TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Kia Sportage plug-in

Dziecko w Kii Sportage - wyposażenie samochodu

22.05.2024 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Nie wszystkie elementy, które zaliczamy do bezpieczeństwa i komfortu podróży dzieci, znajdziemy w bazowej wersji wyposażenia Kii Sportage. Z dopłat do topowego poziomu GT-Line mamy szklany dach.

Testy - Kia Sportage plug-in - wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera

Przełącznik statusu czołowej poduszki powietrznej pasażera umieszczono w prawym boku kokpitu Kii Sportage. Dostępnej do niej możliwy jest po pełnym otwarciu drzwi.

Jest to mechaniczny zamek, do którego należy - zgodnie z widniejącym schematem - użyć kluczyka. Od wersji wyposażenia Anniversary przeznaczony do tego grot schowano w module Smart Key.

Testy - Kia Sportage plug-in - sygnalizacja aktywnej poduszki powietrznej pasażera, ON

Panel z aktualnym statusem poduszki powietrznej pasażera umieszczono w podstawie lusterka wstecznego.

Przy aktywnej podświetla się - na minutę od uruchomienia silnika - piktogram z napisem ON.

Testy - Kia Sportage plug-in - sygnalizacja nieaktywnej poduszki powietrznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy, OFF

Po dezaktywacji przedniej poduszki powietrznej pasażera podświetla się - przez cały czas pracy silnika, także w trybie elektrycznym - piktogram z napisem OFF.

Testy - Kia Sportage plug-in - ostrzeżenie, aktywna poduszka powietrzna, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Ostrzeżenia przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej mają formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Kia Sportage plug-in - ostrzeżenie, osłona przeciwsłoneczna pasażera

Ostrzeżenia te znalazły się po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Kia Sportage plug-in - top-tether, dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików Isofix

W plecach oparć skrajnych miejsc kanapy umieszczono top-tether, dodatkowy punkt kotwiczenia wybranych modeli fotelików samochodowych dla dzieci.

Testy - Kia Sportage plug-in - mocowania Isofix, kanapa

Odpowiadają im pary mocowań Isofix (i-Size) na skrajnych miejscach kanapy. Wokół nim zabrakło plastikowych nakładek ułatwiających wsunięcie szyn fotelika.

Testy - Kia Sportage plug-in - uwaga, czy wszyscy pasażerowie wysiedli

Po wyłączeniu silnika i otwarciu drzwi na wyświetlaczu za kierownicą pojawia się komunikat „Sprawdź, czy na tylnych fotelach znajdują się pasażerowie lub przedmioty”. W domyśle to przypomnienie o niepozostawianiu samych dzieci w samochodzie.

Testy - Kia Sportage plug-in - blokada sterowania bocznymi szybami

Elektryczne sterowanie bocznymi szybami to standard w Kii Sportage, ale uwaga. Wszystkie otwierają się i zamykają sekwencyjnie, podczas tej czynności należy trzymać palec na przycisku.

Wyjątkiem jest topowa wersja GT-Line. Jednak i w niej ograniczono automatykę - a tym samym wyposażenie w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców - tylko do szyb w przedniej parze drzwi.

Kierowca może zablokować wszystkim pasażerom możliwość sterowania bocznymi szybami przyciskiem umieszczonym w panelu swoich drzwi.

Testy - Kia Sportage plug-in - blokada otwarcia drzwi

W ramie drugiej pary drzwi znajduje się blokada możliwości ich otwarcia od środka samochodu. W Kii Sportage jest to mechaniczny przełącznik, do którego - zgodnie z wytłoczonym schematem - należy użyć grotu schowanego w module Smart Key. Albo dowolnie płaskiego przedmiotu pasującego do wąskiej szczeliny.

Testy - Kia Sportage plug-in - przyciemniane szyby z tyłu

Jedynie w bazowej wersji wyposażenia M nie ma przyciemnych szyb z tyłu.

Testy - Kia Sportage plug-in - okno dachowe, otwierany szyberdach

Panoramiczne okno dachowe, z możliwością otwarcia nad fotelami z przodu, to opcja dostępna w wersji Anniversary, Business Line oraz GT-Line. W każdej z nich dopłata wynosi 4000 złotych.

Testy - Kia Sportage plug-in - nawiewy klimatyzacji, kanapa

Standardem wyposażenia topowej wersji GT-Line jest trójstrefowa klimatyzacja automatyczna. Panel ze sterowaniem temperaturą oraz kratki nawiewów dla pasażerów kanapy znajdują się na końcu centralnego tunelu.

Testy - Kia Sportage plug-in - porty usb-c

Od drugiej wersji wyposażenia L w plecach oparć fotela kierowcy i pasażera znajdują się porty usb-c. Dzięki nimi można zasilać urządzenia multimedialne, z których korzystają dzieci podczas podróży.

Kolejne porty usb-c znajdują się z przodu na centralnej konsoli. Jeden z nich służy do parowania smartfona poprzez Android Auto lub Apple CarPlay.

Obok nich oraz w bagażniku znajdziemy samochodowe gniazda 12V.

Testy - Kia Sportage plug-in - tapicerka siedzeń

Topowa wersja GT-Line wyróżnia się skórzaną tapicerką. Jednak plecy foteli wykończono panelem z tworzywa sztucznego. Skórę wykorzystano jedynie do wykonania kieszeni.

Z obu tych materiałów z łatwością usuniemy zabrudzenia, na przykład pochodzące z butów dzieci podróżujących w fotelikach ustawionych na kanapie.

Testy - Kia Sportage plug-in - rozkładany podłokietnik kanapy

Rozkładany podłokietnik kanapy to również standard każdej wersji Kii Sportage. Znajdziemy w nim dwa uchwyty na kubki/butelki z napojami.

Testy - Kia Sportage plug-in - linki zabezpieczające przedmioty w bagażniku

Oczka do mocowania siatki lub linek zabezpieczających transportowane przedmioty w bagażniku są fabrycznym elementem każdej wersji Kii Sportage. Przekątna pomiędzy nimi wynosi 126 cm.

TESTY | Kia Sportage plug-in