TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Volvo V60 II Polestar

Dziecko w Volvo V60 II - wyposażenie samochodu

15-11-2018 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Pomiędzy Volvo V60 - zaliczanym do segmentu D i marek premium - a popularnymi autami miejskimi nie ma istotnych różnic w kwestii wyposażenia wpływającego na bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów. Atutem tej wersji nadwozia jest duży bagażnik, którego funkcjonalność podnosi składana przegroda.

TESTY - Volvo V60 II Polestar - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera jest standardem wyposażenia wszystkich wersji Volvo V60 drugiej generacji. Umieszczono go w prawym boku kokpitu. Dostęp do niego możliwy

TESTY - Volvo V60 II Polestar - informacja o aktywnej poduszce powietrznej pasażera - ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono w obudowie lusterka wstecznego. Przy aktywnej podświetla się na 60 sekund - od chwili uruchomienia silnika - piktogram z napisem Passenger Airbag ON.

TESTY - Volvo V60 II Polestar - informacja o dezaktywcji działania poduszki powietrznej pasażera - OFF

Po odłączeniu przedniej poduszki powietrznej pasażera podświetla się - na cały czas pracy silnika - piktogram z napisem Passenger Airbag OFF.

TESTY - Volvo V60 II Polestar - potwierdzenie zmiany statusu poduszki powietrznej pasażera

Każda zmiana statusu poduszki powietrznej pasażera wymaga dodatkowego potwierdzenia przez kierowcę. Informuje o tym komunikat wyświetlony na środku panelu cyfrowej deski rozdzielczej. Do potwierdzenia trzeba wcisnąć przycisk OK umieszczony po prawej stronie w kole kierownicy.

TESTY - Volvo V60 II Polestar - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej

Ostrzeżenia przed ustawieniem z przodu w pozycji tyłem do kierunku jazdy fotelika dziecięcego przy aktywnej poduszce powietrznej pasażera mają formę uniwersalnych piktogramów.

TESTY - Volvo V60 II Polestar - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej

Umieszczono je po obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

TESTY - Volvo V60 II Polestar - ostrzeżenie na słupku B

Dodatkowy piktogram znajduje się na prawym słupku B. Jest on widoczny po otwarciu drzwi pasażera.

TESTY - Volvo V60 II Polestar - punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych - top-tether - kanapa

Standardem wyposażenia każdej wersji nowego Volvo V60 są pary mocowań Isofix (i-Size) na skrajnych miejscach kanapy. Obudowano je plastikowymi nakładkami, gdy nie są używane należy je zasłonić ruchomymi klapkami.

TESTY - Volvo V60 II Polestar - mocowania Isofix na skrajnych miejscach kanapy

Każdej parze Isofix odpowiada dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych, tzw. top-tether. Umieszczono je w plecach oparć kanapy.

TESTY - Volvo V60 II Polestar - blokada otwarcia szyb

Wszystkie boczne szyby w nowym Volvo V60 sterowane są elektrycznie. Każda z nich została wyposażona w funkcję automatycznego opuszczania i podnoszenia, a tym samym i czujnik zapobiegający przypadkowemu przycięciu palców. Przycisk do blokady sterowania szybami znajduje się w panelu drzwi kierowcy.

TESTY - Volvo V60 II Polestar - blokada otwarcia drzwi

W testowanym egzemplarzu Volvo V60 Inscription blokada możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka jest manualna. Należy do tego użyć płaskiego przedmiotu pasującego do szczeliny przełącznika (w naszym przypadku może to być kluczyk ukryty w module Keyless Entry). Opcją we wszystkich wersjach wyposażenia jest elektryczna blokada drzwi - dopłata do niej wynosi 470 złotych.

TESTY - Volvo V60 II Polestar - przyciemniane szyby + tapicerka na plecach foteli

W naszym Volvo V60 standardową tapicerkę zastąpiono perforowaną i wentylowaną Nappa w kolorze białym (część pakietu Luxurry Seat za 11 800 złotych). W tym przypadku plecy obu foteli pokryte są czarnymi panelami wykonanymi z winylu. Ułatwia to usuwanie zabrudzeń pochodzących np. z butów dzieci, które podróżują w fotelikach na kanapie. Utrudnieniem w tej czynności mogą być jednak kieszenie wykonane z siatki.

TESTY - Volvo V60 II Polestar - składany podłokietnik kanapy

Składany podłokietnik na środku kanapy jest elementem wyposażenia dopiero od wersji Inscription (także w topowej R-Design). Umieszczono w nim zamykany schowek, dwa uchwyty na kubki oraz przegrodę umożliwiającą przewożenie długich przedmiotów, np. nart.

TESTY - Volvo V60 II Polestar - dach panoramiczny

Poza bazową wersją V60 w kolejnych dostępna jest opcja przyciemnienia szyb z tyłu (1890 złotych). Można je również zamówić w pakiecie Climate Premium z 4-strefową klimatyzacją i chłodzonym schowkiem (3600 złotych).

Także panoramiczny dach szklany dostępny jest od drugiego poziomu wyposażenia Momentum (6680 złotych). Alternatywą jest jego zamówienie w pakiecie Xenium (10 200 zł) lub Xenium Pro (12 900 zł). W naszym przypadku wybrano drugi zestaw, który zawiera też obszycie skórą kokpitu, wyświetlacz Head-Up i kamerę cofania.

TESTY - Volvo V60 II Polestar - nawiewy dla osób podróżujących na kanapie

Pasażerowie siedzący na kanapie mogą skorzystać z niezależnej klimatyzacji - wspomniany już pakiet Climate Premium za 3600 złotych. Alternatywą dla niego - poza bazową wersją Volvo V60 - jest zamówienie samej klimatyzacji w cenie 2940 złotych.

Urządzenia multimedialne, które mogą umilić dzieciom podróż można podłączyć na wiele sposobów - standardem jest bluetooth i port USB umieszczony w środkowym podłokietniku, z kolei dodatkowe zasilanie zapewni gniazdo 12V umieszczone na końcu centralnego tunelu. Dopłata do odtwarzacza CD wynosi 470 złotych.

TESTY - Volvo V60 II Polestar - linki zabezpieczające przedmioty w bagażniku

Bagażnik każdej wersji Volvo V60 II wyposażony został w cztery uchwyty do mocowania siatki (firmowa kosztuje 470 zł) lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Od drugiej wersji Momentum w podłodze znajduje się rozkładana przegroga dzieląca przestrzeń bagażnika. Dopłata do dodatkowego gniazda 12V wynosi 260 złotych.

TESTY | Volvo V60 II Polestar

TESTY - Volvo V60 II Polestar - przód samochodu

Pierwsze wrażenia
To Volvo do złudzenia...

TESTY - Volvo V60 II Polestar - próby z fotelikami dziecięcymi Maxi-Cosi, Britax-Romer i Recaro

Dziecko w Volvo V60 II
Foteliki i wózki