WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 44/2021

30-10-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Lubuska Policja, Toyota, Orlen, VWFS, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Od Nowego Roku nawet 30 tysięcy złotych za złamanie przepisów drogowych

Przepisy - od 1 stycznia 2022 nowelizacja przepisów drogowych

PRZEPISY | Posłowie zakończyli właśnie prace nad kolejnym zaostrzeniem przepisów ruchu drogowego. Zakłada ona między innymi podwyższenie kwot mandatów, modyfikację systemu punktów karnych, powiązanie stawek ubezpieczenia komunikacyjnego OC z popełnianymi wykroczeniami oraz uproszczenie procedur w przyznaniu wsparcia osobom poszkodowanym lub rodzinom ofiar wypadków.

Projekt ten przekazano do Sejmu na początku sierpnia, a 1 października miało miejsce I czytanie. Następnie trafił do prac w Komisji Infrastruktury. W ich toku zaproponowano między innymi zmiejszenie kary za przekroczenie prędkości o 30 km/h z 1,5 do 800 złotych. Bez zmian pozostał zapis, że maksymalna kara grzywny w postępowaniu mandatowym to 5 tys. złotych (6 tys. zł przy zbiegu wykroczeń), a przy skierowaniu sprawy do sądu to 30 tysięcy złotych.

Posłowie powrócili do niego w tym tygodniu na 40. posiedzeniu Sejmu. 29 października, po II i III czytaniu, odbyło się głosowanie nad całością projektu ustawy z przyjętymi poprawkami. Przystąpiło do niego 435 posłów, z których "za" było 390, "przeciw" 18, "wstrzymało się" 27 (nieobecnych 25).

Wśród przeciwników przyjęcia nowelizacji było 10 posłów (wszyscy) z Konfederacji, 3 z PiS, 2 z Lewicy, 1 z Polska 250, 2 z koła poselskiego Polskie Sprawy.

Zasadnicze punkty ustawy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.


bZ4x - pierwszy elektryk Toyoty

PREMIERA TYGODNIA | Przez długie lata Toyota stawiała na auta z napędem miękkiej hybrydy. W końcu przyszedł czas na konstrukcję auta elektrycznego. Pod nazwą bZ4x (beyond Zero) kryje się SUV zbudowany na platformie e-TNGA. Przez samego producenta jest on porównywany do modelu RAV4, względem którego został obniżony o 85 mm, zaś rozstaw osi powiększono o 160 mm. Bazowa pojemność bagażnika wynosi 452 litry.

Toyota zapowiada wyposażenie pierwszego elektryka w trzecią generację systemu Toyota Safety Sense. Na jego liście zadebiutuje między innymi układ rozpoznawania pojazdów jadących z przeciwka lub włączających się do ruchu. Zwiększono też zasięg czujników radarowych, co generalnie przekłada się na efektywniejsze działanie autonomicznego systemu hamowania awaryjnego.

Ciekawostką jest steer-by-wire. Zastąpiono w nim mechaniczne połączenie układu kierowniczego z przednią osią modułem elektronicznym, który dostosowuje kąt skrętu koła do ruchu kierownicy. Ją samą będzie można zastąpić wolantem One Motion Grip.

Silnik elektryczny będzie czerpał energię z baterii litowo-jonowej o pojemności 71,4 kWh. Toyota zapewnia, że jej sprawność po przejechaniu 240 tysięcy kilometrów spadnie maksymalnie o 10 procent. Szacowany zasięg bZ4x wynosi 450 kilometrów, a naładowanie do 80 proc. przy złączu 150 kW zajmie około pół godziny.

Za dopłatą dostępny będzie dach z panelami słonecznymi, które pozwolą zgromadzić energię potrzebną do przejechania około 1800 kilometrów rocznie.

Nowy elektryk Toyoty oferowany z napędem na przednią (moc silnika 204 KM przy 265 Nm) lub obie osie (217 KM przy 336 Nm).

Na szczegółowe dane techniczne, wersje wyposażenia oraz ceny trzeba jeszcze poczekać. Europejską premierę Toyoty bZ4x zaplanowano na 2 grudnia 2021.


Sportowy team PKN Orlen promuje bezpieczeństwo na drodze

Porozmawiajmy o bezpieczenstwie - trzecia edycja akcji PKN Orlen #DobryKierowca

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Rusza trzecia edycja akcji społecznej #DobryKierowca. Do przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz świadomej i odpowiedzialnej jazdy zachęcać będą sportowcy: Robert Kubica, Mikołaj Marczyk, Maja Włoszczowska, Kacper Wróblewski oraz Bartosz Zmarzlik Wszyscy reprezentują barwy organizatora tej kampanii - PKN Orlen.

