AKCJE PRZYWOŁAWCZE DO SERWISÓW

UOKiK | 2021 | Citroen Berlingo i C3 • Mercedes Klasa CLS, E i S oraz Sprinter • Peugeot Partner i Rifter

Usterki w modelach Citroena, Mercedesa i Peugeota

15-12-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Citroen, Mercedes i Peugeot

Właściciele 776 aut otrzymują na koniec roku zaproszenia do Autoryzowanych Stacji Obsługi. Powodem są naprawy fabrycznych wad, które wykryto dopiero w trakcie eksploatacji.

WEZWANIA DO SERWISÓW | Grudzień 2021 - Citroen Berlingo

Marka Citroen ma dwa nowe powody do wystawienia wezwań do ASO. W przypadku modelu Berlingo wykryto ryzyko wycieku paliwa, co może zakończyć się wybuchem pożaru.

W Polsce problem ten może wystąpić w 69 autach. W ramach naprawy zostanie w nich zmodyfikowany układ zasilania i zaktualizowane oprogramowanie jednostki sterującej.

WEZWANIA DO SERWISÓW | Grudzień 2021 - Citroen C3

Natomiast w Citroenie C3 może dojść do pęknięcia prawej półosi napędowej, a tym samym utraty kontroli nad pojazdem.

Z tego powodu akcją serwisową w Polsce objęto 23 egzemplarze tego modelu. W ASO zostanie przeprowadzony ich przegląd i na podstawie uzyskanych wyników zapadnie decyzja o ewentualnej wymianie wadliwych elementów.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 458 46 85.


WEZWANIA DO SERWISÓW | Grudzień 2021 - Mercedes CLS

Również dwa nowe powody, ale obejmujące 4 modele samochodów, do ogłoszenia kampanii naprawczej ma Mercedes. W modelach należących do Klasy CLS (typ 257), E (typ 223) i S (typ 213) z produkcji pomiędzy 13 a 26 października 2021 mogło dojść do niewłaściwego montażu zacisków hamulców kół przedniej osi. Obniża to sprawność działania układu, co zwiększa ryzyko wypadku.

Mercedes wystawił wezwania do ASO właścicielom 58 egzemplarzy z wymienionej gamy modelowej. Producent zadeklarował się do bezpłatnej wymiany wadliwych części.

WEZWANIA DO SERWISÓW | Grudzień 2021 - Mercedes Sprinter

Druga akcja Mercedesa dotyczy Sprintera (typ 907) i położenia wiązki elektrycznej względem przewodów układu hamulcowego. Wzajemne tarcie może doprowadzić do uszkodzenia izolacji, a tym samym zwarcia, jak też stopienia niektórych elementów i wycieku płynu. Fakt ten zasygnalizuje kierowcy kontrolka na desce rozdzielczej, niemniej zignorowanie tego ostrzeżenia przełoży się na pogorszenie sprawności układu hamowania. Producent nie wyklucza też ryzyka wybuchu pożaru.

W Polsce z tego tyłu wystawiono 547 wezwań do ASO. Producent poinformował w nich o konieczności przeprowadzenia niezbędnych czynności naprawczych.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 354 40 01.


WEZWANIA DO SERWISÓW | Grudzień 2021 - Peugeot Rifter

Ta sama usterka co w Citroenie Berlingo może też wystąpić w bliźniaczych konstrukcjach Peugeot Partner i Rifter.

W tym przypadku kontroli podlega 79 samochodów sprzedanych w Polsce.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 458 46 73.