WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 26/2020

27-06-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Toyota, Volkswagen, MTP, archiwum, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.



Ryszard Żyszkowski (1941-2020)

Wydanie na weekend - Ryszard Żyszkowski (1941-2020)

POŻEGNANIA | W wieku 79 lat zmarł Ryszard Żyszkowski, kierowca i przede wszystkim pilot rajdowy. W tej drugiej roli tworzył team między innymi z Marianem Bublewiczem, Tomaszem Ciecierzyńskim, Andrzejem Jaroszewiczem, Robertem Muchą, Adamem Smorawińskim czy Sobiesławem Zasadą. Na swoim koncie miał ponad 250 startów (w tym połowa zagranicznych) i 50 zwycięstw w klasyfikacji generalnej. Dwadzieścia razy zdobywał tytuły mistrzowskie.

Przygodę z motoryzacją rozpoczął od pracy w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym FSO na warszawskim Żeraniu. W jej trakcie związał się z fabrycznym zespołem rajdowym. Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku był pilotem Mariana Bublewicza. Także podczas tragicznego dla kierowcy Rajdu Dolnośląskiego. Po tym wypadku zakończył karierę, ale nie rozstał się z motorsportem. Z ramienia Automobilklubu Polski objął stanowisko dyrektora Rajdu Barbórka.

Jednocześnie rozpoczął pracę w polskim przedstawicielstwie Toyoty, dla której stworzył zespół rajdowy. Jednym z jego kierowców był Krzysztof Hołowczyc. Toyota Motor Poland Rally Team zdobyła trzy tytuły Mistrza Polski.

Przez dwie dekady odpowiadał także za park prasowy Toyoty. Był zawsze pomocny, życzliwy i z uśmiechem podchodził do naszych problemów. Jeden z ostatnio testowanych samochodów oddawaliśmy z zarysowaną felgą. Skwitował to słowami - nic wielkiego się nie stało, lepiej uszkodzić koło niż skaleczyć się w palec.

Volkswagen Arteon także w nadwoziu kombi

PREMIERA TYGODNIA | Volkswagen, po trzech latach od premiery, odświeżył swoją flagową limuzynę. Przy tej okazji rozszerzono ofertę Arteona o nową wersję nadwozia Shooting Brake. Tym samym gama składa się z fastbacka (określanego jako Gran Turismo) i kombi.

Oba modele mają te same wymiary, a różnice w pojemności bagażnika są praktycznie żadne. Shooting Brake ma zaledwie dwa litry więcej (565 l.). Inaczej jest po złożeniu oparć kanapy. Fastback oferuje wówczas 1557 litrów, a kombi 1632 litry.

W ramach modernizacji auta wprowadzono światła do jazdy dziennej z diodami LED. Technologia ta trafiła także do lamp z tyłu. Wśród opcji znalazły się reflektory główne Active Lighting System z dynamicznym doświetleniem zakrętów i automatyczną zmianą na światła drogowe.

System pokładowy IQ.Drive został rozszerzony o funkcję Travel Assist. Aktywny tempomat pozwala na (częściowo) automatyczną jazdę do prędkości 210 km/h. Co ciekawe dostosuje ją nie tylko do poprzedzającego pojazdu, ale też sytuacji na drodze, np. zakręt czy ograniczenie z ustawionego na poboczu znaku. Fakt podpięcia przyczepy uwzględniany jest przez system kamer przy generowaniu widoku z lotu ptaka.

W gamie jednostek napędowych zadebiutuje hybryda typu plug-in. Arteon dostępny będzie także w wersji R z silnikiem benzynowym TSI o mocy 320 koni mechanicznych.

Odświeżony fastback i nowy Shooting Brake trafią do sprzedaży w III kwartale tego roku.

Strażnicy skontrolują strefy czystego transportu

Wydanie na weekend - Strażnicy miejscy skontrolują strefy czystego transportu

PRZEPISY | Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wykroczeń, w którym straż gminna (miejska) nabywa uprawnienia do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Zmiany nawiązują do obowiązującej od 2018 roku Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z artykułami 39 i 40 samorządy lokalne mają możliwość wytyczania stref czystego powietrza. W ich obrębie (początek ze znakiem drogowym D-54 i koniec D-55) poruszać się mogą jedynie pojazdy napędzane prądem, wodorem lub gazem. Naruszenie tego przepisu przez kierujących pojazdami spalinowymi będzie karane także przez strażników gminnych (miejskich).

