WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 28/2020

11-07-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Arriva, Kia, BeSafe, WRC, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.



Kolejny kierowca autobusu pod wpływem narkotyków?

Wydanie na weekend - Kolejny kierowca autobusu pod wpływem narkotyków?

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE | W Warszawie miał miejsce kolejny wypadek z udziałem autobusu komunikacji miejskiej. Jak się okazało jego kierowca był pod wpływem środków odurzających. To drugie takie zdarzenie w ostatnim czasie. W obu autobus należał do firmy Arriva. Tym razem skończyło się na staranowaniu kilku zaparkowanych samochodów i latarni. W poprzednim, po przebiciu bariery i upadku z wiaduktu S8, zginęła jedna osoba. Władze miasta czasowo zawiesiły umowę z firmą Arriva.

Wypadki te miały duży oddźwięk medialny i społeczny. Największą dyskusję wywołał fakt braku prawnej możliwości kontroli kierowców przed przewoźników na obecność środków odurzających. Nie mogą tego przeprowadzić także przedstawiciele, w przypadku Warszawy, Zarządu Transportu Miejskiego.

Wątpliwości wzbudzają także minimalne wymagania stawiane kandydatom ubiegającym się o etat kierowcy. Z kolei oni sami mówią o niskich płacach, co wymusza branie nadgodzin lub szukanie dodatkowej pracy.

W reakcji na te wydarzenia Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczęła kontrole u trzech przewoźników świadczących usługi dla Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Sprawdzana jest zarówno dokumentacja biurowa, w tym dotycząca zatrudnienia, jak i stan trzeźwości kierowców oraz techniczny pojazdów.

Z kolei policjanci, jak czytamy w komunikacie KGP "w całej Polsce sprawdzają zarówno stan trzeźwości jak i stan psychofizyczny kierowców autobusów, w tym zwłaszcza komunikacji miejskiej. W celu zminimalizowania utrudnień dla pasażerów, zintensyfikowane badania prowadzone są przede wszystkim wobec kierowców rozpoczynających pracę, jak i powracających do zajezdni. Kierowcy są także kontrolowani w czasie postojów na pętlach".

Policja apeluje także, aby osoby mające podejrzenia, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu niezwłocznie kontaktowały się z operatorem numeru alarmowego 112.

Nowa Kia Sorento z hybrydą, centralną poduszką i asystentem skrętu

PREMIERA TYGODNIA | Po pierwszym półroczu 2020 roku, Kia zajmuje w Polsce 4. miejsce w rankingu sprzedaży nowych samochodów. Niemal połowę obecnej oferty stanowią modele zaliczane do crossoverów i SUV-ów. Największym z nich jest Sorento. Do produkcji trafiła właśnie czwarta generacja tego auta.

Sorento, z myślą o napędach hybrydowych i elektrycznych, zbudowano na nowej płycie podłogowej. W niewielkim stopniu przełożyło się to na zmianę wymiarów. Długość wzrosła o zaledwie 10 mm (4810 mm), ale rozstaw osi zwiększył się już o 35 mm (2815 mm). Po dziesięć milimetrów dodano do szerokości (1900 mm) i wysokości (1700 mm). Przestrzeń bagażowa pomieści od 187 do 2011 litrów. Wyjątkiem jest hybryda, która oferuje od 179 do 1996 l.

Kia ujawniła już specyfikację i cennik nowego Sorento. SUV ten dostępny jest w trzech wersjach wyposażenia: M, L i XL. W każdej znalazł się rozbudowany system poduszek powietrznych. To nie tylko dwie czołowe, boczne i kurtyny (obejmujące zasięgiem trzy rzędy siedzeń). Debiutuje też centralny airbag umieszczony pomiędzy przednimi fotelami. Zakres ochrony tego elementu będzie oceniany od tego roku w testach zderzeniowych Euro NCAP.

