WYDARZENIA

Personalia | Ministerstwo Infrastruktury

Szef ITD nowym ministrem infrastruktury

27.11.2023 | tekst: Maciej Kalisz | foto: MI

Premier Mateusz Morawiecki powołał na stanowisko ministra infrastruktury Alvina Gajadhura. W ostatnich latach sprawował on funkcję Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Wydarzenia | Alvin Gajadhur nowym ministrem infrastruktury

27 listopada 2023 roku prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd. W jego składzie znalazł się Alvin Gajadhur, który otrzymał nominację na stanowisko ministra infrastruktury. Zastąpił na nim, po ośmiu latach, Andrzeja Adamczyka.

To jedyna zmiana jaką można zaobserwować na stronie internetowej tego urzędu w zakładce „Kierownictwo ministerstwa”. Oznacza to, że swoje stanowiska zachowali dotychczasowi wiceministrowie - Andrzej Bittel, Marek Gróbarczyk oraz Rafał Weber.

Nowy minister infrastruktury przez ponad dwie dekady pracował w Inspekcji Transportu Drogowego. W latach 2002-2015 pełnił funkcję rzecznika prasowego, a od stycznia 2016 roku p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Rok później otrzymał formalną nominację na to stanowisko.

Inspekcja Transportu Drogowego została powołana w 2002 roku. Jej głównym zadaniem jest nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących transportu i zorganizowanego przewozu osób, kierowców zawodowych oraz norm pracy i stanu technicznego pojazdów. Jedną z prowadzonych cyklicznie akcji są kontrole autokarów wycieczkowych (ferie zimowe i wakacje) oraz autobusów szkolnych (wrzesień - czerwiec).

W strukturach ITD działa CANARD odpowiadający za sieć fotoradarów, w tym odcinkowych pomiarów prędkości oraz rejestratorów przejazdu przez skrzyżowaniem na czerwonym świetle.

Minister Alvin Gajadhur był pomysłodawcą programu edukacyjnego dla dzieci „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” oraz projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym dla każdego”, w którym koncentrowano się na osobach w wieku 60+.

Nowy minister infrastruktury aktywnie włączał się w inicjatywy promujące bezpieczeństwo na drodze. W tym organizowane przez portal Jedź Bezpiecznie, jak panele dyskusyjne „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie” czy Kampanię Społeczną „Oświeceni”.