POLSKIE DROGI

Aktualności | S1

Postępy prac w tunelach na S1

26-11-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: GDDKiA

Zakończono drążenie jednego tunelu pod masywem Barania w ciągu drogi ekspresowej S1. W drugim, pod Białożyński Groń, osiągnięto półmetek prac.

Polskie drogi -budowa S1 Przybędza - Milówka

S1 będzie jedną z najkrótszych ekspresówek w Polsce. Obecnie jej bieg zaczyna się na węźle Pyrzowice z autostradą A1 i kończy na przejściu granicznym ze Słowacją w Zwardoniu. W sumie to około 130 kilometrów, z których mniej niż połowa jest jeszcze na etapie budowy.

Polskie drogi - wydrążenie tuneli na S1 pod masywem Barania

Jeden z takich odcinków to Przybędza - Milówka (8,5 km). To właśnie na nim zaplanowano dwa tunele. Drążenie pierwszego, o długości 830 metrów pod masywem Barania, właśnie zakończono. A precyzyjniej drugiej komory, bo sąsiednią przebito pod koniec października.

Drugi tunel, pod masywem Białożyński Groń, ma około jednego kilometra długości. On również będzie miał dwie komory, w których wydrążono średnio po 500 metrów.

Docelowo w każdym znajdzie się jezdnia z dwoma pasami ruchu (po 3,5 m), a po bokach opaski awaryjne (po 1,2 metra) i chodniki ewakuacyjne (po 1 m). Jednak nie cały odcinek będzie w takim przekroju. Przed i za tunelami będzie to wspólna jezdnia z dwoma pasami w każdym kierunku.

Powstaje także kilometrowa estakada oraz siedem mniejszych obiektów inżynierskich. Zmianie ulegają istniejące już węzły Przybędza i Milówka. Prace prowadzone są od końca 2019 roku. Wykonawca, konsorcjum firm Mirbud, Kobylarnia i Zrzeszenie Budowlane Interbudmontaż (1,3 mld zł), ma na ich zakończenie czas do III kwartału 2024 roku.

Kiedy koniec prac na S1 Mysłowice-Bielsko-Biała?

W budowie pozostaje także 40-kilometrowy odcinek S1 Mysłowice-Bielsko-Biała. Podzielono go na cztery części:

  • I/B Węzeł Kosztowy II (z węzłem) - węzeł Bieruń (bez węzła) - koniec prac 4 października 2025;

  • I/A węzeł Bieruń (z węzłem) - węzeł Oświęcim (bez węzła) wraz z obwodnicą Bierunia - 15 grudnia 2024;

  • węzeł Oświęcim (z węzłem) Dankowice - 14 sierpnia 2023;

  • Dankowice – węzeł Suchy Potok (z węzłem) - 8 listopada 2023.