POLSKIE DROGI

Aktualności | S19

Rusza budowa 25 kilometrów S19 Malewice - Chlebczyn

03.02.2024 | oprac. redakcja | foto: GDDKiA

Wykonawca odcinka S19 Malewice - Chlebczyn (woj. podlaskie) otrzymał decyzję o Zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Oznacza to rozpoczęcie prac budowlanych w terenie.

POLSKIE DROGI | Rozpoczęcie prac na budową S19 Malewice - Chlebczyn, województwo podlaskie

Droga ekspresowa S19, która w dużej części składa się na międzynarodowy korytarz transportowy via Carpatia, połączy przejścia graniczne Polski z Białorusią w Kuźnicy (woj. podlaskie) i ze Słowacją w Barwinku (woj. podkarpackie). Obecnie gotowy jest odcinek pomiędzy Lublinem i Rzeszowem. Na pozostałych trwają albo prace projektowo-budowlane, albo procedury przetargowe, albo przygotowania formalne.

Wydano zezwolenie na budowę S19 Malewice - Chlebczyn

Najwięcej z nich toczy się na terenie województwa podlaskiego. Docelową długość ponad 177 kilometrów podzielono na 15 kontraktów. Jednym z nich jest odcinek Malewice - Chlebczyn (25 km). Jego wykonawca, turecka firma Kolin InSaat Turizm Sanayi ve Ticaret (665 mln zł), uzyskał właśnie decyzję o Zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Jeszcze w lutym GDDKiA przekaże mu oficjalnie plac budowy.

W ciągu tego odcinka S19 zaplanowano dwa węzły drogowe - Siemiatycze Północ (skrzyżowanie z DW690) i Siemiatycze Południe (DK62 w kierunku Drohiczyna i Sokołowa Podlaskiego). Powstanie także para Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) Leszczki Wschód i Zachód oraz nowe zaplecze do utrzymania całej infrastruktury. Inne obiekty to estakada nad doliną Bugu (650 m), a także 24 mosty, wiadukty i przejścia dla zwierząt.

Przekrój odcinka drogi ekspresowej S19 Malewice - Chlebczyn to dwie jezdnie po dwa pasy ruchu plus awaryjny w każdą stronę. Zgodnie z kontraktem prace budowlane powinny zakończyć się 2 maja 2025 roku.