TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Volkswagen Taigo

Dziecko w Volkswagenie Taigo - wyposażenie samochodu

08-12-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Volkswagen Taigo posiada w standardzie trzy pary mocowań Isofix do montażu fotelików dziecięcych. W każdej wersji wyposażenia dopłaty wymaga przyciemnienie bocznych szyb.

Testy - Volkswagen Taigo - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera jest standardem każdej wersji wyposażenia Volkswagena Taigo. Umieszczono go w prawym boku kokpitu. Dostęp możliwy jest dopiero po pełnym otwarciu drzwi. Nad nim znalazł się schemat użycia.

Jest to mechaniczny zamek, do którego przeznaczony został kluczyk od stacyjki silnika. W testowanym egzemplarzu samochodu zastąpił go system Keyless Access z przyciskiem start/stop (w wersji Style opcja za 1770 zł lub w pakiecie Comfort za 4900 zł). W jego pilocie schowano grot kluczyka.

Testy - Volkswagen Taigo - aktywna poduszka powietrzna pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera znalazł się po prawej stronie wyświetlacza na środkowej części kokpitu.

Przy aktywnej poduszce podświetla się, na 60 sekund od uruchomienia silnika, napis ON ze stosowną ikonką.

Testy - Volkswagen Taigo - nieaktywna poduszka powietrzna pasażera, OFF, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Po jej dezaktywacji podświetla się, przez cały czas pracy silnika, napis OFF ze stosowną ikonką.

Testy - Volkswagen Taigo - ostrzeżenie przed montażem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej

Ostrzeżenie przed montażem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma uniwersalny format w postaci piktogramów.

Testy - Volkswagen Taigo - ostrzeżenie przed montażem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej

Umieszczono go po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Volkswagen Taigo - dodatkowe ostrzeżenie, słupek B

Na wewnętrznej stronie środkowego słupka (B) znajduje się dodatkowe ostrzeżenie. Jest ono widoczne w trakcie otwierania przednich drzwi pasażera.

Testy - Volkswagen Taigo - top-tether, fotel pasażera

Fabrycznym elementem wyposażenia fotela pasażera jest para mocowań Isofix. Uzupełniono je dodatkowym punktem kotwiczenia (top-tether), który znajduje się na dole pleców oparcia.

Testy - Volkswagen Taigo - mocowania Isofix, fotel pasażera

Para mocowań Isofix (i-Size) została bezpośrednio schowana pomiędzy siedzisko i oparcie fotela pasażera.

Testy - Volkswagen Taigo - top-tether, kanapa

Kolejne dwa punkty top-tether znajdują się w plecach oparć skrajnych miejsc kanapy.

Testy - Volkswagen Taigo - mocowania Isofix, skrajne miejsca kanapy

Odpowiadają im pary mocowań Isofix (i-Size) na skrajnych miejscach kanapy. Te dla odmiany mają plastikowe prowadnice, które ułatwią szybkie wsunięcie szyn fotelika. Zabrakło na nich maskownic, które można założyć, gdy są nieużywane.

Testy - Volkswagen Taigo - blokada sterowania bocznymi szybami

Wszystkie boczne szyby sterowane są elektrycznie. Opuszczają się i podnoszą automatycznie, stąd wyposażono je w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować ich działanie przyciskiem umieszczonym w panelu swoich drzwi.

Testy - Volkswagen Taigo - blokada otwarcia drzwi od środka samochodu

W ramie tylnych drzwi znajduje się blokada możliwości ich otwarcia od środka samochodu. To mechaniczny przełącznik, do którego należy użyć płaskiego przedmiotu pasującego do wąskiej szczeliny (w domyśle grot kluczyka z modułu Keyless Access). Schemat działania wytłoczono nad nim.

Testy - Volkswagen Taigo - tapicerka materiałowa Tracks 2

Na siedzeniach wersji wyposażenia Style znalazła się materiałowa tapicerka Tracks 2. Obłożono nią także plecy oparć foteli. Bez problemu usunęliśmy z nich zabrudzenia pozostawione przez buty dzieci podróżujących w fotelikach ustawionych na kanapie.

Testy - Volkswagen Taigo - przyciemniane szyby z tyłu

Przyciemniane szyby z tyłu są opcją w każdej wersji wyposażenia Volkswagena Taigo. Dopłata wynosi 1050 zł, alternatywą jest pakiet Style od 4030 do 3200 zł.

Testy - Volkswagen Taigo - porty usb-c

Standardem wyposażenia są aż 4 porty usb, ale wyłącznie typu C. Dwa z nich znalazły się na końcu centralnego tunelu. Podłączymy do nich zasilanie gadżetów elektronicznych, które zajmą dzieciom uwagę w trakcie podróży.

Dwa pozostałe znajdują się na dole centralnej części kokpitu. Tu sparujemy zawartość smartfona za pośrednictwem Android Auto lub Apple CarPlay.

Samochodowe gniazdo 12V znajduje się w środkowej konsoli. Standardem jest łączność Bluetooth.

Testy - Volkswagen Taigo - uchwyty do linek w bagażniku

W bagażniku znajdują się cztery oczka do mocowania siatki lub linek zabezpieczających transportowane przedmioty. Przekątna pomiędzy nimi wynosi 116 cm.