TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki | Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy

Dziecko w Fordzie Grand Tourneo Connect - foteliki i wózki

10-11-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Nowy Ford Grand Tourneo Connect wyróżnia się szeroką kanapą, na której bez problemu zmieściliśmy obok siebie trzy foteliki dziecięce. Spakowanie do dużego bagażnika wózków także nie stanowi żadnego wyzwania.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - próby z montażem fotelików samochodowych dla dzieci, pas bezpieczeństwa, Isofix, i-size, top-tether

Foteliki dziecięce użyte w teście Forda Tourneo Connect:

- grupa 0/0+ Maxi-Cosi model Pebble Plus montowany tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasa bezpieczeństwa lub opcjonalnej bazy Isofix 2WayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 0/1 Maxi-Cosi model 2WayPearl montowany tyłem lub przodem do kierunku jazdy za pomocą opcjonalnej bazy Isofix 2wayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 1 Britax-Romer model TriFix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z dodatkowym punktem kotwiczenia top-tether z system SI-PAD chroniącym przy zderzeniach bocznych,

- grupa 2-3 Recaro model Monza Nova 2 Seatfix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z systemem ASP chroniącym przy zderzeniach bocznych.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - próba montażu fotelika Maxi-Cosi, i-Size, tyłem do kierunku jazdy, fotel pasażera, poduszka poduszka, dezaktywacja

Dezaktywacja poduszki powietrznej pasażera pozwala na ustawienie na jego miejscu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy. W nowym Fordzie Grand Tourneo zamontujemy go jedynie za pośrednictwem samochodowego pasa bezpieczeństwa.

W trakcie wykonywania tej czynności, z użyciem fotelika/nosidełka Maxi-Cosi Pebble Plus, nie mieliśmy uwag. Jego podstawa pasowała do wyprofilowań fotela tego kombivana Forda.

Zmierzona przez nas długość siedziska to 51 cm. A dzięki możliwości wysunięcia części pod kolanami otrzymujemy lepsze, bo 56 cm, podparcie. Szerokość to 51 cm, a pomiędzy wyprofilowaniami 35 cm. Funkcja podgrzewania foteli to standard każdej wersji wyposażenia (Titanium, Sport i Active).

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - miejsce na nogi, pasażer, kanapa

Ustawienie na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy wymaga odsunięcia całości od kokpitu. Regulacja ta jest standardem wyposażenia nowego Tourneo Connect.

Należy też obniżyć fotel pasażera, a jego oparcie ustawić maksymalnie w pionie. Regulacje te wymagają dopłaty. W przypadku testowanego egzemplarza wybrano opcję przednich foteli z certyfikatem AGR (1600 zł). Poza podparciem lędźwiowym pozostałe ustawienia się manualne.

W takiej konfiguracji osoba dorosła siedząca z tyłu (testujemy wersję Grand z dwoma rzędami siedzeń) nie powinna narzekać na miejsce na wysokości kolan. Pomiędzy oparciem fotela pasażera a kanapą pozostało 14 cm.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - próba montażu fotelika-nosidełka Maxi-Cosi, baza Isofix, i-Size, tyłem do kierunku jazdy, kanapa

W wersji pięcioosobowej mocowania Isofix znajdziemy tylko na skrajnych miejscach kanapy. Schowano je w nacięciach - w testowanym egzemplarzu skórzanej - tapicerki kanapy. Dostanie się do nich wymaga rozsunięcia suwaków. Pomimo to bez problemu zamontowaliśmy szyny Isofix naszej bazy Maxi-Cosi 2WayFix.

Bez uwag także przy rozstawianiu jej nogi stabilizującej. Wysokość od podłogi do krawędzi siedziska kanapy mierzy 41 cm.

Przesuwane boczne drzwi oraz wysokie nadwozie auta bardzo ułatwiają wstawianie i wyjmowanie fotelika z siedzącym w środku dzieckiem.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - próba montażu fotelika Maxi-Cosi, baza Isofix, i-Size, tyłem do kierunku jazdy, kanapa

Na tej samej bazie Isofix można zamontować także fotelik Maxi-Cosi 2WayPearl. Jest on przeznaczony dla nieco większego dziecka i pozostaje na stałe w samochodzie.

Przy ustawieniu fotelika tyłem do kierunku jazdy ułatwieniem przy zapinaniu czy wyjmowaniu dziecka z samochodu są przesuwane boczne drzwi i wyższe nadwozie.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - miejsce na nogi, fotel pasażera, kokpit

Ustawienie na kanapie samochodu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy wymaga przesunięcia fotela pasażera do kokpitu. W tej konfiguracji osoba dorosła zajmująca to miejsce w Fordzie Grand Tourneo Connect nie powinna narzekać na brak wolnej przestrzeni na wysokości kolan.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - próba montażu fotelika Maxi-Cosi, baza Isofix, i-Size, przodem do kierunku jazdy, kanapa

Fotelik Maxi-Cosi 2WayPearl na bazie 2WayFix można także przestawić przodem do kierunku jazdy (zalecamy jednak możliwie jak najdłużej stosowanie pozycji odwrotnej).

W tej konfiguracji bez przeszkód mogliśmy zmieniać kąt położenia jego skorupy w pełnym zakresie regulacji.

Kanapa nowego Forda Grand Tournego Connect oraz wykorzystywane przez nas produkty Maxi-Cosi spełniają standard i-Size.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - próba zapięcia pasa top-tether, fotelik dziecięcy, Britax-Romer, przodem do kierunku jazdy, drugi rząd siedzeń

Uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone w bagażniku przedmioty służą jednocześnie jako dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych fotelików samochodowych dla dzieci. Umieszczono go w podłodze. Ze względu na długość podłogi, która w wersji Grand mierzy 133 cm, klamrę pasa najłatwiej zapiąć od strony kabiny pasażerskiej.

