TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Volkswagen Tiguan II eHybrid fl 2020

Dziecko w Volkswagenie Tiguan - wyposażenie samochodu

24-01-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Wyposażenie testowanej hybrydy (plug-in) jest identyczne jak w w modelach z jednostkami spalinowymi. Pod kątem komfortu podróży dzieci zmodernizowany Volkswagen Tiguan wyróżnia się 3-strefową klimatyzacją.

Testy - Volkswagen Tiguan II eHybrid fl 2020 - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik poduszki powietrznej jest standardem wyposażenia. Umieszczono go w prawym boku kokpitu. Dostęp możliwy jest dopiero przy pełnym otwarciu drzwi.

Do zmiany statusu poduszki - zgodnie z widniejącym schematem - potrzebny jest kluczyk od stacyjki silnika. W przypadku testowanego egzemplarza Volkswagena Tiguana w wersji Elegance schowano go w module Keyless Access.

Testy - Volkswagen Tiguan II eHybrid fl 2020 - informacja o aktywnej poduszce powietrznej pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono na środku kokpitu - pomiędzy kratkami wentylacji/klimatyzacji.

Przy aktywnej podświetla się - na minutę od uruchomienia silnika - dioda z napisem ON.

Testy - Volkswagen Tiguan II eHybrid fl 2020 - informacja o nieaktywnej poduszce powietrznej pasażera, OFF, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji podświetla się - przez cały czas pracy silnika - dioda z napisem OFF.

Testy - Volkswagen Tiguan II eHybrid fl 2020 - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Volkswagen Tiguan II eHybrid fl 2020 - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Umieszczono je na obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Volkswagen Tiguan II eHybrid fl 2020 - dodatkowe ostrzeżenie, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Dodatkowe ostrzeżenie znajduje się na słupku B, widoczne jest po otwarciu prawych drzwi z przodu.

Testy - Volkswagen Tiguan II eHybrid fl 2020 - top-tether

Z tyłu oparć skrajnych miejsc kanapy znajduje się top-tether, czyli dodatkowe punkty kotwiczenia wybranych fotelików dziecięcych typu Isofix.

Testy - Volkswagen Tiguan II eHybrid fl 2020 - mocowania Isofix/i-Size na skrajnych miejscach kanapy, fotelik samochodowy dla dzieci

Na skrajnych miejscach kanapy znajdują się pary mocowań Isofix (standard i-Size). Nałożono na nie plastikowe prowadnice ułatwiające poprawne wsunięcie szyn fotelika.

Testy - Volkswagen Tiguan II eHybrid fl 2020 - blokada sterowania bocznymi szybami

Standardem wyposażenia są elektrycznie regulowane szyby w obu parach drzwi. Wszystkie opuszczają się i podnoszą automatycznie stąd wyposażono je w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować ich sterowanie przyciskiem umieszczonym w panelu swoich drzwi (pomimo to zachowuje dla siebie pełną funkcjonalność).

Testy - Volkswagen Tiguan II eHybrid fl 2020 - blokada możliwości otwarcia drzwi od środka

Blokada możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka jest manualna. Służy do tego mechaniczny przełącznik umieszczony po wewnętrznej stronie ramy.

Do jego przestawienia potrzebny jest płaski przedmiot pasujący do wąskiej szczeliny (np. kluczyk od zapłonu silnika).

Testy - Volkswagen Tiguan II eHybrid fl 2020 - przyciemniane szyby z tyłu

Przyciemniane szyby z tyłu są fabrycznym elementem wyposażenia każdej wersji Volkswagena Tiguan (także bez względu na rodzaj jednostki napędowej).

Testy - Volkswagen Tiguan II eHybrid fl 2020 - tapicerka foteli

Standardem w testowanej wersji Elegance jest tekstylna tapicerka ArtVelours. Pokryto nią także plecy oparć foteli. Bez problemu usuniemy z niej zabrudzenia pozostawione przez buty dzieci podróżujących w fotelikach ustawionych na kanapie.

Naszą uwagę zwróciły dodatkowe kieszenie na drobne akcesoria, np. smartofon.

Testy - Volkswagen Tiguan II eHybrid fl 2020 - klimatyzacja + gniazdo 12V

Fabrycznym elementem zmodernizowanego Tiguana jest 3-strefowa klimatyzacja Climatronic. Ze swojego ustawienia skorzystają więc osoby podróżujące na kanapie (ustawienie temperatury oraz kierunku i siły nadmuchu).

Poniżej (na końcu centralnego tunelu) dostępne jest gniazdo 12V, które może posłużyć do zasilania elektroniki - gadżetów, z których skorzystają dzieci w trakcie podróży. Aby znalazł się obok port usb typu C trzeba dopłacić 450 złotych.

Drugie gniazdo 12V umieszczono w bagażniku. W testowanym egzemplarzu trzecie znajduje się na dole środkowej części kokpitu.

Obok są jeszcze dwa porty usb-c, zaś pokładowy system audio oparto na opcjonalnym Discover Media (obecnie 5790 zł w pakiecie zawierającym między innymi indukcyjną ładowarkę do smartfona).

Połączenie poprzez Android Auto lub Apple CarPlay wymaga dopłaty jedynie w bazowej wersji Life (900 zł). We wszystkich standardem jest bluetooth.

Testy - Volkswagen Tiguan II eHybrid fl 2020 - rozkładany podłokietnik kanapy

Składany podłokietnik na środku kanapy jest fabrycznym elementem Volkswagena Tiguan po faceliftingu. Według naszym pomiarów ma 35 cm długości i 25 cm szerokości. W środku znajdują się dwa miejsce na napoje o standardowej średnicy lub jeden mniejszy.

Testy - Volkswagen Tiguan II eHybrid fl 2020 - linki zabezpieczające przewożone przedmioty

W bagażniku znajdziemy sześć uchwytów do mocowania siatki (dopłata do firmowej 800 zł) lub linek (rozstaw po przekątnej 128 cm) zabezpieczających przewożone przedmioty.

Zestaw Cargo (siatka na podłogę i druga do oddzielenia przestrzeni bagażnika od kabiny pasażerskiej) kosztuje 1040 zł.