POLSKIE DROGI

Aktualności | S1

S1 Oświęcim - Bielsko Biała w budowie

01-10-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: GDDKiA

Czterdziestokilometrowy fragment S1 Mysłowice - Bielsko Biała podzielono na cztery części. Na połowie jego długości rozpoczynają się prace budowlane z terminem oddania do ruchu w drugiej połowie 2023 roku.

Polskie drogi - Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla S1 Dankowice - Suchy Potok, województwo śląskie

Wykonawca odcinka S1 Dankowice - Suchy Potok (węzeł w Bielsku-Białej) - konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia (587 mln zł) - otrzymał właśnie Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Do wykonania ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę z rezerwą na trzeci o długości 12 kilometrów. Powstaną także dwa węzły - Stara Wieś i Suchy Potok oraz Miejsca Obsługi Podróżnych (Dankowice Wschód z obiektem hotelowym i Dankowice Zachód), a także Obwód Utrzymania Drogi (Stara Wieś).

Według umowy udostępnienie tego fragmentu S1 do ruchu powinno nastąpić w listopadzie 2023 roku.

To drugi z czterech odcinków tej ekspresówki pomiędzy Mysłowicami a Bielskiem-Białą (40 km) z wydanym ZRID. Także we wrześniu 2022 formalny początek prac budowlanych rozpoczął się na fragmencie Oświęcim - Dankowice (15 km). Droga o tym samym przekroju, z węzłami Oświęcim, Wola i Brzeszcze, powinna zostać oddana do użytku w sierpniu 2023.

Na pozostałych dwóch trwają jeszcze prace projektowe. GDDKiA zakłada, że dla Bieruń - Oświęcim (3 km) wniosek o wydanie ZRID nastąpi w październiku 2022, a dla Mysłowice - Bieruń (10 km) dopiero w II kwartale 2023.

136 kilometrów S1 na Śląsku

W województwie śląskim trwa także przebudowa krajowej jedynki do parametrów ekspresówki Podwarpie - Dąbrowa Górnicza (7 km). Tu koniec prac nastąpi w grudniu 2023 roku.

Realizowany jest także fragment S1 Przybędza - Milówka z obejściem Węgierskiej Górki (8,5 km). W jego ciągu powstają cztery tunele - para pod masywem Barania (każdy o długości około 800 metrów) i para pod masywem Białożyński Groń (każdy o długości około kilometra). Termin zakończenia prac mija w sierpniu 2023.

Pozostałe odcinki S1 - z początkiem na węźle Pyrzowice (autostrada A1) do Zwardonia (granica ze Słowacją) są już w użytkowaniu. Docelowa ekspresówka będzie miała 136 kilometrów.