BEZPIECZEŃSTWO DZIECI

Foteliki samochodowe | Testy

ADAC ocenia kolejną partię fotelików dziecięcych

05-11-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: ADAC

Stowarzyszenie ADAC przetestowała kolejną partię samochodowych fotelików dla dzieci. Najważniejszy wniosek - żaden nie uzyskał oceny niższej niż "dostateczna".

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI | ADAC ocenia kolejną partię fotelików dziecięcych

Tym razem, w cyklicznych testach ADAC, wzięto pod lupę 12 modeli fotelików dziecięcych. Wszystkie za pośrednictwem systemu Isofix.

Jednak przy dwóch z nich - Cybex Aton i ABC Design Tulip - posłużyła do tego opcjonalna baza. Podstawowym sposobem ich mocowania jest samochodowy pas bezpieczeństwa (tyłem do kierunku jazdy).

I co ciekawe różnice w wynikach fotelika Cybex były punktowo minimalne, ale w kategorii "bezpieczeństwo" urosły już do podwójnego "+" na korzyść… pasa.

W przypadku fotelika ABC Design Tulip różnice te były większe i także lepiej wypadł sposób mocowania z pasem bezpieczeństwa. Ten z bazą otrzymał niższe noty w kategorii "montaż".

Najlepiej ocenionym fotelikiem w tym zestawieniu został Joice i-Spin Safe dla dzieci o wzroście pomiędzy 40-105 cm. Na końcu tej listy znalazł się Avova Sperling-Fix i-Size przeznaczony dla dzieci o wzroście pomiędzy 76-150 cm. Ogólnie wszystkie foteliki "rosnące" razem z pasażerem otrzymały niskie noty.

W testach ADAC podawane są także ceny fotelików dziecięcych z rynku niemieckiego. Najtańszym - co jest łatwe do przewidzenia - są modele Cybex i ABC Design montowane za pośrednictwem pasa bezpieczeństwa (170 euro).

Najwięcej (po 600 euro) kosztują foteliki Recaro Salia Elite i BeSafe iZi Modular X1 z bazą iZi Modular i-Size.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI | ADAC ocenia kolejną partię fotelików dziecięcych | Wyniki dla 14 modeli