Standardem wyposażenia są między innymi system autonomicznego hamowania awaryjnego przed przeszkodą z funkcją wykrywania pieszych, rowerzystów i pojazdów oraz asystentem skrętu w lewo (to kolejny z nowych punktów testów Euro NCAP). Jest też asystent utrzymania wybranego pasa ruchu, funkcja ostrzegania o zmęczeniu kierowcy, aktywny tempomat oraz system rozpoznawania znaków drogowych, w tym prędkości z możliwością automatycznego dostosowania się do obowiązującego ograniczenia. Jest też zestaw usług cyfrowych UVO Connect.

Czwarta generacja Sorento oferowana jest z silnikiem wysokoprężnym 2.2 CRDi o mocy 202 KM z dwusprzęgłowym automatem z ośmioma przełożeniami. Drugi rodzaj napędu to hybryda PHEV. Połączono w niej silnik 1.6 T-GDI z elektrycznym. Łącznie dysponuje mocą 230 koni mechanicznych. Do współpracy wybrano sześciostopniową przekładnie. W tym przypadku alternatywą będzie napęd na przednią oś. W 2021 roku ofertę uzupełni hybryda typu plug-in.

Ceny modeli z napędem wysokoprężnym zawierają się w przedziale 189 900 - 215 900 złotych. Hybrydę wyceniono pomiędzy 157 900 - 192 900 złotych. Pierwsze egzemplarze nowego Sorento pojawią się w polskich salonach we wrześniu.

BeSafe iZi Transfer dla niemowląt

Wydanie na weekend - BeSafe iZi Transfer dla niemowląt

PRODUKTY | Firma HTS BeSafe wprowadza do oferty nową kategorię produktów dla najmłodszych dzieci. To rodzaj elastycznego transportera służącego do przenoszenia niemowlęcia, np. z gondoli wózka do fotelika samochodowego.

iZi Transfer przeznaczony jest dla dzieci do 6 roku życia, o wadze do 9 kg i wzroście do 68 cm. Wykonano go z tkaniny składającej się z bawełny (47 proc.), sztucznego jedwabiu Tencel (45 proc.), lnu (7 proc.) i lycry (1 proc.). Wewnętrzne wyłożono bawełnianą i przewiewną siatką oraz wyposażono w pięciopunktowe szelki. Wypełnienie stanowi poliester. Do przenoszenia służą dwie wytrzymałe rączki. Całość można prać w pralce.

Jak zapewnia producent iZi Transfer został zaprojektowany we ścisłej współpracy z fizjoterapeutami. Przybrana forma dostosowana jest do naturalnego kształtu dziecka.

Transporter BeSafe można wkładać bezpośrednio do fotelika samochodowego. Jego obecność nie ma wpływu na obniżenie jakości zabezpieczenia umieszczonymi w nim pięciopunktowymi szelkami. Potwierdziły to wyniki testów zderzeniowych, które przeprowadzono przy prędkości 64 km/h.

BeSafe iZi Transfer dostępny jest w kolorze błękitnym lub szarym. Cena detaliczna w Polsce to około 150 złotych.

Odliczanie do powrotu WRC

Wydanie na weekend - Odliczanie do powrotu WRC

SPORT | Wiele wskazuje na to, że tegoroczny sezon Rajdowych Mistrzostw Świata zostanie wznowiony po wakacjach. Będzie to - pierwotnie nieplanowany - Rajd Estonii (4-6 września), który oznaczono jako czwartą rundę. Kolejne to:

- Rajd Turcji (24-27.09),

- Rajd Niemiec (15-18.10),

- Rajd Włoch (29.10-01.11),

- Rajd Japonii (19-22.11).

Sezon, z powodu wybuchu epidemii koronawirusa, przerwano po trzech rundach, Rajdach Monte Carlo (23-26.01), Szwecji (13-16.02) i Meksyku (12-15.03). Tym samym z kalendarza 2020 wypadł Rajd Argentyny, Portugalii, Safari (Kenia), Finlandii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii.

Po trzech rundach w klasyfikacji generalnej WRC prowadzi duet Sebastien Ogier i Julien Ingrassia z teamu Toyota Gazoo Racing. Na drugim miejscu są ich koledzy z tego zespołu, Elfyn Evans i Scott Martin. Na kolejnym Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul z Hyundai Motorsport.

