TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Renault ZOE (2018)

Dziecko w Renault ZOE - wyposażenie samochodu

03-09-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Elektryczny maluch Renault zaskakuje trzema parami uchwytów do montowania fotelików dziecięcych typu Isofix. Część z opisywanych przez nas elementów dostępnych jest dopiero w topowej wersji wyposażenia Intens - dla przypomnienia testujemy model z rocznika 2018.

Testy - Renault ZOE 2018 - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik przedniej poduszki powietrznej jest standardem wyposażenia Renault ZOE. Umieszczono go w prawym boku kokpitu. Dostęp do niego możliwy jest dopiero przy pełnym otwarciu drzwi pasażera.

Wyłącznik jest typową dla Renault konstrukcją, ma formę zamontowanego na stałe przełącznika. Do zmiany statusu poduszki powietrznej wystarczy delikatnie wcisnąć pokrętło i obrócić je - zgodnie z umieszczonym schematem - w odpowiednią stronę.

Testy - Renault ZOE 2018 - status poduszki powietrznej pasażera ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono w obudowie lusterka wstecznego. Przy aktywnej podświetla się - na 60 sekund o chwili uruchomienia silnika - dioda z piktogramem ON.

Testy - Renault ZOE 2018 - status poduszki powietrznej pasażera OFF

Po dezaktywacji działania poduszki powietrznej pasażera podświetla się - na cały czas pracy silnika - dioda z piktogramem OFF.

Testy - Renault ZOE 2018 - ostrzeżenie przed montażem fotelika dziecięcego tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej

Ostrzeżenie przed ustawieniem z przodu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej pasażera ma uniwersalny format.

Testy - Renault ZOE 2018 - ostrzeżenie przed montażem fotelika dziecięcego tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej

Ostrzeżenie umieszczono po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Renault ZOE 2018 - fotel pasażera - mocowanie top-tether

Renault ZOE wyposażono fabrycznie w trzy miejsca do montażu fotelików dziecięcych typu Isofix. Na samym dole, w plecach fotela pasażera znajduje się dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) dla wybranych modeli fotelików.

Testy - Renault ZOE 2018 - fotel pasażera - mocowanie Isofix

Miejsca Isofix (bez i-Size) na prawym fotelu pasażera są dobrze oznaczone i łatwo dostępne.

Testy - Renault ZOE 2018 - kanapa - mocowanie top-tether

Za skrajnymi miejscami kanapy znajdują się kolejne dwa punkty kotwiczenia top-tether.

Testy - Renault ZOE 2018 - kanapa - mocowanie Isofix

Odpowiadają im dwie pary mocowań Isofix na kanapie. One także schowane są bezpośrednio pomiędzy siedzisko i oparcie, nie mają nakładek upraszczających wsuwanie szyn fotelika, brak też standardu i-Size.

Testy - Renault ZOE 2018 - blokada sterowania szybami

W testowanej przez nas wersji wyposażenia Intens w obu parach bocznych drzwi zamontowano elektrycznie regulowane szyby. Przycisk do ich blokady znajduje się w panelu sterowania umieszczonym w drzwiach kierowcy.

Tylko szyba po stronie kierowcy opuszcza się i podnosi automatycznie, pozostałe działają sekwencyjnie (wymagają trzymania palca na przycisku).

Testy - Renault ZOE 2018 - blokada możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka

Blokada możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka samochodu jest manualna. Do jej przełączenia wystarczy przestawić - zgodnie z wybitym wzorem - dźwignię umieszczoną w ramach drzwi.

Testy - Renault ZOE 2018 - tapicerka materiałowa i przyciemniane szyby

W ZOE (rok modelowy 2018) dostępna jest tylko tapicerka materiałowa (w naszym przypadku w kolorze czarnym z niebieskimi liniami). Tkaniną obito też plecy foteli, pomimo to łatwo z nich usunąć zabrudzenia pozostawione przez buty dzieci.

Uwagę zwraca kieszeń - za fotelem kierowcy brak, za pasażerek ma pionowe nacięcie.

Przyciemniane szyby z tyłu to standard.

Osoby podróżujące na kanapie nie mają osobnych kratek nawiewu powietrza.

Testy - Renault ZOE 2018 - multimedia - system, ubs, bluetooth

Centrum multimediów stanowi system Renault R-Link Evolution z ekranem dotykowym o przekątnej 7-cali. Zewnętrzne źródło dźwięku można podłączyć za pośrednictwem bluetooth, gniazda jack lub portu ubs. Dodatkowym źródłem zasilania urządzeń multimedialnych, które mogą umilić dzieciom podróż, jest typowe gniazdo 12V. Wszystkie wejścia umieszczono w dolnej części kokpitu.

Testy - Renault ZOE 2018 - linki zabezpieczające przedmioty transportowane w bagażniku

W bagażniku ZOE znajdziemy cztery oczka do zaczepienia siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty.

TESTY | Renault ZOE (2018)

Testy - Renault ZOE 2018 - testy z wykorzystaniem fotelików dziecięcych Maxi-Cosi, Britax-Romer i Recaro

Foteliki i wózki
Dziecko w Renault ZOE

Testy - Renault ZOE 2018 - plusy i minusy testowanego modelu Renault z napędem elektrycznym

Plusy i minusy
Ekologicznie i rodzinnie