Tworząca II rząd siedzeń kanapa dzielona jest w proporcji 60:40, jednak nie złożymy jej oparć. Po zwolnieniu blokady całość - razem z siedziskiem - odchyla się do przodu, co może być pewnym utrudnieniem.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - próba montażu fotelika Britax-Romer, Isofix, top-tether, przodem do kierunku jazdy, kanapa

Wąska kieszeń kryjąca mocowania Isofix może utrudnić wsunięcie masywniejszych szyn fotelika. Należy przy tym uważać na tapicerkę siedzeń (w naszym przypadku skórzaną).

Po wykonaniu tej czynności fotelik optymalnie pasował do wyprofilowań kanapy. Bez przeszkód mogliśmy zmieniać pochylenie jego skorupy w pełnym zakresie regulacji.

Oparcia kanapy mają zmienny kąt ustawienia, zmierzony przez nas zakres wynosi od 85 do 110 st.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - próba montażu fotelika Recaro, grupa 2-3, Isofix, pas bezpieczeństwa, przodem do kierunku jazdy, kanapa

Przed ustawieniem fotelika dla największego dziecka zdemontowaliśmy zagłówek kanapy. W nowym Fordzie Tourneo Connect jest to czynność łatwa do wykonania. Dzięki temu zapewniamy optymalne przyleganie konstrukcji fotelika. Pomaga w tym także możliwość zmiany kąta pochylenia oparcia kanapy.

W próbach z naszym Recaro Monza Nova 2 Seatfix bez zastrzeżeń. Jego podstawa nie zasłaniała zamka do wpięcia klamry pasa bezpieczeństwa, z którego w tym przypadku korzysta dziecko.

Zmierzona przez nas wysokość od siedziska kanapy do podsufitki wynosi 113 cm.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - trzeci fotelik dziecięcy na środkowym miejscu kanapy

Od 2014 roku obowiązuje w Polsce przepis zezwalający na przewożenie dziecka (powyżej 3 roku życia) poza fotelikiem w sytuacji, gdy na kanapie nie ma miejsca na montaż trzeciej sztuki. Zwracamy na to uwagę w naszych testach, z reguły praktycznie we wszystkich ocenianych samochodach jest to fizycznie niemożliwe (dziecko musi siedzieć na środkowym miejscu i być prawidłowo zapięte pasem bezpieczeństwa).

Przepis ten nie ma zastosowania w nowym Fordzie Tourneo Connect.

Kanapa auta mierzy 130 cm szerokości. Po zamontowaniu na skrajnych miejscach naszych dwóch największych fotelików Isofix pozostało pomiędzy nimi pełnowymiarowe siedzenie (każde ma po 43 cm). Bez trudu umieściliśmy trzeci fotelik z grupy 2-3 (uwaga, nie ma tu technicznych warunków do rozstawienia nogi stabilizującej, np. bazy Maxi-Cosi 2WayFix).

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - próby z pakowaniem do bagażnika wózków dziecięcych

Wózki dziecięce użyte w teście Forda Tourneo Connect:

- dwuczęściowy X-lander z gondolą X-pram,

- spacerówka Quinny model Zapp Xtra 2.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - próba z pakowaniem do bagażnika wózka dziecięcego X-lander, gondola

Ford podaje pojemność bagażnika nowego Tourneo Connect w metrach sześciennych. Wersja Grand przy dwóch rzędach siedzeń ma 3,1 m2 (krótsza 2,6 m3). Według naszym pomiarów podłoga ma 133 cm długości i 119 cm szerokości.

Na tej przestrzeni bez trudu spakowaliśmy kompletne podwozie wózka X-lander z gondolą X-pram.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - próba z pakowaniem do bagażnika wózka X-lander, gondola X-pram, bez rozkładania

Wersja pięcioosobowa została wyposażona w sztywną, ale krótką półkę (51 cm). Nie zasłania ona całej powierzchni bagażnika. Łatwo ją zdemontować, ale też nie znajdziemy na nią odpowiedniego miejsca w samochodzie.

Niemniej postanowiliśmy sprawdzić możliwość przewiezienia rozłożonego wózka. Zmieścił się bez problemu, wysokość od podłogi do podsufitki mierzy 119 cm. Wymiary otworu klapy to 111x117 cm.

W tej konfiguracji nasze linki nie zabezpieczą wózka przed przesunięciem w trakcie jazdy. Na liście akcesoriów znajdziemy elastyczną siatkę odgradzającą przestrzeń kabiny pasażerskiej (400 zł).

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - próba z pakowaniem do bagażnika wózka spacerówki, Quinny

Na podłodze umieszczono cztery uchwyty do siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Odległość od nich jest spora, trudno stojąc przy zderzaku dosięgnąć do pary znajdującej się przy kanapie.

W przypadku złożonej spacerówki Quinny Zapp 2 Xtra wykorzystaliśmy tylko te najbliżej nas.

Bagażnik Forda Tourneo Connect ma regularny kształt. Nadkola wyłożono wykładziną, która chroni je przed przypadkowym porysowaniem, np. elementami wózka.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - próba z pakowaniem do bagażnika wózków dziecięcych, głęboka gondola, spacerówka

Wysokość pod ruchomą półką bagażnika mierzy 61 cm. Bez trudu zmieściły się pod nią oba nasze wózki dziecięce (w tym X-lander z nałożoną gondolą).

Wysokość do górnej krawędzi zderzaka wynosi 50 cm, do progu 55 cm, a do rączki zamykającej klapę 179 cm. Ona sama unosi się na 213 cm.