TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Nissan Townstar kombi

Dziecko w Nissanie Townstar kombi - wyposażenie samochodu

21-11-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Townstar - nowy model Nissana - w odmianie osobowej wyróżnia się trzema parami mocowań Isofix oraz dodatkowym lusterkiem do obserwacji dzieci i składanymi stolikami dla osób podróżujących na kanapie. Na naszej liście wyszczególniamy także pięć portów usb oraz siatkę oddzielającą przestrzeń bagażnika od kabiny pasażerskiej.

Testy - Nissan Townstar kombi - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera jest standardem każdej wersji wyposażenia Nissana Townstar. Umieszczono go w prawym boku kokpitu. Dostęp możliwy jest dopiero po pełnym otwarciu drzwi.

To typowe dla Renault (testowany model jest bliźniakiem Kangoo) w postaci wbudowanego przełącznika. Należy go wcisnąć i obrócić zgodnie z zamieszczonym schematem.

Testy - Nissan Townstar kombi - aktywna poduszka powietrzna, pasażer

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono w podstawie lusterka wstecznego.

Przy aktywnej podświetla się - na minutę od uruchomienia silnika - napis ON z przypisaną kontrolką.

Testy - Nissan Townstar kombi - dezaktywacja poduszki powietrznej pasażera, OFF, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji podświetla się - na cały czas pracy silnika - napis OFF z przypisaną kontrolką.

Testy - Nissan Townstar kombi - ostrzeżenie, osłona przeciwsłoneczna pasażera, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy, poduszka powietrzna

Ostrzeżenia przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej mają formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Nissan Townstar kombi - osłona przeciwsłoneczna pasażera

Umieszczono je po obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Nissan Townstar kombi - top-tether, dodatkowy punkt kotwiczenia, fotelik dziecięcy

W każdej wersji wyposażenia Nissana Townstar dostępne są trzy pary mocowań Isofix.

Jedną mamy na prawym fotelu pasażera. W plecach jego oparcia - na dole - znajduje się top-tether (dodatkowy punkt kotwiczenia wybranych fotelików samochodowych dla dzieci).

Testy - Nissan Townstar kombi - mocowania Isofix, i-Size, fotel pasażera

Parę Isofix (i-Size) na fotelu pasażera umieszczono bezpośrednio pomiędzy jego siedziskiem i oparciem.

Testy - Nissan Townstar kombi - top-tether, kanapa

W podłodze bagażnika, tuż za oparciem kanapy, znajdziemy kolejne dwa punkty top-tether.

Testy - Nissan Townstar kombi - mocowania Isofix, i-Size, skrajne miejsca kanapy

Odpowiadają im dwie pary mocowań Isofix (i-Size) na skrajnych miejscach kanapy. Każdy z nich obudowano plastikową nakładką ułatwiającą prawidłowy montaż szyn fotelika.

Testy - Nissan Townstar kombi - dodatkowe lusterko do obserwacji dzieci

Poza bazową wersją Acenta w kolejnych - Business i Tekna - standardem wyposażenia jest dodatkowe lusterko wewnętrze. Po rozłożeniu jest ono pomocne do obserwacji dzieci podróżujących na kanapie. Umieszczono jej w podstawie mocowania lusterka wstecznego.

Testy - Nissan Townstar kombi - blokada regulacji bocznymi szybami

Do wyposażenia dwóch najwyższych wersji przypisano również elektryczną regulację szyb w drugiej parze drzwi (w Acenta manualnie). Każdą z nich opuścimy i podniesiemy automatycznie, stąd funkcja zapobiegająca przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować ich działanie przyciskiem umieszczonym w panelu swoich drzwi.

Testy - Nissan Townstar kombi - blokada otwarcie przesuwanych drzwi

Druga para drzwi ma konstrukcję przesuwaną. Możliwość ich otwarcia od środka pojazdu można zablokować. Służy do tego tradycyjny przełącznik w ramie drzwi. Nie inaczej jest w tym przypadku, chociaż na pierwszy rzut oka jest on niewidoczny.

Do zmiany statusu blokady - zgodnie z wybitym obok kierunkiem - potrzebny jest płaski, pasujący do wąskiej szczeliny, przedmiot. W domyśle to kluczyk od stacyjki zapłonu silnika. W testowanej wersji wyposażenia Tekna (jak i niższej Business) schowano go w module systemu i-Key.

Testy - Nissan Townstar kombi - lotnicze stoliki

W oparciach foteli umieszczono dwa rozkładane stoliki. W każdym znajduje się otwór o średnicy standardowej puszki do picia.

Testy - Nissan Townstar kombi - tapicerka foteli

Siedzenia w wersjach Business i Tekna pokryto tapicerką tekstylną z elementami sztucznej skóry. Materiał ten zastosowano również z tyłu oparć foteli. Ułatwia to usunięcie wszelkich zabrudzeń, np. śladów butów pozostawionych przez dzieci podróżujące w fotelikach ustawionych na kanapie.

Testy - Nissan Townstar kombi - przyciemniane szyby

Przyciemniane szyby z tyłu są standardem jedynie w testowanej wersji Tekna. W Business można je wybrać w pakiecie Styl (6000 zł). W bazowej Acenta niedostępne.

Testy - Nissan Townstar kombi - nawiewy klimatyzacji dla pasażerów kanapy

Klimatyzacja automatyczna to także fabryczny element wersji Tekna (w pozostałych manualna). W pakiecie z nią otrzymujemy dwie kratki nawiewów umieszczone na końcu środkowego tunelu.

Testy - Nissan Townstar kombi - gniazdo 12V, porty usb, zasialnie, audio

Także na końcu środkowego tunelu znajdziemy samochodowe gniazdo 12V i dwa porty usb. Dzięki nim w łatwy sposób podłączymy zasilanie urządzeń elektronicznych, które pomogą zająć uwagę dzieci podczas podroży.

Kolejne gniazdo 12V umieszczono w lewym nadkolu bagażnika oraz w zamykanym schowku za kierownicą. Znajdziemy w nim jeszcze dwa porty usb. Jest i piąty, w obramowaniu ekranu dotykowego wbudowanego w kokpitu. Tylko podłączenie smartfona w tym miejscu pozwoli nam na skorzystanie z Android Auto lub Apple CarPlay.

Większości tych rozwiązań nie ma wersja wyposażenia Acenta.

Testy - Nissan Townstar kombi - siatka i linki zabezpieczające przewożony bagaż

W podłodze bagażnika znalazły się cztery oczka do siatki lub linek, którymi możemy zabezpieczyć transportowane przedmioty.

W standardzie duża siatka oddzielająca przestrzeń bagażnika od kabiny pasażerskiej.