TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki | Mazda 6 III facelifting 2 sedan

Dziecko w Maździe 6 - foteliki i wózki

09-02-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Po ustawieniu tyłem do kierunku jazdy fotelika/nosidełka na miejscu pasażera poduszka powietrzna pozostała nieaktywna. Bagażnik sedana okazał się wyjątkowo pojemny w próbach pakowania wózków dziecięcych.

Testy - Mazda 6 III faceliting 2 sedan - próby z montażem fotelików samochodowych dla dzieci, pas bezpieczeństwa, Isofix, i-size, top-tether

Foteliki dziecięce użyte w teście Mazdy 6 III facelifting 2 sedan:

- grupa 0/0+ Maxi-Cosi model Pebble Plus montowany tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasa bezpieczeństwa lub opcjonalnej bazy Isofix 2WayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 0/1 Maxi-Cosi model 2WayPearl montowany tyłem lub przodem do kierunku jazdy za pomocą opcjonalnej bazy Isofix 2wayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 1 Britax-Romer model TriFix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z dodatkowym punktem kotwiczenia top-tether z system SI-PAD chroniącym przy zderzeniach bocznych,

- grupa 2-3 Recaro model Monza Nova 2 Seatfix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z systemem ASP chroniącym przy zderzeniach bocznych.

Testy - Mazda 6 III faceliting 2 sedan - próby z montażem fotelika z grupy 0/0+, miejsce pasażera, tyłem do kierunku jazdy

Dezaktywacja poduszki powietrznej pasażera umożliwia ustawienie na jego miejscu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy. W przypadku testowanego egzemplarza Mazdy 6 (III generacja, 2 facelifting) mamy system automatycznego wykrywania nacisku na siedzisko fotela.

Fotelik zamontujemy wyłącznie za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa. Podczas tej próby z wykorzystaniem Maxi-Cosi Pebble Plus nie odnotowaliśmy żadnych uwag. Skorupa fotelika dobrze przylegała do wyprofilowań siedzenia.

Testy - Mazda 6 III faceliting 2 sedan - miejsce na nogi, pasażer, kanapa

Montaż fotelika dziecięcego tyłem do kierunku jazdy na miejscu pasażera wymaga odsunięcia całości od kokpitu. W tej konfiguracji osobie dorosłej siedzącej z tyłu pozostaje około 17 cm wolnego miejsca na wysokości kolan.

Należy też maksymalnie opuścić fotel pasażera (manualna regulacja wysokości jest standardem w testowanej wersji SkyJOY) i ustawić oparcie do pionu.

Testy - Mazda 6 III faceliting 2 sedan - próby z montażem fotelika z grupy 0/0+, baza Isofix, i-Size, kanapa, tyłem do kierunku jazdy

Mazda wyposażyła „szóstkę” w pary mocowań Isofix na skrajnych miejscach kanapy. Obudowano je plastikowymi nakładkami, które ułatwiają prawidłowe wsunięcie szyn. Przy próbie montażu z wykorzystaniem bazy Maxi-Cosi 2WayFix nie odnotowaliśmy żadnyc uwag. Podobnie jak przy rozstawianiu nogi stabilizującej.

Szeroko otwierane drzwi ułatwiają wstawianie i wyjmowanie fotelika. Jednak niskie nadwozie auta wymaga od użytkownika mocniejszego schylenia sylwetki.

Testy - Mazda 6 III faceliting 2 sedan - próby z montażem fotelika z grupy 0+/1, baza Isofix, i-Size, kanapa, tyłem do kierunku jazdy

Na tej samej bazie 2WayFix można zamontować również fotelik 2WayPearl w pozycji tyłem do kierunku jazdy. Przy wkładaniu i wyjmowaniu dziecka z Mazdy 6 należy uważać na opadającą do słupka C linię dachu.

Testy - Mazda 6 III faceliting 2 sedan - miejsce na nogi pasażera, przód, prawy fotel

Ustawienie na kanapie fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy wymaga dosunięcia fotela pasażera do kokpitu. Pomimo to zajmująca to miejsce osoba dorosła nie powinna narzekać na brak miejsca na wysokości kolan.

Testy - Mazda 6 III faceliting 2 sedan - próby z montażem fotelika z grupy 0+/1, baza Isofix, i-Size, kanapa, przodem do kierunku jazdy

Ten sam fotelik na tej samej bazie można obrócić przodem do kierunku jazdy (zalecamy jednak możliwie jak najdłużej stosowanie pozycji odwrotnej). Przy tym ustawieniu bez problemu zmienialiśmy kąt pochylenia skorupy w pełnym zakresie regulacji.

Zarówno kanapa Mazdy 6, jak i wykorzystywane przez nas elementy Maxi-Cosi spełniają standard i-Size.

Testy - Mazda 6 III faceliting 2 sedan - próby z zapięciem pasa top-tether fotelika Isofix, kanapa

We flagowej limuzynie Mazdy dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych fotelików dziecięcych umieszczono w kabinie pasażerskiej za skrajnymi zagłówkami kanapy. Dostęp do niego jest bardzo łatwy.

