PORADY

Eksploatacja samochodu | Amortyzatory

Rekordowe zainteresowanie sprawdzeniem stanu technicznego amortyzatorów

27-07-2020 | źródło: materiały prasowe

Zakończyła się pierwsza w tym roku tura akcji bezpłatnej kontroli zawieszenia. Z testera udostępnionego przez BILSTEIN skorzystało więcej kierowców niż w latach poprzednich.

PORADY - Rekordowe zainteresowanie sprawdzeniem stanu technicznego amortyzatorów

BILSTEIN jako konstruktor i producent amortyzatorów dba o kierowców na każdym etapie eksploatacji samochodów. W ofercie na aftermarket znajdują się zarówno referencje będące odpowiednikiem fabrycznie montowanych części, jak też pozwalające na modyfikację zawieszenia. Co więcej, na zamówienie dostępne są amortyzatory do modeli wyprodukowanych nawet przed 50 laty. Oznacza to, że nowe elementy można zamontować niemal w każdym samochodzie osobowym lub lekkim dostawczym bez względu na jego wiek.

"W trakcie omawiania warunków bezpiecznego poruszania się pojazdu po drodze bardzo często podkreślana jest rola właściwego stanu ogumienia. Jednakże, aby mogło ono spełnić swoje zadanie, musi prawidłowo zadziałać łącznik pomiędzy kołem, a nadwoziem pojazdu. Jest nim amortyzator, który jak każdy element mechaniczny podlega naturalnemu zużyciu. Dochodzi do tego stopniowo, stąd też kierowca użytkując auto na co dzień nie zawsze jest w stanie zauważyć pogarszającej się sprawności zawieszenia. W praktyce wpływa to nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na stabilność i trakcję pojazdu, czyli bezpieczeństwo jazdy"

Stan techniczny zawieszenia można pobieżnie ocenić we własnym zakresie lub zlecić to mechanikowi. Do uzyskania dokładniejszego pomiaru niezbędne są specjalistyczne urządzenia, którymi najczęściej nie dysponuje warsztat samochodowy. Z tego powodu BILSTEIN przygotował globalną akcję z mobilnym testerem zawieszenia. W Polsce akcja prowadzona jest od pięciu lat, a terminy kolejnych edycji nie zostały wybrane przypadkowo. Przypadają na czas przygotowań do wakacyjnych wyjazdów oraz okresu jesienno-zimowego.

PORADY - Rekordowe zainteresowanie sprawdzeniem stanu technicznego amortyzatorów

Badanie polega na sprawdzeniu pracy amortyzatora na każdym kole i zestawieniu uzyskanych wyników na danej osi. Analizie podlega procentowa różnica siły tłumienia pomiędzy prawym, a lewym kołem, oddzielnie dla przedniej i tylnej osi. Uzyskane wyniki, udokumentowane wydrukiem, omawiane są z kierowcą. Otrzymuje on wytyczne co do dalszej eksploatacji samochodu lub konieczności wizyty w serwisie.

Wszystkie akcje z mobilnym testerem zawieszenia BILSTEIN organizowane są przy współudziale lokalnego warsztatu mechanicznego i przedstawicieli dystrybutora amortyzatorów. Badanie prowadzone jest bezpłatnie i może z niego skorzystać każdy kierowca samochodu osobowego i dostawczego. Do tej pory skontrolowano blisko cztery tysiące pojazdów, a uzyskane wyniki mogą być zaskoczeniem. Ponad 90 proc. testów w skali całej Polski zakończyło się pozytywnie.

PORADY - Rekordowe zainteresowanie sprawdzeniem stanu technicznego amortyzatorów

"Tak wysoka średnia bardzo nas cieszy, a jej potwierdzeniem jest pierwsza tura tegorocznej akcji. Podczas niej padł także rekord frekwencji, która osiągnęła już około 25 procent dotychczasowych badań wykonanych w czasie wszystkich poprzednich edycji. Oczywiście wiąże się to z obecną sytuacją na świecie. W jej obliczu coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z własnego samochodu. Przekłada się to na większy ruch na drodze, co już jest widoczne w okresie wakacyjnym. Warto więc zadbać o każdy element, który ma wpływ na bezpieczeństwo nas wszystkich"

- dodaje Andrzej Wojciech Buczek z IHR Warszawa.

Niemniej uzyskane wyniki nie mogą być podstawą do zaprzestania prowadzenia akcji. Mobilny tester zawieszenia BILSTEIN powróci do Polski we wrześniu tego roku.