PRZEPISY

Obowiązki i nakazy | COVID-19

Coraz mniej ograniczeń, ale na granicach Polski bez zmian

13-05-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: MZA, Orlen, archiwum, Straż Graniczna

Od poniedziałku, 18 maja, zniesione zostaną kolejne ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Część z nich dotyczy korzystania z oferty na stacjach paliw, ale z wyjazdami za granicę trzeba jeszcze poczekać.

Przepisy - COVID-19 - Coraz mniej ograniczeń, ale na granicach Polski bez zmian - komunikacja miejska

Jedna ze zmian dotyczy podwyższenia limitu osób, które mogą jednocześnie podróżować środkiem transportu publicznego. Tak jak do tej pory obowiązywać będzie zasada zajęcia tylko połowy z dostępnych miejsc siedzących. Teraz zostanie ona rozszerzona o miejsca stojące.

Ale w sumie nie będzie mogło podróżować więcej niż 30 procent z określonej dla danego pojazdu maksymalnej liczby pasażerów. Trzeba więc liczyć, że w tej matematyce wyręczy nas przewoźnik, umieszczając stosowne liczby na drzwiach wejściowych.

Przepisy - COVID-19 - Coraz mniej ograniczeń, ale na granicach Polski bez zmian - gastronomia

Następna zmiana to możliwość otwarcia punktów gastronomicznych. Można więc spodziewać się takich decyzji ze strony właścicieli stacji paliw czy przydrożnych restauracji.

Trzeba będzie dostosować się do wymogów. Na jednego klienta musi przypadać minimum 4 metry kwadratowe lokalu - sali, wydzielonego kącika czy ogródka. Stoliki muszą być odsunięte od siebie na co najmniej dwa metry, a osoby siedzące przy nich na więcej niż półtora metra. Obowiązywać będzie noszenie maski (lub innego elementu) do momentu zajęcia miejsca do spożycia posiłku.

Z praktycznych wskazówek - dodatki, jak cukier, sól, jednorazowe sztućce czy serwetki będą wydawane bezpośrednio do zamówienia przez obsługę. Po odejściu od każdego stolika, będzie on musiał zostać poddany dezynfekcji. Informacja o przeprowadzeniu tej czynności musi znaleźć się na blacie. Co kwadrans obsługa będzie przeprowadzała dezynfekcję części wspólnych, ale z wyłączeniem podłogi.

Obowiązkiem będzie mycie rąk środkiem odkażających jeszcze przed wejściem do lokalu gastronomicznego. Nadal niedostępna będzie oferta bufetów samoobsługowych czy automatów do kawy.

Dzień wcześniej, bo już od niedzieli 17 maja, dzieci poniżej 13 roku życia będą mogły samodzielnie samodzielnie (bez opieki osoby dorosłej) wyjść z domu.

Po zwiększeniu limitów osób przebywających na obiektach sportowych można założyć, że wzrośnie liczba nieletnich samodzielnie poruszających się w roli pieszego, jak i korzystających z rowerów, deskorolek czy hulajnóg.

Z grona placówek kulturalnych otwarte zostaną kina plenerowe, w tym samochodowe.

Przepisy - COVID-19 - Coraz mniej ograniczeń, ale na granicach Polski bez zmian - myjnia samochodowa

Żadne z wprowadzonych wcześniej ograniczeń nie dotyczyło zakazu korzystania z salonów samochodowych, warsztatów - w tym punktów wulkanizacyjnych czy myjni. Można więc korzystać z nich bez przeszkód, zachowując oczywiście niezbędne środki ostrożności.

Należy więc w miejscach publicznych zachowywać dwumetrową odległość od drugiej osoby oraz zasłaniać nos i usta. Trzeba o tym pamiętać, także w samochodzie, gdy podróżujemy z osobą, z którą nie mieszkamy na co dzień.

Przepisy - COVID-19 - Coraz mniej ograniczeń, ale na granicach Polski bez zmian - przejścia graniczne

O kolejnej 30 dni została przedłużona kontrola graniczna pomiędzy państwami należącymi do UE (Niemcy, Czechy, Słowacja i Litwa). Do 12 czerwca będzie ją można przekroczyć w 42 miejscach na lądzie, czterech portach morskich oraz siedemnastu lotniskach.

Granica Polski z Rosją, Białorusią i Ukrainą traktowana jest jako zewnętrzna Unii Europejskiej. Tutaj niezmiennie, od 15 marca, ruch jest zawieszony lub poważnie ograniczony. Obecnie przejścia drogowe czynne są w Bezledach i Grzechotnikach, Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu oraz Dorohusku, Korczowej i Hrebennem.

Osoby wjeżdżające do Polski nadal więc zostają poddane obowiązkowej, 14 dniowej kwarantannie.

Wyjątkiem są między innymi kierowcy zawodowi wykonujący międzynarodowy transport towarów.

Od 4 maja z obowiązku kwarantanny zostały zwolnione także osoby, które przekraczają granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz Szwecją i Danią w celach zarobkowych, służbowych lub pobierania nauki. A także osoby, mające gospodarstwo rolne po obu stronach granicy. Wymagane jest przy tym przedstawienie funkcjonariuszom Straży Granicznej stosownych dokumentów.