WYDANIE NA WEEKEND
Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki
Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 11/2020
14-03-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: wikipedia.org, Mercedes, Volvo, Toyota, GDDKiA
W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.
Auto-moto w dobie koronawirusa
Odświeżone Vito także z napędem elektrycznym
Czy płeć manekina ma znaczenie?
Toyota Proace w roli ambulansu Centrum Zdrowia Dziecka
Umowy na inwestycje drogowe pod Centralny Port Komunikacyjny i pierwszą ze stu obwodnic
Auto-moto w dobie koronawirusa
WYDARZENIA | Rozprzestrzeniająca się epidemia COVID-19 odciska piętno na różnych obszarach szeroko pojętej motoryzacji. Pod znakiem zapytania stanęła między innymi inauguracja sezonu Formuły 1 (13-15 marca). Szalę decyzji za odwołaniem Grand Prix Australii przechyliło zarażenie jednego z członków teamu McLarena. Tym samym zespół wycofał się ze startów, a za nim w geście solidarności pozostałe. Dziś już wiadomo, że przesunięto na innym termin Grand Prix Bahrain (20-22 marca), Vietnam (3-5 kwietnia) i Chin (17-19 kwietnia). Piąta z tegorocznych rund zaplanowana jest na 1 maja na torze Circuit Zandvoort w Holandii.
Przełożono również mecze 1. i 2. rundy żużlowej ekstraligi. Nowe daty to 24 kwietnia i 12 czerwca. Kolejne decyzje zapadną pierwszego kwietnia. Trzecia runda powinna się odbyć w dniach 17-19.04.
Odwoływane są również imprezy targowe i spotkania branżowe. Wiadomo, że New York International Auto Show nie odbędzie się w planowanym terminie. Nowy to przełom sierpnia i września. Bez zmian, 9 kwietnia, za to poznamy zwycięzców World Car Awards. A to dzięki, podobnie jak w finale Car of the Year 2020, transmisji video.
Z początku kwietnia na koniec czerwca przełożono lokalną edycję branżowych targów Automechanika Istanbul. Z kolei organizowany w Warszawie XV Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego zamiast w kwietniu odbędzie się w dniach 17-18 listopada.
Wiele instytucji i firm ogranicza dostęp do swoich biur. Część pracowników wysyłana jest do domów i pracuje zdalnie. Być może będzie to początek radykalnych zmian w naszym życiu, w którym coraz więcej spraw załatwimy w świecie cyfrowym. Na takie rozwiązanie stawia teraz sieć sprzedaży samochodów używanych AAA Auto. Kupione on-line auto zostanie dostarczone za darmo. Firma deklaruje, że wszystkie prezentowane pojazdy, jak i fizyczne salony poddawane są dezynfekcji.
Zgodnie z zapowiedzią PKN Orlen rozpoczął wytwarzanie płynu do dezynfekcji rąk. W tym celu przestawiona została linia produkcyjna zakładu w Jedliczach. Jej tygodniowa moc to 750 tysięcy litrów. Środek, dopuszczony do obrotu decyzją Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, dostępny jest w opakowaniach o pojemności pięciu litrów na stacjach paliw koncernu.
Z kolei Grupa Lotos, poprzez swoją fundację, wesprze kwotą pięciu milionów złotych służbę zdrowia. Na stacjach paliw firmy wprowadzono dodatkowe procedury bezpieczeństwa, udostępniono klientom środki do dezynfekcji rąk, a produkty z oferty gastronomiczne sprzedawane są tylko na wynos.
Odświeżone Vito także z napędem elektrycznym
PREMIERA TYGODNIA | Przy okazji debiutu trzeciej generacji Mercedesa Vito (W447), powrócono do oznaczenia Klasa V dla odmian osobowych. W ubiegłym roku przeprowadzano jej modernizację, którą teraz objęto wersję użytkową.
Vito zyskało nowy pas przedni, dokonano też kosmetycznych zmian w przestrzeni pasażerskiej, zaś w części ładunkowej podłogę wykonano z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Do listy wyposażenia dodano linie Base, Pro i Select. Komfort jazdy podnosi zawieszenie pneumatyczne Airmatic. Są też trzy programy jazdy, w tym możliwość podniesienia (+35 mm) lub obniżenia (-10 mm) nadwozia.
