WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 34/2021

21-08-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Sobiesław Zasada Automotive, Mazda, archiwum, Lotos, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Ewa Zasada (1930-2021)

Pożegnania - Ewa Zasada

POŻEGNANIA | W czwartek 19 sierpnia zmarła w Krakowie Ewa Zasada. Miała 91 lat. Przez wielu fanów sportów motorowych uważana była za Pierwszą Damę polskich rajdów.

Przygodę w nich, jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Goworowska, rozpoczęła u boku swojego narzeczonego Sobiesława Zasady. Małżeństwem zostali w 1952 roku. W kolejnych latach była pilotem męża i tak praktycznie pozostało do końca. Ostatnim wspólnym startem był Rajd Żubrów w 2019 roku, a więc oboje mieli po 89 lat! I tradycyjnie zajęli w nim pierwsze miejsce.

Na wspólnym koncie mieli ponad 70 rajdów, w których odnieśli wiele zwycięstw. Wśród nich mistrzowskie i wicemistrzowskie tytuły w Polsce i Europie. Ewa Zasada próbowała swoich sił także w roli kierowcy. Z sukcesem, między innymi zajęła pierwsze miejsce w kategorii amatorów w wyścigu górskim O błękitną wstęgę serpentyn Ojcowa w 1962 roku.

Pogrzeb Ewy Zasady odbędzie się 26 sierpnia. Zostanie pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.


Mazda 2 z nowymi elementami wyposażenia i silnikami

PREMIERA TYGODNIA | Produkowana od 1996 roku Mazda Demio, w kolejnej generacji zadebiutowała na europejskim rynku. Jej nazwę, zgodnie z obowiązującym kanonem, zmieniono na cyfrę 2. Tym samym był to najmniejszy model - hatchback z segmentu B - japońskiej marki.

Od 2014 roku dostępna jest trzecia (licząc w Europie) generacja. Jej wymiary to 4070 mm długości, przy 2570 mm rozstawu osi, 1695 mm szerokości (bez lusterek) i 1515 mm wysokości. Pojemność bagażnika liczy od 250 do 950 litrów.

Mazda2 sukcesywnie przechodzi modernizację, producent zapowiedział właśnie kolejną, dla rocznika 2022. Wśród zewnętrznych zmian to przede wszystkim nowe kolory nadwozia Platinum Quartz i Deep Crimson oraz wersja Homura Special Edition (między innymi 16-calowe obręcze ze stopów lekkich lakierowane na czarno i czerwone przeszycia foteli).

Standardem wyposażenia stają się wszystkie światła z technologią LED, zaś system autonomicznego hamowania awaryjnego przed przeszkodą w mieście (do 80 km/h) zyskuje funkcję wykrywania obecności pieszego także po zmroku.

W kwestii multimediów Mazda Connect zapewni połączenie poprzez Android Auto i bezprzewodowe z Apple CarPlay już od bazowej wersji wyposażenia.

W roczniku 2022 rozrośnie się gama jednostek napędowych. Do jedynego silnika benzynowego 1.5 SkyActive-G 90 KM dołączy słabsza odmiana 75 KM (143 Nm przy 3500 obr/min, przyspieszenie do setki w czasie 11,3 sekundy, średnie spalanie 4,8 l/100 km). W obu przypadkach wejdzie do oferty sześciobiegowa skrzynia manualna. Tak jak obecnie, w 90-konnym, pozostanie automat z sześcioma przełożeniami.

Polski oddział nie opublikował jeszcze cennika Mazdy 2 na 2022.


Zachowanie dotychczasowych tablic i czasowe wycofanie z ruchu

Przepisy - od 31 stycznia 2022 pozostawienie dotychczasowych tablic rejestracyjnych i czasowe wycofanie z ruchu samochodów osobowych

PRZEPISY | Ważne zmiany dla kierowców wejdą w życie z początkiem 2022 roku. Znowelizowana właśnie ustawa Prawo o ruchu drogowym dopuszcza zachowanie - na wniosek nowego właściciela - dotychczasowej rejestracji nabytego pojazdu.

Obecnie można to zrobić tylko w przypadku meldunku w tej samej miejscowości, w której wydano te numery. Od 31 stycznia jedynym warunkiem będzie rejestracja pojazdu na terenie Polski. Wyłączenie dotyczy uszkodzonych lub niezgodnych z przepisami tablic.

