TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy

Dziecko w Fordzie Grand Tourneo Connect - wyposażenie samochodu

09-11-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W pięcioosobowej wersji nowego Forda Grand Tourneo Connect znajdziemy tylko dwie pary mocowań Isofix do fotelików dla dzieci. Jako dodatkowy punkt top-tether wykorzystane są oczka do siatki lub linek zabezpieczających przewożone w bagażniku przedmioty.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Przełącznik statusu poduszki powietrznej pasażera jest standardem w każdej wersji wyposażenia nowego Forda Grand Tourneo Connect (Titanium, Sport i Active). Umieszczono go w prawym boku kokpitu. Dostęp możliwy jest dopiero po pełnym otwarciu drzwi.

Ford (a raczej Volkswagen) zastosował tu mechaniczny zamek, do którego pasuje kluczyk od stacyjki silnika. W naszym przypadku schowano go w module systemu KeyFree. Jest on opcją w każdej wersji wyposażenia, oferowaną w różnych pakietach serii Driver Assistance. Najtańszy kosztuje 1850 zł.

Schemat zmiany statusu poduszki umieszczono na przełączniku.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - sygnalizacja aktywnej poduszki powietrznej pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono w podstawie lusterka wstecznego.

Przy aktywnej podświetla się - na 60 sekund od chwili uruchomienia silnika - napis ON z przypisaną mu ikonką.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - sygnalizacja nieaktywnej poduszki powietrznej pasażera, OFF, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji działania poduszki powietrznej pasażera podświetla się - na cały czas pracy silnika - napis OFF z przypisaną ikonką.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - ostrzeżenie, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy, aktywna poduszka powietrzna, ostrzeżenie

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej pasażera ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - osłona przeciwsłoneczna

Umieszczono je po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - dodatkowa naklejka z ostrzeżeniem

Dodatkowe ostrzeżenie znajduje się na wewnętrznej stronie słupka B (to także charakterystyczny element marek samochodów tworzących Grupę Volkswagen). Widoczne jest podczas otwierania drzwi pasażera.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - top-tether

Dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych modeli fotelików samochodowych dla dzieci umieszczono w podłodze bagażnika (testujemy 5-osobową wersję Tourneo Connect).

Punkt ten jest jednocześnie - a raczej przede wszystkich - oczkiem do mocowania siatki lub linek zabezpieczających transportowane przedmioty.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - mocowania Isofix/i-Size

Na skrajnych miejscach kanapy (wersja 5-osobowa) znalazły się pary mocowań Isofix (i-Size). Schowano je w nacięciach tapicerki, które zabezpieczono suwakiem.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - blokada otwierania szyb i drzwi

Szyby boczne otworzymy tylko w pierwszej parze drzwi. Mają one sterowanie automatyczne, stąd wyposażono je w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców.

Szyby z tyłu zamontowane są na stałe. Za dopłatą 500 złotych zyskamy funkcję ich uchylenia.

W umieszczonym panelu w drzwiach kierowcy znajduje się elektryczna blokada uniemożliwiająca otwarcie od środka samochodu drugiej pary drzwi.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - przyciemniane szyby tył

Przyciemniane szyby z tyłu są fabrycznym elementem każdem wersji wyposażenia trzeciej generacji Forda Grand Tourneo Connect.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - panoramiczny dach

Panoramiczny dach (bez podziału i otwierania jednej części) jest opcją. Wyceniono ją na 1800 zł lub zawarto w wybranych pakietach.

Obecność dach wyklucza montaż dodatkowej półki oraz klimatyzacją dla II rzędu siedzeń.

Szklany dach nie ma rolety.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - skórzana tapicerka siedzeń

Na siedzeniach testowanego auta użyto tapicerki tekstylnej (środek) z elementami sztucznej skóry (bok). Ten drugi materiał zastosowano także na plecach foteli. W łatwy sposób usuniemy z nich zabrudzenia pozostawione przez dzieci, np. z podeszwy butów.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - rozkładane stoliki lotnicze

Rozkładane stoliki, które zamontowano w plecach obu foteli, są standardem w wersji Titanium i Active (w Sport niedostępne).

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - nawiewy klimatyzacji + porty ubs-C

W testowanej przez nas wersji Titanium montowana jest klimatyzacja manualna. Za dopłatą do pakietu Pack 3 (11 700 zł) zamienimy ją na automatyczną, dwustrefową. Z jej nawiewów (bez możliwości regulacji obrotów dmuchawy) skorzystają osoby podróżujące w II rzędzie siedzeń.

Standardem wyposażenia są dwa porty usb typu C znajdujące się na końcu centralnej konsoli. Posłużą one za źródło zasilania elektroniki, z której skorzystać mogą dzieci podróżujące na kanapie (wersja 5-osobowa).

Kolejne dwa porty - także usb-C - znajdują się pod środkową częścią kokpitu. Tu zintegrujemy smartfona poprzez Android Auto lub Apple CarPlay.

Gniazda 12V są dwa - jedno w zamykanym schowku za kierownicą, drugi w przestrzeni bagażnika.

Testy - Ford Grand Tourneo Connect III 5-osobowy - linki zabezpieczające rzeczy przewożone w bagażniku

W bagażniku znajdziemy cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Przekątna pomiędzy nimi (wersja z dwa rzędami siedzeń) wynosi 145 cm.

Te same uchwyty służą za dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych fotelików samochodowych typu Isofix dla dzieci.