Akcja potrwa do połowy listopada i towarzyszyć jej będą działania w mediach społecznościowych oraz spoty edukacyjne emitowane w radiu.

"Nawet dziecko wie, że dobry kierowca zawsze przestrzega przepisów ruchu drogowego, dlatego w tym roku, podobnie jak przy poprzednich edycjach naszej kampanii – to dzieci będą starały się edukować dorosłych. Liczymy na to, że najmłodsi razem ze sportowcami będą skutecznie zachęcać kierowców do bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy i że kampania #DobryKierowca przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków na polskich drogach"

mówi Agata Górnicka, dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem PKN ORLEN.


Polacy o zakupie (nie)nowego samochodu

Z rynku - deklaracje zakupu samochodu w IV kwartale 2021

Z RYNKU | Jak wynika z cyklicznego raportu Volkswagen Financial Services co piąty Polak deklaruje w najbliższych miesiącach zakup samochodu. W większości używanego (61 proc.), co oznacza wzrost w porównaniu z wynikami badania z okresu letniego. Z kolei wśród osób przymierzających się do posiadania fabrycznie nowego samochodu (49 proc.) odnotowano najniższe w tym roku zainteresowanie.

Jednocześnie spada przeznaczony na to budżet. Sześć na dziesięć zapytanych osób ma na ten cel maksymalnie 50 tysięcy złotych. Według opinii przedstawicieli VWFS ma na to wpływ obecna sytuacja epidemiologiczna. W niepewnych czasach łatwiej wydać posiadaną gotówkę (76 proc. badanych) niż zaciągać zobowiązania finansowe w postaci kredytu czy leasingu konsumenckiego.

Najwięcej osób jest zainteresowanych autem w wieku do pięciu lat (42 proc.) i powyżej 10 lat (30 proc.).

Co ciekawe, co czwarta z biorących w ankiecie osób rozważa zakup pojazdu z napędem elektrycznym. Niemal połowę z nich zachęcają rządowe dopłaty, dla nieco mniej osób równie ważne są niższe koszty eksploatacji.


Udostępnienie do ruchu na S3 i S5, przygotowania na S12

Polskie drogi - oddanie do użytku S3 pomiędzy węzłami Lubin Północ - Polkowice Południe

POLSKIE DROGI | GDDKiA udostępniła właśnie do użytku pełny przekrój odcinka S3 pomiędzy węzłami Lubin Północ i Polkowice Południe (woj. dolnośląskie). To sześć kilometrów dwujezdniowej drogi po trzy pasy ruchu w każdą stronę plus czwarty awaryjny. Ograniczono tu jednak maksymalną prędkość do 100 km/h.

Do połowy listopada ma zostać oddany kolejny fragment S3 (8 km) pomiędzy węzłami Polkowice Południe - Polkowice Północ.

Polskie drogi - oddanie do użytku S5 pomiędzy węzłami Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ

W ten weekend oddano do ruchu także 10-kilometrowy odcinek S10 Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ. Niemniej inwestycja nie jest jeszcze ukończona. Prace budowlane trwają między innymi na drogach dojazdowych, węźle Rynarzewo i wokół infrastruktury towarzyszącej. Z tego powodu na udostępnionym odcinku ograniczono prędkość do 80 km/h.

Otwarcie tej drogi pozwoliło na wprowadzenie stałej organizacji ruchu pomiędzy węzłami Szubin Północ - Żnin Północ. Na początkowym fragmencie obowiązuje jeszcze 100 km/h, dalej można już pojechać 120 km/h.

Polskie drogi - decyzja środowiskowa S12 województwo łódzkie - Radom

GDDKiA uzyskała Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowego odcinka S12 od granicy z województwem łódzkim do Radomia (41,3 km). Wskazano w niej na wybór wariantu drugiego (z trzech zaproponowanych) o przebiegu przez obszary: Gielniów, Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Orońsko.

Wykonawca tego projektu musi jeszcze przeprowadzić rozpoznanie geologiczne terenu. Ten etap prac powinien zostać zakończony na przełomie 2022/23.

Przygotowana dokumentacja pozwoli na ogłoszenie przetargu na projekt i budowę tego fragmentu S12. Docelowo będzie miała przekrój dwujezdniowy po dwa pasy ruchu w każdą stronę.