TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Ford S-Max hybrid 7-osobowy

Dziecko w Fordzie S-Max hybrid - wyposażenie samochodu

24-03-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Na pokładzie Forda S-Max znajdziemy trzy pary mocowań Isofix do fotelików samochodowych dla dzieci. Jest też kilka praktycznych elementów, jak dodatkowe lusterko, składane stoliczki czy rolety przeciwsłoneczne.

Testy - Ford S-Max hybrid - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera jest standardem każdej wersji wyposażenia Forda S-Max. Umieszczono go w prawym boku kokpitu, dostęp możliwy jest dopiero przy pełnym otwarciu drzwi.

Do zmiany statusu poduszki powietrznej pasażera - zgodnie z widniejącym schematem - potrzebny jest kluczyk. W przypadku testowanej wersji ST-Line schowano go module systemu Ford KeyFree.

Testy - Ford S-Max hybrid - sygnalizacja aktywnej poduszki powietrznej pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono na środkowej części kokpitu, tuż pod 8-calowym wyświetlaczem dotykowym.

Przy aktywnej poduszce powietrznej podświetla się piktogram z napisem ON.

Testy - Ford S-Max hybrid - sygnalizacja nieaktywnej poduszki powietrznej pasażera, OFF

Po dezaktywacji działania poduszki powietrznej pasażera podświetla się - na cały czas pracy silnika - piktogram z napisem OFF.

Testy - Ford S-Max hybrid - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Ford S-Max hybrid - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Umieszczono je na obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Ford S-Max hybrid - top-tether, mocowanie wybranych modeli fotelików samochodowych dla dzieci

II rząd siedzeń Forda S-Max tworzą trzy niezależne fotele. W plecach oparć każdego z nich umieszczono top-tether, dodatkowy punkt kotwiczenia wybranych fotelików samochodowych dla dzieci.

Testy - Ford S-Max hybrid - trzy pary mocowań Isofix/i-Size

Odpowiadają im trzy pary mocowań Isofix (i-Size). Uchwyty schowano w nacięciach skórzanej kanapy, wokół brakuje plastikowych nakładek ułatwiających wsunięcie szyn fotelika.

Testy - Ford S-Max hybrid - dodatkowe lusterko do obserwacji dzieci

W konsoli nad przednią szybą umieszczono rozkładane lusterko ułatwiające obserwację dzieci podróżujących w II rzędzie siedzeń. To standard wyposażenia każdej wersji Forda S-Max.

Testy - Ford S-Max hybrid - sygnalizacja - nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie

Jeśli przed rozpoczęciem jazdy otwierana była druga para drzwi, to po wyłączeniu silnika na centralnym wyświetlaczu na kokpicie wyświetla się komunikat "Sprawdź, czy na tylnych siedzeniach są pasażerowie".

Testy - Ford S-Max hybrid - elektryczna blokada możliwości otwarcia szyb i drzwi

W Fordzie S-Max obie pary drzwi wyposażono w elektrycznie regulowane szyby boczne. Każda z nich opuszcza się i podnosi automatycznie, stąd posiadają funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować ich działanie przyciskiem umieszczonym w panelu swoich drzwi. Jednocześnie jest to zabezpieczenie przed możliwością otwarcia tylnych drzwi od środka.

Testy - Ford S-Max hybrid - tapicerka foteli

Fabrycznym elementem wersji ST-Line jest tapicerka Miko Suede. Częściowo wykonana jest ze skóry, którą pokryto plecy oparć foteli. Ułatwia to zmywanie wszelkich zabrudzeń pozostawionych przez podeszwy butów dzieci podróżujących w II rzędzie.

Testy - Ford S-Max hybrid - składane stoliki lotnicze

W plecach oparć foteli znajdują się również składane stoliki lotnicze. To standard wyposażenia każdej wersji S-Max.

Testy - Ford S-Max hybrid - przyciemniane szyby boczne

Przyciemniane szyby boczne są standardem w wersji ST-Line i Vignale.

Testy - Ford S-Max hybrid - rolety w II parze drzwi

W drugiej parze drzwi mogą znaleźć się także rolety przeciwsłoneczne. Są one dostępne wyłącznie w pakiecie zawierającym szklany dach.

Testy - Ford S-Max hybrid - panoramiczny dach szklany

Dach panoramiczny dostępny jest także jako jeden element. Elektrycznie sterowana roleta odsuwa się od strony II rzędu siedzeń.

Testy - Ford S-Max hybrid - kratki nawiewów dwustrefowej klimatyzacji manualnej

Standardem wyposażenia Forda S-Max jest dwustrefowa klimatyzacja automatyczna. Z jej nawiewów mogą skorzystać osoby podróżujące na kanapie. Kratki nawiewów (bez możliwości zamknięcia) umieszczono z tyłu centralnego tunelu.

Testy - Ford S-Max hybrid - gniazda zasilania 12V i 230V

Na dole tunelu znajdują się dwa gniazda - 12V i 230V - do których można podłączyć zasilanie urządzeń elektronicznych, z których korzystają dzieci w trakcie podróży.

Dwa porty USB znajdują się na dole centralnej części kokpitu. Przez oba sparujemy zawartość smartfona - Android Auto lub Apple CarPlay. Obok jest jeszcze jedno gniazdo 12V.

Testy - Ford S-Max hybrid - uchwyty do mocowania siatki w bagażniku

Standardem wyposażenia są haczyki do siatki lub linek zabezpieczających przewożone w bagażniku przedmioty. Dwa umieszczono przy progu ładunkowe, kolejne już w kabinie pasażerskiej, na dole słupków C.