POLSKIE DROGI

Aktualności | A2

Ostatni odcinek A2 do Siedlec w budowie!

10-12-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: GDDKiA

Drogowcy otrzymali pozwolenie na rozpoczęcie robót budowlanych na środkowym fragmencie A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce. Autostrada ta powinna prowadzić aż do Białej Podlaskiej w 2024 roku. Co dalej do granicy z Białorusią?

Polskie drogi - autostrada A2 - Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej Groszki - Gręzów

W mijającym tygodniu Wojewoda Mazowiecki wydał Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla odcinka autostrady A2 pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów (13 km). Oznacza to formalne przekazanie terenu pod budowę, jednak prace mogą zostać wstrzymane przez rozpoczynającą się 15 grudnia tzw. przerwę zimową. Może ona potrwać do połowy marca.

Przed wykonawcą, firma Stecol Corporation (531 mln zł), zadanie w postaci dwóch jezdni po dwa pasy ruchu w każdą stronę z rezerwą na trzeci oraz kilkanaście obiektów inżynierskich i przejść dla zwierząt. Wyznaczające granicę tego odcinka węzły Groszki i Gręzów powstają już w ramach sąsiednich inwestycji.

Są to fragmenty A2:

  • Kałuszyn (bez węzła) - Groszki (z węzłem) o długości 12 km,

  • Gręzów (z węzłem) - Siedlce Zachód (z węzłem) o długości 12 km.

Prace na nich prowadzone są od końca 2021 roku.

Termin zakończenie budowy A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce wyznaczono na połowę 2024 roku. Jednak może zostać przesunięty, o co już zawnioskowała firma Stecol Corporation. Złożyła też roszczenia o dodatkowe środki finansowe.

Do końca 2024 roku powinien być gotowy także odcinek A2 Siedlce - Biała Podlaska (63,5 km). Ten z kolei podzielono na cztery kontrakty, dla trzech z nich nie wydano jeszcze decyzji o Zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Otrzymano ją, we wrześniu 2022 roku, jedynie dla fragmentu Swory - Biała Podlaska.

Od stycznia tego roku na wydanie ZRID przez Wojewodę Lubelskiego czeka również ostatni odcinek A2 do granicy z Białorusią w Kukurykach (32 km). Tu inwestycję podzielono na trzy fragmenty, ale na razie ograniczono się do prac projektowych.