Tyle osób zginęło 26 maja (85 wypadków, 86 rannych) i 8 czerwca (67 wypadków, 73 rannych).

Statystycznie mniej wypadków drogowych, realnie dużo zabitych

Do najmniejszej liczby wypadków, jak również rannych, doszło w niedzielę. W 63 zdarzeniach, 64 osoby odniosły obrażenia. Paradoksalnie w tym dniu zginęło aż 11 osób.

Pojedyncze wypadki, wiele ofiar śmiertelnych

Wypadki drogowe - DW673, wymuszenie pierwszeństwa, trzy ofiary śmiertelne

W sobotę na drodze wojewódzkiej nr 673 na Podlasiu, w wyniku wymuszenia pierwszeństwa doszło do zderzenia dwóch pojazdów. W jego następstwie śmierć poniosły cztery osoby, w tym dzieci w wieku 9 i 15 lat.

Tego samego dnia w miejscowości Harmęże koło Oświęcimia (woj. małopolskie) kierowca stracił panowanie nad samochodem, uderzył w słup, następnie w słup i kilkukrotnie dachował. W tym wypadku śmierć poniosły 3 osoby w wieku 17, 21 i 22 lat.

To zderzenie, z uwagi na Renault Megane R.S., jak i finał oraz ofiary porównywane jest do wypadku, który niemal miesiąc wcześniej wydarzył się w Krakowie.

Z kolei w poniedziałek na DW747 w miejscowości Chodel (woj. lubelskie) w wyniku wymuszenia pierwszeństwa przejazdu, zginęły trzy pasażerki z samochodu sprawcy.

Pijany kierowca ryzykował życiem 6 dzieci

Od piątku do wtorku policjanci ujawnili 1756 nietrzeźwych kierujących. Najwięcej z nich, 411 osób, w niedzielę 13 sierpnia.

Wypadki drogowe - pijany kierowca ryzykował życiem 6 dzieci, Miedzono, 9 poszkodowanych

To zatrważającego zdarzenia z udziałem nietrzeźwego kierowcy, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej, doszło we wtorek w miejscowości Miedzno (woj. kujawsko-pomorskie). W trakcie ucieczki stracił on panowanie nad samochodem i uderzył w przydrożne drzewo. Okazało się, że w 5-osobowym aucie znajdowały się trzy dorosłe osoby i sześcioro dzieci. Jak podaje OSP Osie wszyscy poszkodowani zostali zabrani do szpitala, ich stan nie zagra życiu.

Wśród zatrzymanych nietrzeźwych kierujących znalazł się również wójt gminy Łęka Opatowska, Adam K. (1,95 promila) i przewodniczący rady w Kępnie, Eugeniusz P. (3 promile). Obie miejscowości leżą w województwo wielkopolskie.