TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Kia Ceed

Dziecko w Kii Ceed - wyposażenie samochodu

11-07-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W ramach modernizacji trzecia generacja Kii Ceed otrzymała nowy element bezpieczeństwa - przypomnienie kierowcy o sprawdzeniu czy na kanapie auta nie pozostało dziecko. Pozostałe, które bierzemy pod uwagę w naszych testach, w większości stanowią fabryczne wyposażenie wszystkich wersji.

Testy - Kia Ceed III hatchback - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera umieszczono w prawym boku kokpitu Kii Ceed. Dostęp do niego możliwy jest przy pełnym otwarciu drzwi.

To mechaniczny zamek. Do zmiany statusu poduszki powietrznej - zgodnie z widniejącym schematem - potrzebny jest kluczyk. Ten sam co do stacyjki silnika. W przypadku testowanej wersji wyposażenia GT-Line schowano go w module Smart Key z przyciskiem start/stop.

Testy - Kia Ceed III hatchback - aktywna poduszka powietrzna, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono na centralnej części kokpitu, pomiędzy 10,25-calowym ekranem dotykowym, a dwustrefową klimatyzacją.

Przy aktywnej podświetla się, na 60 sekund od uruchomienia silnika, napis ON z przypisaną ikonką.

Testy - Kia Ceed III hatchback - dezaktywacja poduszki powietrznej pasażera, OFF, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera podświetla się napis OFF z odpowiednią ikonką.

Testy - Kia Ceed III hatchback - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Kia Ceed III hatchback - osłona przeciwsłoneczna pasażera

Umieszczono je po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Kia Ceed III hatchback - top-tether

W plecach skrajnych miejsc kanapy umieszczono dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych modeli fotelików samochodowych dla dzieci.

Testy - Kia Ceed III hatchback - mocowania Isofix/i-size

Skrajne miejsca kanapy wyposażono w pary mocowań Isofix (i-Size). Ukryto je pod zdejmowanymi zaślepkami. Wokół uchwytów znajdują się plastikowe prowadnice ułatwiające wsunięcie szyn fotelika.

Testy - Kia Ceed III hatchback - sprawdź tylne siedzenia

Trzecia generacja Kii Ceed po faceliftingu otrzymała nowy element związany z bezpieczeństwem. To komunikat dla kierowcy, aby sprawdził czy na kanapie nie pozostał pasażer - w domyśle dziecko. W tym egzemplarzu wyświetla się on na cyfrowym zestawie zegarów.

Testy - Kia Ceed III hatchback - blokada otwarcia szyb

Wszystkie wersje wyposażenia posiadają elektrycznie regulowane szyby w obu parach drzwi. Z przodu opuszczają się i unoszą automatycznie stąd dodatkowa funkcja zapobiegająca przypadkowemu przycięciu palców. Z tyłu otwierają się sekwencyjnie i wymagają trzymania palca na przycisku.

Kierowca może zablokować pasażerom możliwość otwierania i zamykania szyb za pomocą przycisku umieszczonego w panelu swoich drzwi.

Testy - Kia Ceed III hatchback - blokada otwarcia drzwi

Blokada możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka jest mechaniczna. Służący do tego zamek umieszczono po wewnętrznej stronie ramie. Do jej załączenia - zgodnie z wytłoczonym kierunkiem - potrzebny jest płaski, pasujący do wąskiej szczeliny przedmiot (w domyśle kluczyk od stacyjki silnika).

Testy - Kia Ceed III hatchback - przyciemniane szyby

Od wersji wyposażenia L standardem są przyciemniane szyby w tyłu. W drugiej w kolejności M wymagają dopłaty do pakietu Smart (4000 zł).

Testy - Kia Ceed III hatchback - tapicerka foteli

Standardem wyposażenia wersji GT-Line jest tapicerka materiałowo-skórzana. Tkaniną pokryto plecy obu foteli. Pomimo to łatwo usunąć z nich zabrudzenia np. pozostawione ślady butów dzieci podróżujących w fotelikach.

Testy - Kia Ceed III hatchback - nawiewy dwustrefowej klimatyzacji

Poza bazową wersją S w pozostałych standardem jest dwustrefowa klimatyzacja automatyczna. Z jej nawiewów, umieszczonych na końcu centralnego tunelu, skorzystają osoby podróżujące na kanapie.

Testy - Kia Ceed III hatchback - port usb na środkowym tunelu

Innym fabrycznym elementem - poza wersjami S i M - jest port usb na końcu centralnej konsoli. Można do niego podłączyć zasilanie urządzeń elektronicznych, z których będą korzystały dzieci w trakcie podróży.

Dwa następne porty usb zajdziemy na dole środkowej części kokpitu. Jeden to tylko zasilanie, drugi dodatkowe obsługuje Android Auto i Apple CarPlay. Obok nich jest samochodowe gniazdo 12V.

Testy - Kia Ceed III hatchback - rozkładany podłokietnik kanapy

Składany podłokietnik na środku kanapy jest standardem od wersji M. Wewnątrz znajdują się dwa miejsca na kubki lub butelki z napojami. Całość pokryto tapicerką z czarnego materiału.

Według naszych pomiarów podłokietnik ma 38 cm długości, 22 cm szerokości, 7 cm grubości i 18 cm wysokości (od siedziska do łokcia).

Testy - Kia Ceed III hatchback - linki zabezpieczające bagaż

W podłodze bagażnika Kii Ceed hatchback umieszczono cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Ich przekątna wynosi 96 cm.