TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Ford Focus IV kombi Active

Dziecko w Fordzie Focus kombi - wyposażenie samochodu

10-10-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Ford Focus kombi Active zaskoczył nas sposobem zmiany statusu przedniej poduszki powietrznej pasażera. W Pakiecie Family otrzymamy zintegrowaną blokadę otwierania bocznych szyb i drugiej pary drzwi.

Testy - Ford Focus IV kombi Active - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera z pozycji menu komputera pokładowego

W nowym Fordzie Focus kombi Active wyłącznik poduszki powietrznej pasażera został… przeniesiony do menu komputera pokładowego. To rzadkie rozwiązanie stosuje Fiat. W testowanym przez nas Focusie hatchback wyłącznik miał tradycyjną formę z pokrętłem.

Aby zmienić status poduszki powietrznej pasażera należy wejść do menu wyświetlanego centralnie na zestawie zegarów. Następnie w ustawieniach samochodu wybrać pozycję poduszka powietrzna, przejść do ON lub OFF i przytrzymać przycisk do końca "animowanego paska postępu". Przerwanie przywraca poprzedni status. Uwaga, system ten działa tylko przy wyłączonym silniku.

Testy - Ford Focus IV kombi Active - sygnalizacja aktywnej poduszki powietrznej pasażera

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej znajduje się na centralnym miejscu kokpitu, nad przyciskami do sterowania klimatyzacją. Przy aktywnej podświetla się - na czas 60 sekund od uruchomienia silnika - dioda ON przy napisie Passenger airbag.

Testy - Ford Focus IV kombi Active - sygnalizacja odłączonej poduszki powietrznej pasażera

Po dezaktywacji poduszki podświetla się - na cały czas pracy silnika - dioda OFF przy napisie Passenger airbag.

Testy - Ford Focus IV kombi Active - ostrzeżenie przed montażem fotelika dziecięcego przy aktywnej poduszce powietrznej pasażera

Ostrzeżenie przed ustawieniem z przodu fotelika dziecięcego tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej pasażera ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Ford Focus IV kombi Active - ostrzeżenie przed montażem fotelika dziecięcego przy aktywnej poduszce powietrznej pasażera

Ostrzeżenie umieszczono po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Ford Focus IV kombi Active - top-tether

Dodatkowe punkty kotwiczenia fotelików dziecięcych, top-tether, znajdują się w plecach skrajnych oparć kanapy.

Testy - Ford Focus IV kombi Active - mocowania Isofix (i-Size) na skrajnych miejscach kanapy

Na skrajnych miejscach kanapy znajdują się pary mocowań fotelików dziecięcych typu Isofix (spełniające standard i-Size). Uchwyty zostały obudowane plastikowymi nakładkami, które ułatwiają szybkie i prawidłowe wsuwanie szyn. Nieużywane można zabezpieczyć zaślepkami, przy montażu fotelika musimy jednak znaleźć dla nich miejsce.

Testy - Ford Focus IV kombi Active - zintegrowana blokada otwarcia szyb i drzwi

Testowany egzemplarz Forda Focus kombi Active został doposażony w Pakiet Family (1100 złotych). Na jego liście znajduje się między innymi zintegrowana blokada regulacji szyb bocznych i możliwości otwarcia drugiej pary drzwi. Do jej aktywacji bądź dezaktywacji wystarczy nacisnąć guzik umieszczony w panelu drzwi kierowcy.

Po zablokowaniu kierowca zachowuje pełną kontrolę przy sterowaniu szybami. Wszystkie wyposażono w funkcję automatycznego otwierania i zamykania, stąd też posiadają czujnik zapobiegający przycięciu palców. Tylne szyby opuszczają się do samego końca.

Testy - Ford Focus IV kombi Active - przyciemniane szyby z tyłu

Przyciemniane szyby z tyłu to opcja, za dopłatą 800 złotych. Są też dostępne w Pakiecie Design 2 (4300 zł) lub Design 5 (7250 zł).

Wśród opcji znajduje się również dach panoramiczny (6200 zł). Ford wyklucza jego montaż przy kontrastującym, jak u nas, dachu. W hatchbacku Active to przeszklenie "usuwa" relingi dachowe.

Standardem wyposażenia jest tapicerka materiałowa Activity. Pokryto nią także plecy foteli, pomimo to w łatwy sposób usuniemy ślady butów pozostawionych przez dzieci. Z jednym fragmentem - kieszenie za fotelami wykonano z siatki, co może utrudnić czyszczenie.

Testy - Ford Focus IV kombi Active - podłokietnik na środkowym miejscu kanapy

Kolejnym elementem wspomnianego Pakietu Family jest składany podłokietnik (z zamykanym otworem na narty) na środku kanapy. Znajdują się w nim tylko dwa miejsca do postawienia pojemników z napojami (średnica typowej puszki).

Testy - Ford Focus IV kombi Active - możliwości podłączenie urządzeń multimedialnych

Dopłaty wymaga również dwustrefowa klimatyzacja automatyczna (tylko z Pakietem Comfort za 3300 zł, w połączeniu z Pakietem Business o 500 złotych mniej). Pasażerowie kanapy zostali pozbawieni możliwości skorzystania z jakichkolwiek nawiewów.

Zasilanie urządzeń elektronicznych, którymi na czas podróży można zająć uwagę dzieci, podłączymy do standardowego gniazdka 12V umieszczonego na dole kokpitu. W przy wyborze przekładni automatycznej zyskujemy drugie gniazdo na końcu centralnego tunelu. Jest i trzecie w bagażniku, ale tylko w nadwoziu kombi.

Standardem są dwa porty USB, tym na kokpicie możemy podłączyć się do systemu multimedialnego bądź sparować smartfon z Apple CarPlay lub Android Auto. Drugi port USB, umieszczony w zamykanym podłokietniku centralnego tunelu służy tylko do podłączenia zasilania. Urządzenie multimedialne można podłączyć do systemu audio także za pośrednictwem bluetooth.

Testy - Ford Focus IV kombi Active - uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty

W bagażniku nowego Focusa kombi znajdują się cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Przekątna pomiędzy nimi mierzy 134 cm. Uchwyty znajdują się na wysokości około 7 cm od strony bagażnika i 5 cm przy kanapie.