Projekt po uzgodnieniach międzyresortowych trafi teraz do konsultacji publicznych. Obecnie mandat za to wykroczenie, w kwocie 500 złotych, może wystawić tylko funkcjonariusz policji.

Poznań Moto Fest

Wydanie na weekend - Poznań Moto Fest

WYDARZENIA | W ten weekend na terenie MTP odbędzie się Poznań Moto Fest. To pierwsza impreza motoryzacyjna organizowana od czasu wprowadzenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Stąd też promują ją hashtag #WracamyDoGry

Na zwiedzających czeka wiele atrakcji. Trzon ekspozycji stanowi ponad 200 pojazdów. Wśród nich jednoślady, współczesne i zabytkowe samochody oraz kampery. Nie zabraknie też aut o wysokich osiągach, sportowych i tuningowanych.

Wśród gości między innymi motocyklowy duet Look Around The Globe. Na koncie Marty i Łukasza wyprawy jednośladem do Chin i Afryki oraz przejazd z Alaski do Argentyny.

Organizatorzy imprezy przypominają o obowiązku zakrywania ust i nosa. Deklarują również bieżącą dezynfekcję części wspólnych, jak i klamek, poręczy czy terminali płatniczych.

Sprzedaż biletów, w cenie 13 złotych, prowadzona jest wyłącznie w formie on-line (tobilet.pl). W sobotę impreza dostępna będzie w godzina 10:00-17:00, w niedzielę 10:00-16:00.

Obwodnica Węgorzyna, prace na S1 i przetarg na A18

Wydanie na weekend - Obwodnica Węgorzyna, prace na S1 i przetarg na A18

POLSKIE DROGI | Cztery miesiące przed terminiem drogowcy oddali do użytku obwodnicę Węgorzyna (woj. zachodniopomorskie). Powstała ona w ciągu DK20 łączącej Stargard z Drawskiem Pomorskim.

Nowa droga to domknięcie tej inwestycji. Kilkanaście lat temu powstał jej pierwszy odcinek (500 metrów) do skrzyżowania z DW 151. Zastąpiono go teraz rondem, od którego poprowadzono kilometr jezdni po jednym pasie ruchu w obu kierunkach. Połączenie z dotychczasową DK 20 także ma formę ronda.

Można już odliczać czas do otwarcia odcinka S1 Przybędza - Milówka (woj. śląskie). W minionym tygodniu rozpoczęły się na niej roboty budowlane, które zgodnie z harmonogramem potrwają do pierwszej połowy sierpnia 2023 roku.

Przed wykonawcą duże wyzwanie, odcinek ten (8,5 km) nazywany jest także obejściem Węgierskiej Górki. Co prawda jest to nazwa miejscowości, ale jej położenie na styku czterech masywów górskich wymaga poprowadzenia części drogi w tunelach. Będą dwa, o długości 830 i tysiąca metrów. Na tym odcinku (4,8 km) S1 będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu. Przed i za tunelami (3,7 km) przekrój jednojezdniowy po dwa pasy w każdym kierunku.

W ramach innej inwestycji powstały już węzły Przybędza i Milówka. Nowy fragment zostanie z nimi połączony dodatkowymi łącznicami.

Postępują także przygotowania do przebudowy drogi krajowej na autostradę A18. GDDKiA ogłosił właśnie przetarg na ostatni jej odcinek. To 21-kilometrów od granicy województw lubuskiego i dolnośląskiego do węzła Golnice.

Wykonawca będzie musiał rozebrać dotychczasową drogę, której nawierzchnia wykonana jest z płyt betonowych. W zamian powstanie jezdnia z dwoma pasami ruchu i jednym awaryjnym. Ponadto przebudowane zostaną węzły Luboszów i Golnice oraz pasy wjazdowe i wyjazdowe z Miejsca Obsługi Podróżnych Świętoszów Południe.

Termin składania ofert mija 4 sierpnia 2020.