TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Toyota Yaris Cross

Dziecko w Toyocie Yaris Cross - wyposażenie samochodu

11-05-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Oceniany pod kątem bezpieczeństwa i komfortu podróży dzieci egzemplarz Toyoty Yaris Cross można wyróżnić za system podwójnej podłogi bagażnika. Dla osób podróżujących na kanapie zabrakło nawiewów dwustrefowej klimatyzacji automatycznej.

Testy - Toyota Yaris Cross - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera jest standardem wyposażenia każdej wersji Toyoty Yaris Cross. Umieszczono go w prawym boku kokpitu, dostęp możliwy jest po pełnym otwarciu drzwi.

Do zmiany statusu poduszki powietrznej pasażera - zgodnie z widniejącym schematem - należy użyć kluczyka, tego samego co do stacyjki silnika. W naszym przypadku (wersja Adventure) schowano go w pilocie systemu bezkluczykowego dostępu do samochodu.

Testy - Toyota Yaris Cross - status aktywnej poduszki powietrznej pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono na dole środkowej części kokpitu (pod zestawem sterowania klimatyzacją).

Przy aktywnej poduszce powietrznej podświetla się - na 60 sekund od uruchomienia silnika - napis ON ze stosownym piktogramem.

Testy - Toyota Yaris Cross - status odłączonej poduszki powietrznej pasażera, OFF, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Przy wyłączonej poduszce powietrznej pasażera podświetla się - przez cały czas pracy silnika - napis OFF ze stosownym piktogramem.

Testy - Toyota Yaris Cross - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Toyota Yaris Cross - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Umieszczono je po obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Toyota Yaris Cross - top-tether, dodatkowe kotwiczenie fotelików dziecięcych

W plecach oparć skrajnych miejsc kanapy Yarisa Cross umieszczono top-tether, czyli dodatkowy punkt kotwiczenia wybranych fotelików samochodowych dla dzieci.

Testy - Toyota Yaris Cross - mocowania Isofix/i-Size na skrajnych miejscach kanapy, montaż fotelików samochodowych dla dzieci

Na kanapie odpowiadają im pary Isofix (i-Size). Obudowano je plastikowymi prowadnicami, które ułatwiają poprawne wsunięcie szyn fotelika. Nieużywane można zabezpieczyć plastikową nakładką. Po zdjęciu trzeba dla nich znaleźć miejsce do przechowania.

Testy - Toyota Yaris Cross - blokada otwarcia szyb

Poza bazową wersją Active na fabrycznym wyposażeniu pozostałych znajdują się elektrycznie regulowane szyby w obu parach drzwi. Opuszcza się je i podnosi automatycznie stąd dodatkowe zabezpieczenie przed przypadkowym przycięciem palców.

Kierowca może zablokować ich działanie przyciskiem znajdującym się w panelu swoich drzwi.

Testy - Toyota Yaris Cross - blokada otwarcia drzwi

W ramie drugiej pary drzwi znajduje się mechaniczna blokada możliwości ich otwarcia od środka samochodu. Do zmiany jej statusu - zgodnie z wytłoczonym schematem - należy przestawić wbudowaną dźwigienkę.

Testy - Toyota Yaris Cross - ostrzeżenie Uwaga sprawdź tylne siedzenia

Toyotę Yaris Cross wyposażono w nowy element zwiększający bezpieczeństwo - w domyśle dzieci. Po wyłączeniu silnika na centralnym miejscu deski rozdzielczej wyświetla się komunikat „Uwaga: Sprawdź tylne siedzenie”.

Testy - Toyota Yaris Cross - przyciemniane szyby

Przyciemniane szyby z tyłu są standardem w wersjach wyposażenia Executive i Adventure. W Comfort wymagają zamówienia pakietu Style za 5500 zł. W bazowej Active nie ma takiej możliwości.

Testy - Toyota Yaris Cross - materiałowa tapicerka siedzeń

Fabrycznym elementem testowanej wersji Adventure jest czarna tapicerka tekstylno-skórzana. Tym drugim materiałem pokryto plecy obu foteli, co ułatwia usuwanie zabrudzeń, np. śladów butów, pozostawionych przez dzieci podróżujących w fotelikach na kanapie.

Testy - Toyota Yaris Cross - audio, usb, 12V, ładowarka indukcyjna

Jedyny w Toyocie Yaris Cross port usb znajduje się w dolnej części kokpitu. Za jego pośrednictwem uzyskamy dostęp do zawartości smartfona poprzez Android Auto lub Apple CarPlay. Aby podłączyć do niego zasilanie urządzeń multimedialnych, z których korzystają podróżujące na kanapie dzieci trzeba zaopatrzyć się w dłuższy kabel.

Alternatywą jest pokładowe gniazdo 12V - w każdej wersji wyposażenia znajduje się w konsoli centralnej (obok portu usb). Drugie, ale tylko w Executive i Adventure - schowano w bagażniku. W obu standardem jest ładowarka indukcyjna do smartfonów.

Testy - Toyota Yaris Cross - środkowy podłokietnik kanapy

W wersji Executive i Adventure standardem jest dzielona kanapa w proporcji 40:20:40. Środkowa część może posłużyć za podłokietnik. Po rozłożeniu ma 45 cm długości, 18 cm szerokości i 15 cm wysokości. Znajdują się w nim dwa otwory na napoje.

Testy - Toyota Yaris Cross - siatki i linki w bagażniku

W wersji Executive i Adventure (z wyjątkiem napędu AWD-i) fabrycznym elementem jest dzielona podłoga bagażnika i elastyczna siatka do zabezpieczenia przewożonych przedmiotów. Do jej zaczepienia (lub używanych w naszych testach linek) służą cztery oczka. Przekątna pomiędzy nimi wynosi 118 cm.