WYDANIE NA WEEKEND

Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 34/2021

21-08-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Sobiesław Zasada Automotive, Mazda, archiwum, Lotos, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.Ewa Zasada (1930-2021)

Pożegnania - Ewa Zasada

POŻEGNANIA | W czwartek 19 sierpnia zmarła w Krakowie Ewa Zasada. Miała 91 lat. Przez wielu fanów sportów motorowych uważana była za Pierwszą Damę polskich rajdów.

Przygodę w nich, jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Goworowska, rozpoczęła u boku swojego narzeczonego Sobiesława Zasady. Małżeństwem zostali w 1952 roku. W kolejnych latach była pilotem męża i tak praktycznie pozostało do końca. Ostatnim wspólnym startem był Rajd Żubrów w 2019 roku, a więc oboje mieli po 89 lat! I tradycyjnie zajęli w nim pierwsze miejsce.

Na wspólnym koncie mieli ponad 70 rajdów, w których odnieśli wiele zwycięstw. Wśród nich mistrzowskie i wicemistrzowskie tytuły w Polsce i Europie. Ewa Zasada próbowała swoich sił także w roli kierowcy. Z sukcesem, między innymi zajęła pierwsze miejsce w kategorii amatorów w wyścigu górskim O błękitną wstęgę serpentyn Ojcowa w 1962 roku.

Pogrzeb Ewy Zasady odbędzie się 26 sierpnia. Zostanie pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.


Mazda 2 z nowymi elementami wyposażenia i silnikami

PREMIERA TYGODNIA | Produkowana od 1996 roku Mazda Demio, w kolejnej generacji zadebiutowała na europejskim rynku. Jej nazwę, zgodnie z obowiązującym kanonem, zmieniono na cyfrę 2. Tym samym był to najmniejszy model - hatchback z segmentu B - japońskiej marki.

Od 2014 roku dostępna jest trzecia (licząc w Europie) generacja. Jej wymiary to 4070 mm długości, przy 2570 mm rozstawu osi, 1695 mm szerokości (bez lusterek) i 1515 mm wysokości. Pojemność bagażnika liczy od 250 do 950 litrów.

Mazda 2 sukcesywnie przechodzi modernizację, producent zapowiedział właśnie kolejną, dla rocznika 2022. Wśród zewnętrznych zmian to przede wszystkim nowe kolory nadwozia Platinum Quartz i Deep Crimson oraz wersja Homura Special Edition (między innymi 16-calowe obręcze ze stopów lekkich lakierowane na czarno i czerwone przeszycia foteli).

Standardem wyposażenia stają się wszystkie światła z technologią LED, zaś system autonomicznego hamowania awaryjnego przed przeszkodą w mieście (do 80 km/h) zyskuje funkcję wykrywania obecności pieszego także po zmroku.

W kwestii multimediów Mazda Connect zapewni połączenie poprzez Android Auto i bezprzewodowe z Apple CarPlay już od bazowej wersji wyposażenia.

W roczniku 2022 rozrośnie się gama jednostek napędowych. Do jedynego silnika benzynowego 1.5 SkyActive-G 90 KM dołączy słabsza odmiana 75 KM (143 Nm przy 3500 obr/min, przyspieszenie do setki w czasie 11,3 sekundy, średnie spalanie 4,8 l/100 km). W obu przypadkach wejdzie do oferty sześciobiegowa skrzynia manualna. Tak jak obecnie, w 90-konnym, pozostanie automat z sześcioma przełożeniami.

Z kolei alternatywą do miękkiej hybrydy e-SkyActive G 90 KM będzie mocniejsza odmiana 115 KM (151 Nm przy 3500 obr/min, 9,1 sekundy od 0 do 100 km, średnie zużycie 5 l/100 km). Tutaj bez zmian pozostaje 6-biegowa skrzynia.

Polski oddział nie opublikował jeszcze cennika Mazdy 2 na 2022.


Zachowanie dotychczasowych tablic i czasowe wycofanie z ruchu

Przepisy - od 31 stycznia 2022 pozostawienie dotychczasowych tablic rejestracyjnych i czasowe wycofanie z ruchu samochodów osobowych

PRZEPISY | Ważne zmiany dla kierowców wejdą w życie z początkiem 2022 roku. Znowelizowana właśnie ustawa Prawo o ruchu drogowym dopuszcza zachowanie - na wniosek nowego właściciela - dotychczasowej rejestracji nabytego pojazdu.

