POLSKIE DROGI

Aktualności | S19

Można poszerzać S19 Sokołów Małopolski - Jasionka

20.04.2024 | oprac. redakcja | foto: GDDKiA

Rozpoczyna się rozbudowa drogi ekspresowej S19 pomiędzy węzłami Sokołów Małopolski Północ - Jasionka. Druga jezdnia, o długości niemal 14 kilometrów, powstanie do końca 2026 roku.

Polskie drogi | Poszerzenie S19 Sokołów Małopolski - Jasionka

Droga ekspresowa S19 połączy w przyszłości granice Polski z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej i Słowacją w Barwinku. W sumie będzie to 600 kilometrów, z których około 130 kilometrów zostało oddanych do ruchu. To fragment od Lublina do Rzeszowa.

Zgodnie z ówczesną decyzją rządu w 2012 roku na odcinku Sokołów Małopolski - Jasionka (woj. podkarpackie) powstała jednojezdniowa droga z przemiennym układem pasów 2+1. Dekadę później ogłoszono przetarg na dobudowę drugiej jezdni. Jego zwycięzcą została firma Strabag (273 mln zł), która po roku prac przygotowawczych otrzymała właśnie Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Oznacza to formalne rozpoczęcie robót budowlanych, które prowadzone będą „pod ruchem pojazdów”.

W ramach inwestycji zostanie rozbudowany układ drogi S19 do dwóch jezdni po dwa pasy ruchu plus trzeci awaryjny i pobocze (13,8 kilometrów). Istniejące już węzły Sokołów Małopolski Północ, Sokołów Małopolski i Jasionka powstały przed laty z myślą o poszerzeniu ekspresówki.

Z nowych obiektów powstanie estakada na wysokości miejscowości Nienadówka, po dwa wiadukty i przejazdy gospodarcze oraz kilka przejść dla zwierząt. W planach także zmiana kategorii obecnego Miejsca Obsługi Podróżnych Stobierna (kierunek Lublin) do kategorii 2, zaś istniejąca po drugiej stronie stacja paliw zostanie włączona w układ drogowy S19. Zgodnie z harmonogramem wszystkie prace zostaną wykonane do końca 2026 roku.