Do elementów podnoszących bezpieczeństwo dołączono między innymi system aktywnego hamowania awaryjnego z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów, układ Distronic z możliwością utrzymania zadanej odległości w korku, zestaw świateł LED oraz cyfrowe lusterko wewnętrzne.
Udoskonalona gama dwulitrowych silników wysokoprężnych CDI (OM 654), oferowana już dla Vito Tourer, dostępna jest teraz dla wariantu Furgon. Bez ograniczeń dla modeli z napędem na tylną lub obie osie, można też wybrać przekładnię automatyczną 9G-Tronic.
Nowością dla tego modelu Mercedesa jest kolejny wariant z napędem elektrycznym. eVito Tourer wyposażono w zestaw baterii o pojemności 100 kWh i silnik generujący moc 150 kW (204 KM). Przy średnim zużyciu energii na poziomie 26,2 kWh pozwala to na przejechanie 421 kilometrów. Pełne ładowanie za pośrednictwem instalacji AC 11 kW zajmuje do 10 godzin, przy DC 110 kW można to zrobić w 45 minut.
Mercedes eVito Tourer ma napęd na przednią oś, osiąga prędkość maksymalną 140 km/h (opcjonalnie można ją zwiększyć do 160 km/h) i dysponuje przestrzenią bagażową o pojemności 999 lub 1390 litrów. Auto trafi do sprzedaży w Polsce latem tego roku.
Czy płeć manekina ma znaczenie?
TECHNIKA | Wkład Volvo w rozwój bezpieczeństwa na drodze jest niepodważalny. Marka była prekursorem między innymi upowszechnienia pasów bezpieczeństwa. Od 50 lat gromadzi też dane z wypadków i prowadzi własne testy zderzeniowe.
Analizy te i wyniki doprowadziły do mało odkrywczego, ale wcześniej pomijanego wniosku - różnic anatomicznych mężczyzny i kobiety. Dlatego każde nowe rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo powinno to uwzględniać i stanowić kompromis dla obu płci. W tym celu wykorzystywane są manekiny uwzględniające odmienną budowę ciała, a także odzwierciedlające kobiety w ciąży.
Jednym z efektów tych prac jest system WHIPS, czyli odpowiednio ukształtowany fotel i zagłówek pod kątem zniwelowania różnic anatomicznych. Jak wykazały kolejne badania dotychczasowe ryzyko odniesienia urazu szyi u kobiet spadło o 50 procent.
Następny to system ochrony przed uderzeniami bocznymi (SIPS). Układ wzmocnień konstrukcji samochodu oraz sposób działania poduszki powietrznej o ponad połowę obniżył ryzyko poważnych obrażeń klatki piersiowej bez względu na płeć osoby. Wcześniej u kobiet, z uwagi na różnice w wytrzymałości szkieletu, dochodziło zdecydowanie częściej do takich urazów.
Równie ważne okazały się modyfikacje w działaniu kurtyn powietrznych. Obecnie, w połączeniu z systemem SIPS, zapewniają one efektywną ochronę głowy bez względu na posturę człowieka. Ocenia się, że zmiana ta przyniosła aż 75 procentową poprawę w porównaniu do modeli Volvo bez tego rozwiązania.
Wspomniane już manekiny kobiet w ciąży pozwoliły na przeprogramowanie siły napięcia pasów bezpieczeństwa i otwarcia poduszki powietrznej pod kątem lepszej ochrony płodu.
Toyota Proace w roli ambulansu Centrum Zdrowia Dziecka
WYDARZENIA | Kilkanaście dni temu firma Autogala nieodpłatnie użyczyła Centrum Zdrowia Dziecka Volvo XC90. Samochód wykorzystywany będzie jako ambulans oddziału transplantacyjnego. Kolejnym uzupełnieniem floty CZD jest Toyota Proace. Będzie ona wykorzystywana do transportu medycznego preparatów do żywienia pozajelitowego. W tym celu jej przestrzeń bagażowa została przebudowa na chłodnię. Producent objął auto trzyletnią gwarancją PRO na okres trzech lat lub przebieg miliona kilometrów.
