SALON SAMOCHODOWY

Premiera tygodnia | Volkswagen Amarok II

Pick-up Volkswagena w nowej odsłonie

17-07-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Po dwunastu latach obecności na rynku Volkswagen przedstawił drugą generację pick-upa Amarok. W ramach podjętej współpracy z działem pojazdów użytkowych Forda spokrewniony jest Rangerem.

Salon samochodowy - Volkswagen Amarok II - przód auta

Jak podaje niemiecki producent do globalna sprzedaż Amaroka przekroczyła 830 tysięcy sztuk. W 2021 roku w Europie odnotował jednak spadek zainteresowania o 13 proc. (45 400 szt.), co związane było z wycofywaniem z oferty I generacji. Na drugą w Polsce trzeba będzie jednak poczekać do maja 2023. Ale na niektórych rynkach pojawi się już pod koniec bieżącego roku.

Salon samochodowy - Volkswagen Amarok II - nadwozie, w tym rozstaw osi, jest dłuższe

Nowy Amarok jest dłuższy o 96 mm (5350 mm), ale przede wszystkim ma zwiększony o 173 mm rozstaw osi (3270 mm). Dostępny będzie w dwóch wersjach nadwozia - pojedynczą i podwójną (z dwoma parami drzwi) kabiną. Zdolności brodzenia zwiększono o 300 mm (800 mm).

Ładowność tego pick-upa wzrośnie do 1,16 tony. W wersji SingleCab zmieszczą się, w poprzek, dwie europalety. Zwijaną roletę skrzyni będzie można zdalnie sterować z kabiny pasażerskiej. Wśród wariantów zabudowa typu hardtop oraz akcesoryjny stojak na rowery. Dach można obciążyć do 350 kg, a za praktyczny przykład podawane jest ustawienie na nim czteroosobowego namiotu. W zależności od wyboru jednostki napędowych będzie można podpiąć przyczepę do 3,5 tony.

Do wyboru pięć wersji wyposażenia - Amarok, Life, Style oraz stylizowana na off-road PanAmericana i topowa Aventura. W zależności od niej montowany będzie cyfrowy zestaw wskaźników o przekątnej 8 lub 12 cali. Analogicznie też i ekran dotykowy na środku kokpitu - 10 lub 12 cali.

Na liście elementów wyposażenia znajduje się inteligentny tempomat z funkcją dostosowania prędkości do wskazań znaków drogowych oraz matrycowe reflektory IQ.Light. W zestawie sześciu profili jazdy znajdują się przełożenia na śliską nawierzchnię lub niestabilny teren. System 4Motion dostępny będzie z napędem selektywnym lub stałym.

Salon samochodowy - Volkswagen Amarok II - tył auta DoubleCab w wersji PanAmericana

W gamie silników pięć pozycji. Benzynowy TSI pojemności 2.3 litra dysponuje mocą 302 koni mechanicznych. Pozostałe to diesle - 2.0 170 KM, podwójnie doładowany 2.0 204 KM lub 209 KM i 3.0 V6 241 KM lub 250 KM. Wśród skrzyń montowana będzie 5- lub 6-biegowa manualna lub 6-przełożeniowy automat. Nowością jest 10-biegowa skrzynia automatyczna z elektronicznym przełącznikiem trybu jazdy.

Miejscem produkcji nowego Volkswagena Amarok jest RPA.