Jednocześnie odbywają się starty w WRC2 i WRC3. W tej ostatniej kategorii Polskę reprezentuje Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak (Skoda Fabia EVO - Lotos Rally Team) oraz Michał Sołowow i Maciej Baran (Skoda Fabia R5 - Barlinek Synthos Rally Team). Nasi zawodnicy zajmują, odpowiednio, dwunastą i dwudziestą pierwszą pozycję, na 31 załóg.

Dzieje się na ekspresówkach S17, S19 i S52

Wydanie na weekend - Otwarcie S17 na Mazowszu

POLSKIE DROGI | Dziś, 11 lipca, udostępniono do ruchu odcinek S17 w województwie mazowieckim. To blisko 15-kilometrów od węzła Góraszka do miejscowości Ostrowik. Jadąc od strony Lublina do dyspozycji jest cała jezdnia, ale w przeciwnym kierunku ruch odbywa się jeszcze po jednym pasie. Na pozostałych trwa bowiem malowanie oznakowania poziomego.

Przeszkadzają w tym opady deszczu, co też wczoraj pokrzyżowało oficjalne otwarcie tej trasy i to do biegnącej dalej obwodnicy Kołbieli. Drogowcy właśnie od pogody uzależniają udostępnienie całości.

Wydanie na weekend - Rozpoczęcie budowy Północnej Obwodnicy Krakowa

W województwie małopolskim Konsorcjum firm Gulermak i Mosty Łódź rozpoczęło prace nad Północną Obwodnicą Krakowa (POK). Ponad 12-kilometrowy odcinek, oznaczony jako S52, przebiegnie od węzła Modlnica (rozbudowa jej łącznic jest częścią kontraktu) do Mistrzejowic (tu w przyszłości powstanie węzeł stanowiący połączenie z S7).

Nowa ekspresówka będzie składać się z dwóch jezdni po trzy pasy ruchu, czterech tuneli pod rzeką Prądnik, miejscowością Zielonka oraz wzgórzami w Batowicach i Syberia. Poza istniejącym już węzłem Modlnica, powstaną trzy kolejne: Zielonka, Węgrzce i Batowice oraz 25 kilometrów dróg lokalnych. Całość ma być gotowa do 2023 roku.

Wydanie na weekend - Rozpoczęcie budowy S19 Kamień - Sokołów Małopolski Północ

Rozpoczęto też prace na odcinku S19 pomiędzy węzłami Kamień i Sokołów Małopolski Północ (woj. podkarpackie). Zadaniem wykonawcy, firmy Budimex, jest zaprojektowanie i wybudowanie 8-kilometrów dwujezdniowej ekspresówki, dwóch węzłów, miejsc obsługi podróżnych Górno Wschód i Zachód (kategoria I), Obwodu Utrzymania Drogowego i Centrum Zarządzania Ruchem oraz 10 obiektów inżynierskich i szeregu rozwiązań służących ochronie środowiska. Inwestycja powinna być gotowa wiosną 2022 roku.

Wydanie na weekend - Podpisanie umowy na S19 Rzeszów Południe - Babica

To nie koniec wieści z drogi ekspresowej S19, która docelowo stanowić będzie polski odcinek Via Carpatia. GDDKiA podpisała właśnie umowę na budowę 10,3 km od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica. Zwycięzca przetargu, konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construccion, w czasie 70 miesięcy zaprojektuje i wybuduje dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. W ciągu drogi powstanie też dwukilometrowy tunel, a przy nim centrum zarządzania i dwa lądowiska dla śmigłowców LPR oraz dwa MOP-y Lutoryż (kategoria II).

Zakończono również dwa przetargi na kontynuację S19 w województwie podlaskim. Do zaprojektowania i budowy odcinka Białystok Zachód - Białystok Księżno zgłosiło się 11 firm. Najniższą ofertę (561 mln zł) złożyła firma Kolin Insaat.

Z kolei na fragment Białystok Księżno - Białystok Południe wpłynęło 10 propozycji. Najniższą ofertę (456 mln zł) złożyło konsorcjum Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones.

Obie ceny mieszczą się w zaplanowanym budżecie GDDKiA, obecnie trwa weryfikacja ofert, jest to też czas na składanie odwołań.