"Centrum Zdrowia Dziecka jest jedyną jednostką, która jest w stanie zapewnić pacjentom dostawy żywienia pozajelitowego na terytorium całego kraju – od Szczecina po Kotlinę Kłodzką. Dla nas najważniejsza jest niezawodność i bezawaryjność, bo taki samochód dziennie pokonuje nawet 1200 kilometrów, a w rok może przejechać nawet ponad 100 tysięcy kilometrów. Praca dla naszego szpitala to będzie prawdziwy sprawdzian dla tego samochodu"
– powiedział Michał Jabłoński, kierownik działu logistyki Centrum Zdrowia Dziecka.
Toyota Proace trafiła do CZD przede wszystkim dzięki czytelnikom magazynu "Zwierciadło". Auto zakupiono z pieniędzy zebranych ze sprzedaży gazety. Na ten cel przeznaczana była złotówka z ceny każdego egzemplarza.
"Ogromne podziękowania dla redakcji "Zwierciadła" i Toyota Motor Poland. Bardzo cieszymy się, że taki samochód dołącza do naszej floty. Potrzebujemy niezawodnych pojazdów, które dotrą do naszych pacjentów w każdych warunkach. Prowadzimy program przewlekłego żywienia pozajelitowego dzieci w warunkach domowych. Takich pacjentów mamy 150. Raz w tygodniu musi do nich dotrzeć zaopatrzenie na siedem dni. Worki muszą być transportowane w specjalnych warunkach, w ściśle określonej temperaturze, by zachowana została jakość preparatów żywieniowych. Dzięki takim autom nasi mali pacjenci mogą przebywać w swoich domach"
– dodał Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.
Umowy na inwestycje drogowe pod Centralny Port Komunikacyjny i pierwszą ze stu obwodnic
POLSKIE DROGI | Powstające w ostatnich latach odcinki autostrad mają uwzględnioną rezerwę pod kolejny pas ruchu. Najbliżej rozpoczęcia takiej inwestycji jest fragment A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą. Do węzła Pruszków zostanie dobudowany trzeci, a dalej do Konotopy czwarty pas w każdym kierunku. Wymaga tego nie tylko rosnący ruch, ale też planowany Centralny Port Komunikacyjny. Według przyjętej lokalizacji znajdzie się on w odległości 1,5 kilometra od A2.
Wokół stolicy planowana jest również Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej, na którą złoży się nowa autostrada A50 i ekspresówka S50. Ta inwestycja również przebiegnie w pobliżu lotniska, z którym powiązana będzie węzłem drogowym.
Stąd też w mijającym tygodniu przedstawiciele GDDKiA oraz CPK podpisali porozumienie o wymianie danych i koordynacji prac zarówno na etapie planowania, projektowania, jak i budowy.
Wydane Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla 14-kilometrowego odcinka S7 Napierki - Mława Wschód (woj. mazowieckie) jest niezwykle ważnym dokumentem. Pozwala bowiem domknąć prace na 70-kilometrowym fragmencie tej ekspresówki od granicy z województwem warmińsko-mazurskim do Płońska. Na pozostałych trzech odcinkach trwa już budowa. Całość ma być gotowa w drugim kwartale 2021 roku.
Dziewięć firm złożyło oferty w przetargu na budowę 12-kilometrowego odcinka S1 od Dankowic do Bielska-Białej. Najniższą kwotę, 586 710 000 złotych zaproponowało konsorcjum Mirbud i Kobylarnia, najwyższą 743 904 274,93 złotych Mostostal Warszawa. Ta ostatnia nie mieści się w kosztorysie założonym przez GDDKiA. Do ostatecznej oceny będą brane jeszcze dwa kryteria - skrócenie czasu realizacji i przedłużenie okresu gwarancji. Rozstrzygnięcie i podpisanie umowy planowane jest na maj tego roku.
GDDKiA szykuje przetarg na budowę pierwszej z programu stu obwodnic. Umowę w tej sprawie, z gwarancją finansowania, podpisano dla Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42. Ogłoszenie przetargu planowane jest jeszcze w tym roku. Niemniej pod tę inwestycję wykonano już szereg prac w latach 2011-18. Wydany jest już ZRID, przeprowadzono częściową wycinkę drzew i przełożono kolidującą instalację gazową oraz wykupiono grunty i nieruchomości.