Jak wylicza Ministerstwo Infrastruktury pozwoli to nowemu właścicielowi pojazdu oszczędzić 99,50 złotych.

Kolejna zmiana to możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego. Jednak tylko z przyczyny jego uszkodzenia i dłuższego oczekiwania na naprawę. Stąd okres wynosi od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż 3 lata. W tym czasie nie będzie obowiązku ubezpieczenia auta.

Przywrócenie samochodu osobowego do ruchu będzie wymagało przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego. Te zmiany wejdą w życie także od 31 stycznia 2022.

Dzisiaj z takiej możliwości mogą skorzystać właściciele pojazdów ciężarowych (powyżej 3,5 t) i przyczep, ciągników, pojazdów specjalnych i autobusów.


Konkurs dla młodych kierowców

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - konkurs Mistrzowie w drodze

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Grupa Lotos w ramach programu "Mistrzowie w drodze" zapraszają do udziału w konkursie. Adresatami są młodzi wiekiem i stażem kierowcy, którzy w dowolnej formie (np. mem, zdjęcie, plakat czy film) przygotują materiał promujący zasady brd.

Wśród nagród są szkolenia z technik kierowania i zachowania się w krytycznych sytuacjach na drodze, bony paliwowe oraz akcesoria przydatne w każdym samochodzie.

Konkurs rozpoczyna się 20 sierpnia, szczegółowe informacje dotyczące przesyłania prac znajdują się na stronie www.brd.org.pl/mistrzowie-w-drodze/

Ambasadorem programu "Mistrzowie w drodze" jest Kajetan Kajetanowicz. Patronat nad programem objęli Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendant Główny Policji, Główny Inspektor Transportu Drogowego oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji.


SOS na A1 i A4, odcinek S1, obwodnica Kępna

Polskie drogi - 140 nowych słupków alarmowych na A1 i A4

POLSKIE DROGI | Na autostradach A1 od węzła Pyrzowice do granicy z Czechami oraz A4 pomiędzy węzłami Gliwice Sośnica a Katowice Murckowska zakończono instalację systemu łączności alarmowej. W sumie stanęło 140 punktów, które przypisane są do Centrum Dyspozytorskiego w Zabrzu.

Każda z kolumn połączona jest do sieci światłowodowej, ale zasilanie ich w energię opiera się na panelach fotowoltaicznych i bateriach. System łączności z centrum opiera się na zestawie głośnomówiącym. Na każdym słupku znajduje się tabliczka z dokładną lokalizacją miejsca.

Jak wylicza GDDKiA inwestycja ta - z czteroletnim utrzymaniem - to koszt 11,2 mln złotych.

Polskie drogi - zakończenie przetargu S1 Kosztowy II - Bieruń

Zakończył się przetarg na projekt i budowę odcinka S1 pomiędzy węzłami Kosztowy II i Bieruń (woj. śląskie). Złożono dziewięć ofert, najniższa propozycja pochodzi od firmy Polaqua (465,4 mln zł). Trzy nie zmieściły się z założonym na tej cel budżecie (521,6 mln zł).

W ramach tej inwestycji ma powstać 10-kilometrowy odcinek ekspresówki w układzie dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z rezerwą na trzeci. W jego ciągu zaplanowano między inni węzły Kosztowy II i Lędziny oraz Miejsca Obsługi Podróżnych kat. II Lędziny Wschód i Zachód.

Termin realizacji - od daty podpisania umowy - to 36 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych (15 grudnia - 15 marca) na etapie budowy.

Polskie drogi - oddanie do ruchu obwodnicy Kępna, S11

W mijającym tygodniu oddano do użytku obwodnicę miejscowości Kępna (woj. opolskie). Powstała w ciągu drogi S11, która docelowo połączy Pomorze (Koszalin) ze Śląskiem (Katowice). Jej zakończenie planowane jest do 2029 roku.

Obwodnica Kępna ma długość siedmiu kilometrów i przekrój dwóch jezdni po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. W ramach inwestycji powstały między innymi węzły Kępno Wschód (skrzyżowanie z DW482) i Baranów (połączenie z DK11), cztery wiadukty oraz dwa mosty.

De facto był to drugi etap tej obwodnicy, w 2018 roku udostępniono do ruchu 4-kilometrowy łączący S11 z S8.