POLSKIE DROGI

Inwestycje | Obwodnice

Budowa 100 obwodnic - listopad 2021

29-11-2021 | tekst: Maciej Kalisz | rys. GDDKiA

W lutym 2020 rząd ogłosił nowy program budowy 100 obwodnic. Dziesięcioletni plan jest nie tylko ambitny, ale i ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Sukcesywnie śledzimy postępy na nich, dziś Lędziny, Ostrołęka i Starograd Gdański.

Polskie drogi - Budowa 100 obwodnic - Lędziny

W ramach tego programu w województwie mazowieckim ma powstać 9 nowych obwodnic. W przypadku Ostrołęki będzie miała aż 14 kilometrów długości (DK53). Drogowcy złożyli właśnie wniosek o uzyskanie Decyzji Środowiskowej, która zatwierdzi jej ostateczny przebieg. Następnie zostaną dopracowane rozwiązania techniczne i rozpoznane podłoże geologiczne. Zakończenie tego etapu pozwoli na ogłoszenie przetargu na wykonawcę w formule Projektuj i buduj.

Obwodnica Ostrołęki przebiegnie przez obszary gmin Olszewo-Borki i Lelis. Będzie miała przekrój jednej jezdni po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Zaplanowano także skrzyżowania z DK53 i DK61 oraz DW544.

Polskie drogi - Budowa 100 obwodnic - Ostrołęka

W przypadku województwa opolskiego będą cztery obwodnice. Ogłoszono właśnie przetarg na Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej (STEŚ-R) dla obejścia miejscowości Lędziny w ciągu DK46. Na tym etapie zostaną przygotowane propozycje przebiegu korytarza, wstępnie założono jej długość na 3 km.

Polskie drogi - Budowa 100 obwodnic - Starogard Gdański

W województwie pomorskim zaplanowano pięć obwodnic. GDDKiA potwierdziła właśnie zwycięzcę przetargu na opracowanie Koncepcji Programowej dla obejścia Starogardu Gdańskiego (DK22). Została nim firma Europrojekt Gdańsk (4,7 mln zł).

Dla tej inwestycji jest już ustalony przebieg na południe od miasta. Długość to około 16 km, na których znajdą się węzły lub skrzyżowania Starogard Zachód, Starogard Południe, Jabłowo i Starogard Wschód. Optymalny wybór ma właśnie wskazać Koncepcja Programowa.