Obecnie można to zrobić tylko w przypadku meldunku w tej samej miejscowości, w której wydano te numery. Od 31 stycznia jedynym warunkiem będzie rejestracja pojazdu na terenie Polski. Wyłączenie dotyczy uszkodzonych lub niezgodnych z przepisami tablic.

Jak wylicza Ministerstwo Infrastruktury pozwoli to nowemu właścicielowi pojazdu oszczędzić 99,50 złotych.

Kolejna zmiana to możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego. Jednak tylko z przyczyny jego uszkodzenia i dłuższego oczekiwania na naprawę. Stąd okres wynosi od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż 3 lata. W tym czasie nie będzie obowiązku ubezpieczenia auta.

Przywrócenie samochodu osobowego do ruchu będzie wymagało przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego. Te zmiany wejdą w życie także od 31 stycznia 2022.

Dzisiaj z takiej możliwości mogą skorzystać właściciele pojazdów ciężarowych (powyżej 3,5 t) i przyczep, ciągników, pojazdów specjalnych i autobusów.


Konkurs dla młodych kierowców

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - konkurs Mistrzowie w drodze

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Grupa Lotos w ramach programu "Mistrzowie w drodze" zapraszają do udziału w konkursie. Adresatami są młodzi wiekiem i stażem kierowcy, którzy w dowolnej formie (np. mem, zdjęcie, plakat czy film) przygotują materiał promujący zasady brd.

Wśród nagród są szkolenia z technik kierowania i zachowania się w krytycznych sytuacjach na drodze, bony paliwowe oraz akcesoria przydatne w każdym samochodzie.

Konkurs rozpoczyna się 20 sierpnia, szczegółowe informacje dotyczące przesyłania prac znajdują się na stronie www.brd.org.pl/mistrzowie-w-drodze/

Ambasadorem programu "Mistrzowie w drodze" jest Kajetan Kajetanowicz. Patronat nad programem objęli Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendant Główny Policji, Główny Inspektor Transportu Drogowego oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji.


SOS na A1 i A4, odcinek S1, obwodnica Kępna

Polskie drogi - 140 nowych słupków alarmowych na A1 i A4

POLSKIE DROGI | Na autostradach A1 od węzła Pyrzowice do granicy z Czechami oraz A4 pomiędzy węzłami Gliwice Sośnica a Katowice Murckowska zakończono instalację systemu łączności alarmowej. W sumie stanęło 140 punktów, które przypisane są do Centrum Dyspozytorskiego w Zabrzu.

Każda z kolumn połączona jest do sieci światłowodowej, ale zasilanie ich w energię opiera się na panelach fotowoltaicznych i bateriach. System łączności z centrum opiera się na zestawie głośnomówiącym. Na każdym słupku znajduje się tabliczka z dokładną lokalizacją miejsca.

Jak wylicza GDDKiA inwestycja ta - z czteroletnim utrzymaniem - to koszt 11,2 mln złotych.

Polskie drogi - zakończenie przetargu S1 Kosztowy II - Bieruń

Zakończył się przetarg na projekt i budowę odcinka S1 pomiędzy węzłami Kosztowy II i Bieruń (woj. śląskie). Złożono dziewięć ofert, najniższa propozycja pochodzi od firmy Polaqua (465,4 mln zł). Trzy nie zmieściły się z założonym na tej cel budżecie (521,6 mln zł).

W ramach tej inwestycji ma powstać 10-kilometrowy odcinek ekspresówki w układzie dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z rezerwą na trzeci. W jego ciągu zaplanowano między inni węzły Kosztowy II i Lędziny oraz Miejsca Obsługi Podróżnych kat. II Lędziny Wschód i Zachód.

Termin realizacji - od daty podpisania umowy - to 36 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych (15 grudnia - 15 marca) na etapie budowy.

Polskie drogi - oddanie do ruchu obwodnicy Kępna, S11

W mijającym tygodniu oddano do użytku obwodnicę miejscowości Kępna (woj. opolskie). Powstała w ciągu drogi S11, która docelowo połączy Pomorze (Koszalin) ze Śląskiem (Katowice). Jej zakończenie planowane jest do 2029 roku.

Obwodnica Kępna ma długość siedmiu kilometrów i przekrój dwóch jezdni po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. W ramach inwestycji powstały między innymi węzły Kępno Wschód (skrzyżowanie z DW482) i Baranów (połączenie z DK11), cztery wiadukty oraz dwa mosty.

De facto był to drugi etap tej obwodnicy, w 2018 roku udostępniono do ruchu 4-kilometrowy łączący S11 z S8.