POLSKIE DROGI

Aktualności | A1

Symboliczny koniec budowy A1

10-09-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: GDDKiA

Drogowcy ułożyli ostatnie metry betonowej nawierzchni autostrady A1 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Drugą jezdnią w kierunku Katowic - choć z czasowym ograniczeniem prędkości do 100 km/h - pojedziemy jeszcze w tym roku.

Polskie drogi - finisz prac na drugiej jezdni A1 Piotrków Trybunalski - Kamieńsk

Modernizację A1 pomiędzy Tuszynem a Piotrkowem Trybunalskim i budowę jej kontynuacji po śladzie „gierkówki” w stronę Częstochowy podzielono na pięć odcinków. Dla czterech z nich umowy podpisano w 2018 roku i oddano je już do użytku.

Piąty, Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk (24,2 km), już na etapie przetargu złapał poślizg i prace nad nim rozpoczęto rok później. W 2021 ukończono jezdnię w kierunku Łodzi i niespełna trzy kilometry w stronę Katowic. To właśnie na dalszym jej przebiegu zakończono układanie nawierzchni betonowej.

Po jego stężeniu, za około miesiąc, rozpoczną się prace wykończeniowe, które pozwolą na otwarcie drogi na zasadzie przejezdności. Stąd też obowiązywać będzie czasowe ograniczenie prędkości do 100 km/h.

Zakończenie całej inwestycji powinno nastąpić wiosną 2023 roku. Wtedy też na rzeczonym odcinku A1 limit zostanie podniesiony do 140 km/h. Podobna sytuacja jest jeszcze pomiędzy Kamieńskiem i Radomskiem.