Testy - Mazda 6 III faceliting 2 sedan - próby z montażem fotelika dziecięcego z grupy 1, Isofix, kanapa, przodem do kierunku jazdy

W nakładki na punkty mocowania Isofix bez przeszkód wsunęliśmy szersze szyny fotelika Britax-Romer TriFix. Cała konstrukcja optymalnie przylegała do kanapy. Bez przeszkód mogliśmy zmieniać kąt pochylenia skorupy fotelika w pełnym zakresie regulacji.

Siedzisko kanapy ma 48 cm długości, samo oparcie 68 cm wysokości. Zagłówek skrajnych miejsc ustawimy w 4 zakresach pomiędzy 76 a 85 cm. Kąt pochylenia oparcia kanapy wynosi 105 st.

Testy - Mazda 6 III faceliting 2 sedan - próby z montażem fotelika dziecięcego z grupy 2-3, Isofix, kanapa, przodem do kierunku jazdy

Przed montażem fotelika Recaro Monza Nova 2 Seatfix wyjęliśmy zagłówek z kanapy. Zapewnia to optymalne przyleganie konstrukcji do powierzchni oparcia siedzenia. Demontaż zagłówka jest prostą czynnością do wykonania.

Podstawa fotelika nie zakrywała zamka do wpięcia klamry pasa bezpieczeństwa, z którego korzysta także dziecko.

Pomimo ostrzejszego opadania linii dachu sedana do słupka C bez problemu ustawiliśmy maksymalne położenie zagłówka fotelika. Zmierzona przez nas wysokość od siedziska kanapy do podsufitki wyniosła 91 cm.

Testy - Mazda 6 III faceliting 2 sedan - dziecko bez fotelika na środkowym miejscu kanapy

Od 2014 roku obowiązuje w Polsce przepis zezwalający na przewożenie dziecka (powyżej 3 roku życia) poza fotelikiem w sytuacji, gdy na kanapie nie ma miejsca na montaż trzeciej sztuki. Zwracamy na to uwagę w naszych testach, z reguły praktycznie we wszystkich ocenianych samochodach jest to fizycznie niemożliwe (dziecko musi siedzieć na środkowym miejscu i być prawidłowo zapięte pasem bezpieczeństwa).

Po montażu na skrajnych miejscach kanapy Mazdy 6 sedan naszych dwóch największych fotelików dziecięcych Isofix (Britax-Romer TriFix i Recaro Monza Nova 2 Seatfix) pozostało pomiędzy nimi około 35 cm wolnej przestrzeni. Niemniej stanowczo odradzamy wykorzystanie jej do przewozu trzeciego dziecka.

Środkowy pas bezpieczeństwa umieszczony jest w oparciu kanapy. Zmierzona przez nas szerokość siedziska wyniosła 135 cm.

Testy - Mazda 6 III faceliting 2 sedan - próby z pakowaniem wózków dziecięcych do bagażnika

Wózki dziecięce użyte w teście Mazdy 6 III facelifting 2 sedan:

- dwuczęściowy X-lander z gondolą X-pram,

- spacerówka Quinny model Zapp Xtra 2.

Testy - Mazda 6 III faceliting 2 sedan - próby z pakowaniem do bagażnika wózka dziecięcego z gondolą

Bazowa pojemność bagażnika Mazdy 6 sedan wynosi 460 litrów. Podłoga mierzy 114 cm długości i 102 cm szerokości pomiędzy nadkolami. Na tej przestrzeni bez trudu zmieściliśmy obie części naszego wózka dziecięcego X-lander z gondolą X-pram.

Otwór bagażnika w tym sedanie nie powinien stanowić ograniczenia nawet przy pakowaniu dużych wózków. Na plus zabudowa ramion trzymających klapę.

Testy - Mazda 6 III faceliting 2 sedan - próby z pakowaniem do bagażnika wózka spacerówki

W tak przestronnym bagażniku bez trudu znaleźliśmy miejsce na złożoną spacerówkę Quinny Zapp Xtra 2.

Na minus brak oczek do zaczepienia siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Na podłodze bagażnika znalazła się gumowa mata (opcja za 440 zł). Nadkola, plecy oparć kanapy i klapę bagażnika pokryto wykładziną, co zabezpiecza powierzchnie przed porysowaniem np. metalowymi elementami wózków.

Testy - Mazda 6 III faceliting 2 sedan - próby z jednoczesnym pakowaniem do bagażnika wózka z gondolą i tzw. parasolki

W bagażniku Mazdy 6 bez trudu zmieściliśmy oba nasze wózki dziecięce. Wysokość od podłogi do półki wynosi 50 cm.

Od ziemi do górnej krawędzi bagażnika jest 66 cm, progu ładunkowego 73 cm, zaś klapa unosi się na 170 cm.